Сьогодні: 18.05.2024

Шок: опис явища

559

дівчинаУ медицині термін «шок» використовується в тих випадках, коли мова заходить про складні (важких, патологічних) станах, що виникають через вплив надзвичайних подразників і мають певні наслідки.

У побуті той же термін застосовується людьми для визначення сильного нервового потрясіння, хоча є маса різних ситуацій, які можуть бути причиною шокового стану. Так що ж таке шок і яку невідкладну допомогу необхідно надавати в таких ситуаціях?

Термінологія та класифікації

Перші згадки про шок як про патологічний процес з'явилися понад 2000 років тому, хоча в медичній практиці цей термін став офіційним лише з 1737 Зараз він використовується для визначення відповідної реакції організму за зовнішні найсильніші подразники.

При цьому шок не є симптомом або діагнозом. І це навіть не хвороба, хоча його визначення вказує на розвивається в організмі патологічного процесу гострої форми, який викликає важкі порушення в діяльності внутрішніх систем.

Існує лише два різновиди шоку:

  • Психологічний шок - потужна реакція людського мозку, яка проявляється у відповідь на психологічну або фізичну травму. Так «захищається» свідомість людини, коли відмовляється приймати реальність того, що сталося.
  • Фізіологічний - проблема суто медичного характеру, рішенням якої повинні займатися професіонали.

Серед всіляких чинників, що провокують виникнення подібних реакцій, можна виділити наступні причини шоку:

  • Травми різного характеру (опік або інші порушення тканин, удар струмом, розрив зв'язок і т.д.).
  • Наслідки травмування - сильний крововилив.
  • Переливання крові, несумісної за групою (у великій кількості).
  • Сильна алергічна реакція.
  • Некроз, сильно пошкодив клітини печінки, нирок, кишечника і серця.
  • Ішемія, що супроводжується порушеннями кровообігу.

самотня дівчинаЗалежно від того, які первинні фактори спровокували патологічний стан, виділяють різні види шоку:

1. Судинний - це шок, причиною появи якого є зниження тонусу судин. Він може бути анафілактичним, септичним і нейрогенним.

2. Гіповолемічний шок. Види шоку - ангідреміческій (через втрату плазми), геморагічний (при сильних крововтратах). Обидва різновиди виникають на тлі гострої недостатності крові в системі кровопостачання, зниження прибуває до серця або виходить з нього потоку венозної крові. Також може впасти в гіповолемічний шок людина при дегідратації (зневодненні).

3. Кардіогенний - гостре патологічний стан, що викликає порушення в роботі серцево-судинної системи, яке в 49-89% випадків призводить до летального результату. Таке шоковий стан супроводжується різким браком кисню в головному мозку, що виникає на тлі припинення подачі крові.

хлопець у вікна4. Больовий - найбільш поширене стан людського організму, що проявляється у відповідь на гостре зовнішнє роздратування. Опік і травмування - найбільш поширені причини шоку больового.

Існує ще одна класифікація шоку, яку розробив патолог Сельє з Канади. Відповідно до неї можна виділити основні стадії розвитку патологічного процесу, які характерні для кожної з описаних вище різновидів важкого стану. Отже, основні етапи розвитку відхилень:

I стадія - оборотна (або компенсована). На початковому етапі розвитку відповідної реакції організму на агресивний подразник порушується функціонування основних систем і органів життєдіяльності. Однак у зв'язку з тим, що робота їх все ж не припиняється, встановлюється досить сприятливий прогноз для даної стадії шоку.

Рекомендуємо: Придушення: визначення поняття в психології

II стадія - частково оборотна (або декомпенсована). На цій стадії спостерігаються значні порушення кровопостачання, які за умови своєчасної і правильної медичної допомоги не завдадуть сильного шкоди головним функціонуючим системам організму.

дівчинаУ свою чергу ця стадія може бути субкомпенсированной, при якій патологічний процес протікає в среднетяжелой формі з досить спірними прогнозами, і Декомпенсаціонний, що протікає у важчій формі і складними для встановлення прогнозами.

III стадія - необоротна (або ж - термінальна). Найбільш небезпечний етап, при якому організму завдається непоправна шкода, що виключає ймовірність відновлення функцій навіть при своєчасному медичному втручанні.

У той же час знаменитий вітчизняний хірург Пирогов зміг виділити фази шоку, відмінною рисою яких є поведінка хворого:

1. Торпидная фаза - людина перебуває в заціпенінні, пасивний і млявий. Будучи в стані шоку, він не здатний реагувати на зовнішні подразники і давати відповіді на питання.

2. Фаза еректильна - хворий поводиться надзвичайно активно і збуджено, не віддає собі звіту в тому, що відбувається і, як результат, робить безліч безконтрольних дій.

За якими ознаками розпізнати проблему

Якщо розглядати симптоми шоку більш детально, то можна виділити основні ознаки, які вказують на розвиток патологічного процесу на тлі отриманого шоку. Основними симптомами його є:

  • Прискорене биття серця.
  • Незначне зниження артеріального тиску.
  • Охолодження кінцівок на тлі низької перфузії.
  • Посилене виділення поту на шкірі.
  • Пересихання слизових оболонок.

На відміну від симптомів початковій стадії проблеми, ознаки шоку на третій стадії (термінальної) більш виражені і вимагають негайної реакції з боку медпрацівників. це:

  • Тахікардія.
  • Різке зниження артеріального тиску до рівня нижче критичного.
  • Збої в диханні.
  • Слабкий, ледве прощупується пульс.
  • Охолодження шкірних покривів по всьому тілу.
  • Зміна кольору шкіри з нормального на блідо-сірий, мармуровий.
  • Олігурея.
  • Зміна кольору шкіри на пальцях - при натисканні вони стають блідими і повертаються до колишнього кольору, якщо прибрати навантаження.

Перебіг шокових станів при дегідратації супроводжують додаткові симптоми: пересихання слизових оболонок і зменшення тонусу тканин очних яблук. У новонароджених і малюків до 1-1,5 років може спостерігатися опущення джерельця.

чоловікЦі та інші ознаки - лише зовнішні прояви патологічних процесів, які можна виявити у людини, що переживає стан шоку. Підтвердити наявність цих процесів і встановити причини їх появи дозволяють спеціальні дослідження, що проводяться в клініках. У режимі невідкладної допомоги співробітники медслужб повинні зробити забір крові, виконати її біохімічний аналіз, досліджувати частоту серцебиття, визначити венозний тиск і простежити за диханням хворого.

Рекомендуємо: Що таке афект?

Якщо розглядати дану проблему з точки зору клінічної картини, то можна виділити три ступені шоку. Класифікація шокових станів за ступенем тяжкості дозволяє правильно оцінити самопочуття хворого. Слід розрізняти наступні ступені патологічного процесу:

I ступінь - хворий залишається в свідомості і навіть може підтримувати адекватний розмову, хоча у нього можуть спостерігатися загальмовані реакції. У таких ситуаціях пульс потерпілого може варіюватися в межах 90-100 уд. / Хв. Характерний показник систолічного тиску у хворого в такому стані - 90 мм.

II ступінь - у людини зберігається здоровий глузд і він може спілкуватися, проте розмовляти при цьому він буде приглушено, злегка загальмовано. Інші характерні ознаки цього стану - прискорений пульс, неглибоке дихання, часті вдихи-видихи, знижений артеріальний тиск. Пацієнту потрібно негайна допомога у вигляді протишокових процедур.

дівчинаIII ступінь - людина при цій стадії шоку розмовляє тихо, не дуже виразно, мляво. Він не відчуває болю і перебуває в прострації. У нього практично не відчувається пульс, але при тому, що промацує артерії можна нарахувати від 130 до 180 ударів серця в хвилину. До зовнішніх симптомів даної міри можна віднести: блідість шкіри, надмірне потовиділення, швидке дихання.

Рекомендуємо: Заїкання: причини і лікування

IV ступінь - шоковий стан, який протікає у важкій формі і характеризується втратою свідомості, відсутньої реакцією на больові подразники, розширеними зіницями, судомами, прискореним диханням зі схлипами, хаотично виникають на шкірі плямами трупного кольору. У хворого складно перевірити пульс і визначити артеріальний тиск. При цій формі шоку прогнози в більшості випадків невтішні.

Як і чим допомогти в таких ситуаціях

дівчинаПерш ніж робити які-небудь дії з відносно потерпілого, важливо визначити спровокували реакцію організму чинники і надати елементарну допомогу хворому на місці до приїзду бригади медичних працівників. Слід пам'ятати, що при неправильному перевезенні переживає шок людини або при відсутності рятувальних процедур можуть проявитися запізнілі реакції організму, що ускладнюють його реанімацію.

У подібних ситуаціях потрібно поетапно провести наступні маніпуляції:

  • Виключити початкові причини, що спровокували шок (зупинити кровотечу, згасити речі, палаючі на людину), а також послабити / усунути сковують кінцівки предмети.
  • Провести огляд ротової порожнини і носових пазух на предмет наявності сторонніх тіл, які згодом потрібно буде витягти.
  • Перевірити, чи дихає постраждалий і чи є у нього пульс.
  • Зробити штучне дихання, а також масаж серця.
  • Повернути голову людини набік, щоб виключити западання язика і задушення в разі виходу блювотних мас.
  • Перевірити, чи перебуває потерпілий у свідомості.
  • При необхідності ввести знеболююче.
  • Залежно від оточуючих умов потрібно буде або охолодити людини, або зігріти його.

Постраждалого в стані шоку ні в якому разі не можна залишати одного. Надавши йому першу допомогу, слід чекати разом з ним приїзду бригади швидкої допомоги, щоб допомогти медикам встановити причини порушення для правильного їх усунення. Автор: Олена Суворова