Сьогодні: 19.05.2024

Суперництво: розшифровка поняття в психології

637

дівчина в червономуУ сімейному житті непорозуміння і протиріччя неминучі - як відомо, в суперечках народжується істина. Але де та незрима межа, на якій закінчується нормальне, здорове суперництво і починається сімейний розбрат?

Розглянемо це питання нижче.

Психологічні витоки явища

Єдиного визначення суперництва не існує. Але, кажучи простою мовою, це конкуренція. А навіщо взагалі людям боротися за першість? Причина проста: індивідууми борються, щоб довести свою перевагу як оточуючим, так і самим собі.

Чоловіки і жінки борються за першість по-різному. Представники сильної статі, як правило, борються заради боротьби. Якщо можна так висловитися, таке суперництво для них - ліки від стресу. Коли вони змагаються, то відчувають себе сильними і затребуваними.

Більшість чоловіків і деяких окремо взятих жінок дух змагальності і суперництва тонізує. Для них важливо вміти зібрати волю в кулак і рухатися до поставленої мети, незважаючи ні на що.

роботаНевдачі і програші загартовують характер чоловіків і мотивують їх боротися і змагатися далі. Як казав великий російський полководець Суворов, «поганий той солдат, який не мріє стати генералом». Хоча дух змагальності зазвичай властивий чоловікам, проте і серед представниць прекрасної статі є особи з залізним характером.

Вельми цікаво і забавно суперництво серед дівчат. Про жіночому прагненні бути кращою (красивій, найулюбленішою і т.д.) ходять легенди. Як приклад можна привести загадку-анекдот про чоловіка, який потрапив на острів, населений амазонками. Ті хотіли вбити його, але після того як чоловік сказав лише одну фразу, вбивати передумали і допомогли йому повернутися додому. Ця фраза була: «Нехай мене вб'є найнекрасивіша» ...

Однак на ділі гендерні відмінності в суперництві не так вже й великі, і якщо намагатися розібрати їх докладніше, вийде досить карикатурна картина. Психологія чоловіків і жінок не надто різниться, тому і основні причини конкуренції у представників обох статей практично однакові:

  • Самоствердження - прагнення довести собі, супернику і всьому світу, який він / вона значимий людина.
  • Низька самооцінка, пов'язана з дитячою травмою (Едіповим комплексом); парадоксально звучить, але найчастіше впевненим у собі людям суперництво ні до чого, вони і так знають, що вони краще за всіх.
  • Змагальний дух, авантюризм.

Суперництво - прекрасне явище, воно штовхає людину до ще більших звершень, мотивує його постійно вдосконалюватися і розвиватися.

чоловік у костюміОднак є у нього і негативні сторони. Часто, особливо серед жінок, суперництво переростає в ревнощі і в відкриту конфронтацію. Це тягне з обох учасників конфлікту душевні сили і відволікає їх від професійного і морального розвитку.

Рекомендуємо: Співпраця - це

Крім того, суперництво в сім'ї також містить у собі безліч небезпечних моментів і може привести до сварок і скандалів. Це відбувається, наприклад, коли два сильних людини (чоловік і дружина) або кілька дітей з яскраво вираженими лідерськими якостями намагаються розібратися між собою, хто головний.

У випадку з подружжям високий ризик розриву відносин. Крім того, страждають діти: малюки не розуміють, що для батьків суперництво - це нормально і навіть життєво необхідно, і дуже переживають.

Якщо ж антагонізм має місце серед дітей, то, ймовірно, їм не вистачає батьківської уваги. Як же вирішити ці проблеми?

Методи вирішення конфлікту

параОтже, припустимо, чоловік і жінка борються за першість. Кожен впевнений, що саме він або вона - праві. Що робити в такій ситуації, залежить від виховання, психологічної схильності, а також з точки зору людини. Прихильники різних психологічних течій пропонують принципово різні шляхи в рішенні проблеми.

Консерватор чи володар патріархальних поглядів на сім'ю порадив би жінці змиритися з думкою представника сильної статі: з давніх-давен повелося, що чоловік в родині головний.

Рекомендуємо: Психологічна зрілість людини

Не дуже освічені люди вважають, що нікому з подружжя не слід поступатися, кожному потрібно до хрипоти відстоювати свою точку зору. Деякі, навпаки, наполягають, що чоловікові, якщо він розумніший, слід поступитися жінці.

Якому ж раді слідувати?

Потрібно запам'ятати:

  • Всі сім'ї різні, ситуації - строго індивідуальні.
  • Якщо людина впевнена, що він має рацію - чому він повинен поступатися тільки тому, що він чоловік або жінка? Це не справедливо.
  • Постійними поступками людина заслужила не схвалення партнера, а лише неповагу.

Вихід з цієї ситуації один. Дорослим членам сім'ї обов'язково слід розмовляти, по одній простій причині - мовчазне суперництво доведе до добра. У конфлікті потрібно вчитися шукати компроміси, домовлятися, слухати один одного. Тільки сім'я, де вміють прислухатися до думки кожного, може проіснувати довго і щасливо.

битва на подушкахДуже небезпечно суперництво дітей в сім'ї. Зазвичай це пов'язано з тим, що дитина бореться з братами або сестрами за батьківську любов. Це відбувається, коли дітям не вистачає уваги і любові, і вони змушені боротися за неї з ревнощів. Така ситуація не є нормою і часто призводить до розвитку едипового комплексу у дитини. Цей комплекс може перешкодити йому в майбутньому побудувати щасливу сім'ю.

Саме тому батькам так важливо приділяти багато часу дітям, вчити їх аналізувати власні почуття, розділяти суперництво і співробітництво - перший допустимо в спорті або в кар'єрі, друге - в повсякденному житті. При запущеній ситуації бажано звернутися до психолога, причому не тільки молодшим членам сім'ї, а й мамі з татом. Автор: Ірина Шумилова