Сьогодні: 22.12.2024

Суть поняття «парадигма»

726

дівчина і книгиУ більшості книг і статей поняття «парадигма» має вельми туманне пояснення. Якщо говорити простою мовою, то цей термін означає якусь істину або аксіому, яка приймається за основу. На базі цієї теорії ведуться дослідження вчених в певній галузі знань.

У більш складному розумінні парадигма - це система засобів, методів і суджень. Вона встановлює рамки, в межах яких ведуться дослідження, відбувається розуміння і подальше вивчення інформації.

З'явилася дана концепція завдяки прихильникові постпозитивизма - Томасу Куну. Він виділяє кілька етапів розвитку своєї теорії:

  • Допарадигмальний етап (прояв різних аномалій, які важко довести).
  • Формування якогось знання (поява книг і підручників, які послідовно, поетапно розкривають нюанси певної теорії).
  • Нормальна наука (пошук нових доказів парадигми, уточнення попередніх знань).
  • Екстраординарна наука (розчарування в старій парадигмі і пред'явлення нових істин).

Зрозуміло, повна відмова від якихось систем і суджень неможливий. Зазвичай утворюються групи вчених: ті, які підтримують традиційні, «старі» погляди, і ті, які прагнуть від них відмовитися на користь нових. Перша команда продовжує старі дослідження, а друга категорія висуває щось нове.

Основні групи в психології

1. Природничо-парадигма. Відображає всі існуючі знання про світ і людину. З її точки зору люди є об'єктами, які піддаються аналізу і вивчення.

дівчина з книгамиВчені поділяють цю парадигму на два блоки. Перший включає старі теорії про походження природи і давно існуючих форм, а другий орієнтується на новий підхід.

Природничо погляд на світ вимагає не здогадок і припущень, а неспростовних доказів. Тут панують емпіричні факти, які виявляють всі нестиковки і попередні помилки.

Незамінна експериментальна форма перевіряє певні гіпотези і закономірності, які характеризують початкову істину.

2. Гуманітарна. В даному випадку основою є духовний світ людини. Вивчається його особиста думка, цінності та життєвий сенс. Тут застосовуються наукові методи, які вимагають доказів. Дана парадигма ґрунтується на відчуттях і почуттях об'єкта.

Дослідження передбачає аналіз можливостей людини і його психіки. Однак докази завжди залишатимуться досить смутними, адже людська душа не є чимось матеріальним.

3. Практична. Ця парадигма розглядає не емоційні установки, а практику, засновану на них. Вона вивчає когнітивні здібності, які включають в себе мислення, орієнтацію в просторі, прийняття рішень і т.п.

Також досліджуються особистісні характеристики об'єкта, які він формує сам. Що індивід знає про світ, про себе, про оточуючих? Дані висновки мають велике значення для вчених, які аналізують практичну парадигму.

другорядні види

1. Психотехнічна парадигма. Психотехника розглядає роль психологічних аспектів в культурі. Для цього проводяться експерименти, які виявляють залежність мозку і конкретних рухів або емоцій. Наприклад, якась робота більше підходить певній людині і менше стомлює його, і навпаки.

дівчина в окулярахТакож в сфері уваги даного підходу знаходяться наслідки впливу на людину рекламної інформації. Досліджується вплив на людей різних публікацій і пропаганди певних продуктів. Дана парадигма має на увазі виявлення закономірностей і розробку і розвиток технік, які можуть допомогти в повсякденному житті і в трудовій діяльності.

Рекомендуємо: Світогляд - це

2. Діяльна. Вивчає співвідношення почуттів і думок, які виникають з приводу якихось дій, явищ. Тобто людина спирається не тільки на практику в якійсь сфері, а й на свої відчуття, тобто на сферу психічного.

Суб'єкт не може бути повністю відкритим і беззахисним, адже в своїх діях він керується не тільки чужими порадами, а й своїм досвідом, і навіть інтуїцією. Саме тому дуже важлива зв'язок суспільства і людини, причому активна по обидва боки. Це стосується не тільки дорослих людей, але і дітей, характери і звички яких ще тільки формуються.

3. Педагогічна. Комплекс певних установок, методів і планів навчання, які є зразком в різних освітніх установах. Педагогічна парадигма не ґрунтується на індивідуальних особливостях людини, а передбачає засвоєння однакових знань усіма учнями.

ученицяВ даному випадку учень стає повністю підвладний викладачеві, так як тільки той може дати йому щось нове. Така схема викликає негативні емоції у вихованця, адже він відчуває себе підлеглим. На жаль, сьогоднішня педагогічна парадигма вже застаріла, тому пошук нового підходу неймовірно актуальний.

Зараз розглядається питання про орієнтацію освіти на культуру особистості. Майбутня педагогічна парадигма планує позиціонувати вчителя як одного, а не як щось страшне і суворе.

Рекомендуємо: Гіпотеза - це

4. Езотерична. Вважається найдавнішою з відомих парадигм. Її головна суть полягає в існуванні незмінною істини, яку не кожен може пізнати.

До того ж велике значення має вчитель, який не викладає, а дарує дане вчення як одкровення. Можна назвати цей підхід релігійним, адже не всі вірять в Бога і загробне життя. Езотерика ж близька з усіма подібними судженнями і установками до релігії.

У цій парадигмі не існує ніяких оцінок і емоційних висновків. Дані поняття застосовні лише до особистості, а в цій системі координат її не існує. Основною ідеєю є те, що всі в світі єдино і цільно.

5. Прагматична. Це повна протилежність попередньому підходу. Головна мета цієї парадигми полягає в пошуку способів врегулювання завдань, які виникають у всіх сферах життя людини. В даному випадку все знання і істини є інструментами для вирішення проблем.

Це стосується не тільки вміння заробляти гроші, а й здатності виживати в нашому світі. Довгий час значення даного підходу зводили до фінансів, які розглядалися як основа існування. Лише в останні роки можна помітити, що більшість людей перестало ігнорувати власні бажання, таланти та уподобання, що різко змінило класичний прагматизм.

перспективи

дівчинаЗ усього вищесказаного можна зробити висновок, що в сучасній психології існує безліч теорій і припущень. Оцінка її перспектив залежить від величезної кількості чинників. Вони включають в себе особистісні судження різних типів людей, взаємозв'язок різних парадигм, віру, стать, соціальний стан у суспільстві і навіть такі поняття, як щирість, заздрість і правильна мотивація.

Рекомендуємо: Що значить: об'єктивну думку?

Парадигми в психології настільки суперечливі, що не всі психологи вірять в них. Велика частина вчених забуває про первинні цілях, присвячуючи все більше часу духовних речей. Однак така конкретика в спрямованості дозволяє відкривати справжні емоції і таланти людини, а не тільки його навички для користі суспільству.

Варто сказати, що світ і технології не стоять на місці, а значить, з'являються і нові парадигми. У будь-якому випадку фахівців в даній професії величезна кількість, тому розвитку і нових підходів не уникнути. Автор: Олена Мелісса