Сьогодні: 20.05.2024

Суть музичної психології

576

дівчина скрипалькаМузична психологія є однією з найцікавіших галузей загальної психології і, звичайно ж, має ряд особливостей.

Вона вивчає такі питання, як поріг відчуттів слуху, осмислення, музичний слух, сприйняття звуків та ін. Не дивно, що все це стало досліджуватися в рамках окремого наукового напрямку, оскільки музична обдарованість дивує і вражає людей своєю природною надприродного.

Трохи історії

Найдавнішими навчаннями в області музичної психології можна, мабуть, вважати праці вчених із Стародавньої Греції - Аристотеля, який писав про мимесисе, і Піфагора з його міркуваннями про еврітміі. Ці мислителі були схильні вважати, що музика має істотний вплив на душу людини, завдяки чому впливає на все суспільство цілком. Платон і зовсім стверджував, що могутність кожної держави безпосередньо залежить від того, яку в ньому вважають за краще музику.

Щоб зрозуміти, що являє собою предмет, що розглядається нами науки, потрібно згадати спочатку про общепсихологических термінах, таких як мова, слух, сприйняття, почуття, здібності. До речі, ще Піфагор в стародавні часи говорив, що музика на людей впливає по-різному. На його думку, існують мелодії, які допомагають проти:

  • Туги.
  • Дратівливості.
  • Переживань і інших духовних недуг.

дівчинка у піаніноНа окрему увагу заслуговує древнекитайская музика. Вона була символом і основою цивілізації, вся молодь повинна була вивчати її в обов'язковому порядку. А ось стародавні індуси музику широко використовували як спосіб лікування найрізноманітніших захворювань.

У Середньовіччі музична психологія розроблялася в працях Фарабі, Джамі, Ібн Сини і ін. Але першим вченим, який підійшов до розглянутої нами науці, використовуючи суто науковий підхід, був Герман Гельмгольц.

У більш пізній період найголовнішими навчаннями в області психології музики стали вважати праці Б.М. Теплова і Є.В. Назайкинский, які займалися вивченням музичних здібностей. Ще пізніше в цій сфері з'явилися імена таких вчених, як С.М. Майкапар, Н.А. Гарбузов, З.А. Рінкявічус тощо.

Якщо згадати життя великих музикантів - Шопена, Моцарта, Чайковського, Рахманінова, Ліста, - то їх життєві приклади говорять про те, якими дивовижними здібностями володіє людина, що вміє складати і виконувати музику. Відповісти на питання, що це - вплив особистісних властивостей, особливе вплив музики на людську душевну натуру або талант виконавця, - головне завдання такого напрямку в науці, як музична психологія.

Види і галузі

Ми вже визначилися, що психологія музики - це окремий науковий напрям, і вона має, як будь-яке інше вчення, свої власні області і течії. Це, наприклад, музикознавства, сприйняття, психотерапевтичний напрям.

дівчинаНайбільшої уваги заслуговує, мабуть, психологія музичної творчості. Звичайно ж, це діяльність композиторів, в основі якої лежить їх багата фантазія, в кінцевому підсумку народжує найрізноманітніші музичні твори. Це тим більш цікаво, якщо врахувати той факт, що в музиці всього-на-всього 7 нот. Але варто згадати П.І. Чайковського, який говорив, що в момент, коли до нього приходить натхнення, композитор стає воістину не зовсім нормальним, одна його думка починає в буквальному сенсі виганяти з голови іншу.

Рекомендуємо: Що таке педагогічна психологія?

Психологія музичної діяльності може розглядатися також і в розрізі виконавської майстерності. Виконавська діяльність - це одна з головних засад музики. Коли людина чує гарний спів, в його душі народжуються почуття радості, добра і в буквальному сенсі відбувається духовне очищення.

Будь-якого виконавця музики можна назвати сполучною ланкою між слухачем і композитором. Чим більше майстерно виконавець підходить до своєї справи, тим більше тонко ми, пересічні слухачі, можемо його розуміти і відчувати. А музиканти в свою чергу підлаштовуються під наші запити і пристрасті.

Окремо варто поговорити про психологію музичного сприйняття. Вона є одним з основних видів діяльності в музичному мистецтві, адже без слухачів музиканти були б зовсім нікому не потрібні, і музика як мистецтво взагалі перестала б існувати.

дівчина в навушникахДо речі, слухати і сприймати музику здатний далеко не кожна людина, однак цю здатність можна розвинути в процесі виховання і освіти. Багато чого буде залежати і від музичних уподобань. Погодьтеся, одні люди люблять класику, інші - попсу, а треті - і зовсім рок-н-рол. Те, як може відчувати музику людина, залежить не тільки від його особистісних характеристик, але і від майстерності виконавця і композитора.

Рекомендуємо: Задатки і здібності людини

Окремою галуззю розглянутої нами науки є психологія музичних здібностей. Дослідники в цій області займаються вивченням того, за яких умов індивіди можуть виконувати, складати або грати музику. І тут все знову ж таки залежить від музичної обдарованості і від того, наскільки серйозно людина підходить до свого захоплення. Автор: Олена Рагозіна