Сьогодні: 06.05.2024

Социофобия: опис захворювання

347

дівчина в лісіСоциофобия - боязнь, психологічний страх дій, виконуваних перед публікою. Це може бути виступ перед аудиторією або просто розмова в колі сім'ї.

Також до цього поняття відносять страхи виконання роботи під чиїмось безпосереднім наглядом, контролем. Социофобия проявляється в тому числі у вигляді неконтрольованого страху, який паралізує активність індивіда. Виділяють наступні її види: окреслена (проявляється тільки в певних ситуаціях) і генералізований (виникає при будь-яких соціальних діях).

чому виникає

Розберемося, як з'являється соціофобія: причини цього захворювання безпосередньо корелюють з невпевненістю індивіда в собі і знаходяться на рівні підсвідомості. Це не проста сором'язливість. Людина не може перестати переживати, тому що для людей, які страждають даної фобією, вкрай важлива думка оточуючих, оцінка їх дій суспільством.

Що таке соціофобія і як їм стають? Психологи вважають, що база для розвитку захворювання закладається в дитячому віці і з роками тільки посилюється. Батьки та інші дорослі в виховних цілях використовують порівняльні оцінки якостей і вчинків дитини з такими ж характеристиками і діями інших дітей або дорослих. При цьому також використовуються негативні аналогії: Не плач, як дівчисько. При таких діях знижується самооцінка дитини і закладається фундамент для перетворення людини в соціофобія.

дівчина у водиПостійне перебування особистості в стану стресу також може стати причиною появи страху. Однак фобію може викликати і ситуація, що трапилася лише одного разу. У людей, які страждають різними видами залежностей або схильністю до депресивних станів, поява даного захворювання є показником первинних відхилень від поведінкової норми.

Слід зазначити, що почуття тривоги - це нормальна реакція організму на стрес. Однак якщо тривога виникає не тільки під час екстремальної ситуації, то вона може перерости в тривожно-фобічні розлад. При ньому тривога з'являється при будь-якої думки про ймовірність виникнення стресового чинника, незалежно від можливості його реального появи.

Хто такий соціофобія? Що страждає даної фобією індивід прагне здаватися звичайною людиною і робити гарне враження на оточуючих. Однак при виконанні будь-якої роботи соціофобія чекає похвали, але при цьому відчуває сильний стрес, побоюючись осуду від свого оточення. Прагнення догодити іншим стає сенсом його життя. Йому вкрай важливо відчувати себе потрібними своєму оточенню.

дівчина на каменіАле питання про те, хто такі соціофобія, не настільки простий. Інший різновид соціфобов - люди, які ведуть себе відкрито і розкуто, що говорять багато слів і намагаються всіма можливими способами привернути увагу до своєї персони. На перших етапах спілкування вони домагаються своєї мети. Надалі навколишні починають бачити те, що приховано за маскою товариськості: комплекси, страхи і побоювання. В результаті спілкування зводиться до мінімуму, а фобія посилюється.

Основою для страху у таких людей стає переконання про негативний думці про них оточуючих. Боячись допустити помилку, вони ретельно планують будь-яка дія, що здійснюється на публіці. Постійно обмірковують: що трапиться, якщо я поступлю так? Психологія показує, що обґрунтованих причин для такого страху, як правило, немає, але переконати в цьому хворого вкрай складно. Знайомі відгукуються про людину краще, ніж він сам себе сприймає. Однак він часто зустрічає їх компліменти в багнети.

симптоми

Люди, які відчувають проблеми зі спілкуванням, часто задаються питанням: «Я соціофобія?» Точно визначити, соціофобія у вас чи ні, може тільки лікар. Серед симптомів хвороби, що проявляються зазвичай в людних місцях, виділяють наступні ознаки социофобии:

  • Почервоніння шкірних покривів.
  • Посилення пітливості.
  • Тремтіння, слабкість.
  • Судоми кінцівок.
  • Почастішання серцебиття.
  • Зміна ходи.

дівчинаЯк можна помітити при вивченні такого захворювання, як соціофобія, симптоми її нагадують ознаки панічних атак. Однак соціофобія - це людина, яка відчуває напад не періодично, а постійно, що означає, що він весь час перебуває в тривожному і роздратованому стані.

Рекомендуємо: Що значить: девіантна поведінка?

Він не вважає себе хворим і не прагне позбавлятися від цієї фобії. Всі прояви хвороби списує на звичайний страх і не знає, що робити. Внаслідок цього він намагається уникати будь-якої діяльності, пов'язаної зі спілкуванням.

Симптоми социофобии діляться на три різновиди:

  • Когнітивні. До них відносяться страх та інші негативні почуття, що відчуваються соціофобія при оцінці їх дій оточуючими. З цієї причини вони завжди зайняті собою і думками про те, що подумає про них оточення.
  • Поведінкові. Намагаються уникнути контактів з людьми, особливо незнайомими або малознайомими.
  • Фізіологічні. Пов'язані зі зміною фізичних показників тіла: збільшення пітливості, судоми, почервоніння шкіри.

І все-таки, соціофобія - це хто? Будь-яка людина, що має проблеми зі спілкуванням? Існують тести, що дозволяють визначити наявність социофобии. Наприклад, тест включає в себе 24 ситуації, по кожній з яких пацієнт повинен визначити рівень своєї тривожності.

дівчина в містіЯкщо ситуація дійсно трапилася в останній час, то це означає, що випробовуваний повинен відобразити свою нервозність під час неї. Якщо немає, то ставить імовірну оцінку того, як би він міг себе почувати.

Рекомендуємо: Симптоми і лікування неврозу

Ситуація оцінюється за двома шкалами: тривожність і уникнення. В результаті бали підсумовуються, а вийшов відповідь показує ступінь уникнення і тривожності. При підсумовуванні двох показників можна отримати відповідь про те, наскільки виражена соціофобія.

лікування

До певного часу з захворюванням ми справляємося самі, але воно створює багато проблем в спілкуванні з оточуючим світом. Багато хто цікавиться, як позбутися від социофобии. Як лікувати соціофобію? Виділяють наступні напрямки лікування даного захворювання:

  • Психотерапія - є одним з найбільш ефективних методів лікування. Вона зводиться до створення нових позитивних логічних ланцюжків, пов'язаних з моментами спілкування.
  • Якщо у вас соціофобія, як позбутися від неї? Можна вилікувати соціофобію медичними препаратами. Але ефективність препаратів невисока, так як вони лише знімають симптоми, але не усувають причину. А використання антидепресантів призводить до проблем з нервовою системою і гормональним балансом в організмі.

  • Як подолати соціофобію, займаючись в терапевтичних групах? Недооціненим зараз залишається тренінговий метод, коли пацієнти долають соціфобію за допомогою закріплення позитивної реакції, пов'язаної зі спілкуванням.
  • За допомогою книг, консультацій по телефону або через Інтернет, також можна дізнатися, як боротися з соціофобією. Зараз опубліковано досить багато книг, що пропонують систему вправ для того, щоб впоратися з соціофобією самостійно. Однак психологи вважають, що виконувати ці вправи краще під наглядом фахівця.

Социофобия не є соціально небезпечним захворюванням. Однак вона доставляє незручності як хворому, так і оточуючим його людям. З віком вона посилюється. З вірогідністю визначити наявність социофобии можуть тільки лікарі. Побороти це захворювання можливо, але лікування його слід проводити під контролем фахівців. Автор: Ольга Лупандіна