Сьогодні: 05.05.2024

Система Монтессорі: суть напрямки

625

жінка з дитиноюВ останні кілька років все частіше батьки віддають перевагу урокам раннього розвитку за методикою, яку колись запропонувала Марія Монтессорі.

Це унікальна програма навчання дітей дошкільного віку, яка допомагає прищепити їм самостійність і з ранніх років розкрити їх творчий потенціал. І саме про те, що являє собою методика Марії Монтессорі, як вона допомагає вихованню та розвитку дітей, читайте в цій публікації.

Цікава історія

Перш ніж приступати до пояснень, варто розповісти трохи про засновниці даної програми. Монтессорі - це не просто педагогічна система. Це названа в честь своєї засновниці - знаменитого лікаря і педагога з Італії Марії Монтессорі - систематизована схема прийомів для отримання дітьми певних навичок, умінь і знань.

Спочатку запропонувала спеціальну методику навчання дітей з відхиленнями у розвитку, Марія Монтессорі навіть не могла уявити, що через кілька десятків років її програма буде такою популярною навіть серед батьків «безпроблемних» діток.

дівчинкиМарія - перша в Італії жінка, якій вдалося освоїти професію лікаря. Проявивши наполегливість і продемонструвавши хороші можливості в науках, вона змогла подолати соціальну нерівність і вступити в спеціалізовану школу з технічним напрямком «для хлопчиків».

Рухаючись цілеспрямовано до своєї мети, Марія після школи зуміла вступити на факультет медицини Римського університету і в 1896 році захистити дисертацію з психіатрії. Так вперше за всю історію Італії ряди медиків поповнила дівчина-лікар Марія Монтессорі.

Вона загорілася ідеєю допомогти дітям з відхиленнями пристосуватися до подальшого життя в соціумі ще за часів студентства. Ретельно вивчивши спеціалізовану літературу, Марія почала активно практикувати роботу з випускниками молодшої школи, у яких спостерігалися обмежені можливості. Дивно, але така техніка підготовки дозволила учням Марії продемонстрували чудові показники.

Надалі, пожертвувавши вихованням власного сина і віддавши його в прийомну сім'ю, Марія заглиблюється у вивчення проблем особливих дітей, одночасно працюючи в школі. Тривалий час вона проводить експерименти і дослідження в області розвитку хлопців з обмеженими здібностями. І, будучи вже завідуючої кафедрою в тому ж університеті, в 1907 р Марія Монтессорі відкриває приватна установа «Будинок дитини».

дітиВсі інші роки свого життя Марія присвячує втіленню ідеї про введення нових педагогічних прийомів і реалізації особливого виховного проекту для дітей, що мають відхилення у розвитку. Детальніше ознайомитися з біографією першої жінки-лікаря в Італії пропонує Вікіпедія, а ми розповімо про те, що таке методика Монтессорі, які її основні принципи і цілі.

Рекомендуємо: Казкотерапія - це

Займатися організацією гуманітарної діяльності після смерті Марії став її син Маріо, який передав згодом справу свого спадкоємиці, дочки Ренільде. Саме завдяки її діяльності педагогічні основи роботи з особливими дітьми набули поширення в Росії. Також існує Міжнародна асоціація Марії Монтессорі (AMI), яка проводить навчання та підготовку педагогів з різних країн.

Отже, що таке Монтессорі? Спочатку це унікальне філософський напрямок, основою якого є довіра до дитини. Але також це авторська методика з особливими прийомами, що дозволяють дітям освоювати навички саморозвитку.

дітиПедагогіка Марії Монтессорі будується на тому, щоб дитина з відхиленнями міг здійснювати свою діяльність самостійно, без примусу з боку дорослих. Завданням педагогів і батьків, які практикують такі методи виховання, вважається надання допомоги дітям.

При цьому дорослі не мають права втручатися в процес навчання дитини, але повинні допомагати у відповідь на його прохання. Програма Монтессорі виключає тиск на дитину і примушення його до прийняття конкретного рішення.

Рекомендуємо: Що таке зона розвитку?

Концепцію даного напрямку допомогли визначити відразу кілька ідей Монтессорі. В ході своєї практики вона прийшла до висновку, що:

  • Кожна дитина унікальний, і вже з перших днів життя його потрібно вважати повноцінною особистістю.
  • Прагнення розвиватися і здійснювати корисну діяльність в кожному індивідуумі закладено природою.
  • Батьки і вчителі повинні допомагати дитині в розкритті її здібностей, але не бути при цьому зразком для наслідування.
  • Дорослі повинні стимулювати його до проявів самостійності.
  • Рано чи пізно кожна дитина проявляє ініціативу.

У чому криється суть вчення

Головний девіз цієї унікальної авторської техніки: «Допоможи дитині зробити самостійно». Цей слоган можна інтерпретувати так, що дитині для здійснення діяльності потрібні індивідуальний підхід і максимальна свобода.

Особливим дітям Монтессорі-терапія допомагає тим, що дозволяє досягати високих результатів саморозвитку, розкриваючись як особистість. Цьому сприяє спеціальна програма Монтессорі, що виключає порівняння між учасниками в процесі навчання, а також будь-які варіації покарань, заохочень, примусів.

діти малюютьСистема Марії Монтессорі своєю основою вважає надання допомоги дітям, які прагнуть стати швидше дорослими, адже досягти такої мети у них вийде, тільки набуваючи досвіду і опановуючи новими навичками. І педагогам (вихователям) потрібно створити умови, максимально сприяють цьому.

На початку занять, які практикує педагогічна система Монтессорі, дитина здійснює найперший і найбільш важливий самостійний вибір - визначення напряму, по якому буде проходити навчання. Тільки розраховуючи на власні можливості, він зможе визначити, що йому буде потрібно для придбання навички (які методи, предмети, скільки часу). Монтессорі-терапія спирається на те, що у дитини є всі доступні засоби, що дозволяють йому стати самостійним.

Рекомендуємо: Наука педологія

Основними принципами системи Монтессорі є положення:

  • Самостійність вибору дитини без участі дорослих.
  • Навколишнє середовище має надавати дітям можливість розвиватися.
  • Педагоги і вихователі можуть втручатися в процес навчання тільки на прохання дитини.

Як можна зрозуміти, Монтессорі - методика раннього розвитку малюків. Завдяки такій системі вони можуть освоювати нові навички, удосконалюючи певну область сприйняття. Кожна існуюча школа Монтессорі здійснює свою діяльність відразу в декількох напрямках:

  • Сенсорне. За допомогою всіляких засобів діти тренують свої почуття, формуючи власні поняття про особливості навколишніх їх предметів.
  • Мовне. Для активації мозкової діяльності, що стимулює розвиток мовних центрів, використовуються методи поліпшення дрібної моторики дитини.
  • Практичне. Придбання навичок у міру освоєння нового матеріалу - важлива складова методики Монтессорі.
  • Математичне. Дане авторське вчення акцентує увагу також на розвитку обчислювальних можливостей індивіда.
  • Загальні поняття. Для повноцінного розвитку малюка його знайомлять з загальноприйнятими поняттями, що дозволяють отримати всі необхідні для перебування в соціумі знання (вага, висота, глибина і т.д.).

Яким чином відбувається навчання дітей

малюкПерш ніж почати практикувати метод Монтессорі, важливо ознайомитися з азами організації процесу навчання. Справа в тому, що для кожної вікової категорії Монтессорі-терапія має особливі рекомендації. Основним критерієм при цьому, як ви вже зрозуміли, є вік дитини, адже умовно його розвиток відбувається в три етапи:

1. Початковий (з моменту народження до 6 років). Протягом цього періоду закладаються основні здатності індивіда.

2. Етап розвитку з 6 до 12 років, протягом якого у дитини активно розвиваються природні здібності.

3. Підлітковий етап. Для дитини старше 12 років цей період - це стадія вдосконалення наявних навичок і придбання нових.

Щоб знання, які надає Монтессорі-педагогіка, сприймалися дитиною легко і при цьому засвоювалися, потрібно приділяти особливу увагу подачі матеріалу в сензитивний період становлення особистості. Обмежені часові проміжки дозволяють визначати ступінь сприйняття індивідом певного виду діяльності.

  • Так, наприклад, I сензитивного фаза триває від народження до 6 років і відповідає за мовні навички малюка.
  • Наступна, II фаза - сенсорний розвиток. Період її дії також обмежується моментом народження і 6-річним віком.
  • А ось з перших днів після народження і до 3 років дитина проживає III фазу - сприйняття порядку. Він навчається правилам гігієни, підтримання чистоти і іншими правилами життя.
  • Чергова IV фаза бере початок в однорічному віці і закінчується приблизно в 4 роки. У цей час дитина починає активно рухатися, отримуючи новий досвід.
  • І остання, V фаза (від 2,5 до 6 років) - стадія знайомства з соціумом, коли індивід переймає норми спілкування і поведінки, необхідні для адаптації в різних соціальних колах і спільнотах.

хлопчик граєУ центрах, провідних навчання за технологією Монтессорі, враховують всі подібні нюанси і дотримуються основних принципів авторської методики. Найчастіше це дитячі сади і школи, організація діяльності яких відповідають вимогам Міжнародної асоціації AMI.

Сад Монтессорі є установи для дітей різного віку. У них є приміщення з відповідною зростанню малюків меблями, там постійно панує порядок, і діти повинні його підтримувати, повертаючи на місце предмети після гри.

Монтессорі-сади відрізняються своєю спокійною атмосферою, адже в них діти не плачуть і не лаються, а більш старші учасники виховного процесу допомагають своїм молодшим «соратникам». За всім цим спостерігає наставник, готовий підказати або надати допомогу в разі потреби.

будиночокШколи практикують метод Марії Монтессорі в дещо іншій інтерпретації, з огляду на особливості вікової категорії учасників. Основною відмінністю цих профільних навчальних закладів є відсутність парт і чіткого графіка занять.

Рекомендуємо: Розумова відсталість - це

Для дітей організовані спеціальні зони розвитку (мовна, математична, практична, сенсорна, космічна), яку кожна дитина може вибрати і освоїти самостійно. В процесі навчання заняття проводяться на стільцях або на килимках, завдяки чому учасники шкіл відчувають себе комфортно і можуть краще засвоювати матеріал.

Навчання в домашніх умовах

прищіпкиТим, хто не має можливості відвідувати спеціалізовані установи, можна влаштувати своєму чаду школу Монтессорі будинку. Варто зазначити, що ранній розвиток Монтессорі в домашніх умовах організувати досить просто.

Для цього батькам потрібно купувати іграшки, здатні активізувати потреба дитини в саморозвитку. Перевагу при цьому слід віддавати речам з природної сировини, які були б цікаві малюкові:

  • Дощечки з рельєфними символами.
  • Рамки-шнурівки різної тематики.
  • Вежі й піраміди, що дозволяють проводити порівняння.
  • Таблички з квітами, геометричними формами.
  • Головоломки у вигляді картинок, об'ємних фігурок і багато іншого.

Організовуючи домашнє навчання за принципом Монтессорі своїми руками, не варто забувати про основні правила програми (чистота і порядок в кімнаті, підібрана відповідно до віку дитини меблі, його власні знаряддя праці для надання допомоги, доступне розташування іграшок, які могли б його зацікавити).

Використовуючи методи Монтессорі будинку, важливо пам'ятати про головну передумову системи: у дитини має бути бажання досліджувати і пізнавати навколишній світ. Тому потрібно створити умови, в яких малюк зміг би розкрити свій потенціал і проявив би ініціативу до саморозвитку. Автор: Олена Суворова