У психології прийнято виділяти два основних види людської взаємодії в суспільстві: співробітництво і суперництво.
Не варто недооцінювати співробітництво людей в наші дні. Протягом багатьох століть такий метод, як співпраця, допомагав людям в досягненні загальних цілей. У всі часи людство прагнуло налагодити взаємовигідну зв'язок, яка є міцним фундаментом для швидкого і успішного розвитку суспільства.
Буденне розуміння терміна «співробітництво» включає в себе наступні характеристики:
- Участь в будь-якому спільній справі.
- Взаємодія з ким-небудь.
- Робота в організації / компанії.
- Участь в роботі друкованого органу в якості учасника.
- Включеність в групу вчених і т.д.
Іншими словами, співпраця є спільною діяльністю, в ході якої всі її учасники отримують користь і вигоду.
З точки зору психології, поняття «співпраця» можна дати наступне визначення: це здатність кількох людей працювати разом, щоб досягти загальних цілей. Як писав один з провідних психологів, Косолапов, плідну співпрацю - це певний процес позитивного і творчого взаємодії людей, в якому прагнення і інтереси учасників частково або повністю збігаються, а здійснення поставлених цілей одних учасників можливо лише завдяки задоволенню інтересів і прагнень інших учасників цього ж процесу .
Справжня спільна діяльність - це щира радість за успіхи інших. Це думка про те, що тільки працюючи разом, можна досягти найвищих результатів.
Це великий крок прямо від наших щоденних его-устремлінь у напрямку до взаємоповаги і взаємодопомоги. Саме такий вид комунікації здатний вивести нас на дорогу, що веде до великих звершень.
Психологічні дослідження підтверджують, що при активній взаємодії індивідуальні якості кожного члена команди посилюються. Тобто буває так, що окрема особистість в складі групи виконує набагато більший обсяг роботи, ніж людина трудилася б поодинці.
Тому люди починають спілкуватися, вступають в союзи, створюють організації. Іноді без суперництва не обійтися, але мудра людина прекрасно знає, де провести межу між суперництвом і співробітництвом.
Основні типи спільної діяльності
Кожен день ми взаємодіємо з величезним числом людей: вдома з сім'єю, на роботі з колегами, в транспорті з пасажирами, на вулиці з незнайомцями, в кафе з персоналом і так далі, тому форми співпраці між людьми різноманітні.
Основні види співпраці на сьогоднішній день:
- Дружба.
- Кохання.
- Родина.
- Ділове партнерство.
- Організаційно-правове співробітництво.
- Солідарність.
- Союз між партіями і державами.
- Співпраця між фірмами.
Список можна ще довго продовжувати, але поки ми зупинимося на цьому.
Справжня взаємовиручка - це єдність форми (об'єкта співпраці) і змісту (засобів для обміну).
Любов або дружба - це форми взаємодії, в основі яких абсолютно відсутні такі прояви, як користь, розрахунок, егоїзм, в той час як економічна угода або ділове партнерство будуються лише на розрахунку і вигоді.
Міжнародне співробітництво демонструє нам взаємозалежність держав і організацій один від одного. Розвиток міжнародних відносин сприяло створенню політичних, економічних, природоохоронних, культурних і релігійних механізмів взаємодії.
Рекомендуємо: Види психологічної сумісності
Відмінною рисою позитивного сприяння є спільна зацікавленість її учасників, вигідне взаємодія для всіх членів. Ніхто не повинен бути ущемленими, тобто кожна сторона отримує те, що визнає для себе гідною кандидатурою, гідним і обґрунтованим.
Слід зазначити, що співпраця будь-якого характеру відповідає чотирьом характеристикам:
- Завжди зумовлено загальною метою і причинами, які постають в якості зовнішніх по відношенню до взаємодіє командам або людям.
- Яскраво виражена, тобто за ним можна спостерігати; співробітництво в основному передбачає обмін вербальними символами і знаками, які сприймаються зворотною стороною.
- Воно найчастіше прив'язане до якоїсь певної ситуації або до якихось тимчасових умов, таким як зустріч ділових партнерів, святкування дня народження матері і т.п.
- Воно має суб'єктивну спрямованість, виражену завдяки учасникам групи.
Хотілося б відзначити, що по-справжньому взаємовигідне співробітництво - це завжди комунікація. Але це не буденне спілкування, а створення по крупицях величезного пазла, в формуванні якого бере участь кілька осіб. У підсумку виходить прекрасна загальна картина, плід цієї діяльності.
Побудова правильних взаємин
Яким би стресостійким і емоційно стабільним не була людина, коли він знаходиться в конфлікті з будь-ким, це навряд чи додасть йому енергії для виконання поставлених цілей. Постійна напруга в колективі відбивається на всіх учасниках, незалежно від того, хто є організатором сварки. Конфлікти при тісній співпраці як мінімум є причиною поганого настрою людей, а в гіршому випадку ведуть до припинення взаємин і співробітництва взагалі.
Рекомендуємо: Маніпуляція: визначення поняття
Існують методи, щоб уникнути конфліктних ситуацій і вибудувати довгострокове співробітництво між людьми.
Дуже важлива наявність спільної мети. Саме загальної, яка бажана і для вас, і для ваших партнерів. На тлі прийдешніх досягнень сварки будуть здаватися дрібницею, на який просто не варто звертати уваги і який лише заважає рухатися разом далі. Важливо, щоб кожен член групи чітко розумів свою роль і алгоритм дій у напрямку до мети.
У цивілізованому світі всі проблеми можна вирішити простим розмовою. Наприклад, зібрати «круглий стіл», сісти всім разом і дати можливість кожному висловитися. Так можна уникнути багатьох недомовок в майбутньому і спільними зусиллями розвіяти сумніви товаришів.
Так як ви співпрацюєте з іншими людьми, кожен з яких є особистістю з особливими інтересами і своїм внутрішнім життям, необхідно бути толерантним по відношенню до інших, стежити за своєю поведінкою, бути стриманим, не висловлювати жорсткої критики на адресу іншого. Часом один недобрий погляд може заподіяти опонентові біль.
Якщо співпраця будується на взаємопідтримку, допомоги, намір рахуватися з інтересами партнера, на бажанні зміцнити, стабілізувати відносини, то такий зв'язок принесе багато плодів, і напевно для сварок навіть приводу не виникне.
Рекомендуємо: Що таке конфлікт?
Іноді дуже важливо йти на поступки на благо досягнення спільної мети. Всі люди не ідеальні, кожен має свій погляд на світ. Але часом варто прислухатися до своїх союзників, а свою ідею притримати на деякий час. Це допоможе уникнути зіткнення інтересів при співробітництві. Дуже важливо підкріплювати тривале взаємовигідне співробітництво такими методами взаємообміну, як вірність, вдячність, повагу і підтримка.
загальні висновки
Співпраця є невід'ємною частиною нашого життя. Щоб зробити його успішним, докласти зусиль необхідно всім учасникам цього процесу. Якщо при взаємодії учасники демонструють свої почуття, вдячність, потреба у взаємодії, бажання поступитися, уважність по відношенню до колег і цілеспрямованість, то така співпраця обов'язково призведе до здійснення будь-яких цілей!
Плідна співпраця держав, компаній, організацій зробить наше суспільство більш благополучним і розвиненим, а відносини, засновані на взаємообмін, лише збагатять кожну зі сторін. Завдяки співпраці людина зможе зростити в собі найкращі якості і використовувати їх на благо інших. Автор: Дар'я Сергєєва