Сьогодні: 22.12.2024

Тривога: визначення стану

558

гарна дівчинаПасажир перед посадкою в літак, студент, якому належить виступити з доповіддю, домогосподарка, кожен день слухає новини, в яких обов'язково є сюжети про надзвичайні події ...

Як боротися з тривогою, хотілося б знати всім цим людям, хоча у кожного з них неприємне почуття викликано різними причинами і виражається теж по-різному. А може бути, причин і зовсім немає або, щонайменше, всі вони дуже розпливчасті і надумані.

Раптом пробки завадять приїхати на роботу вчасно? На день заплановано стільки всього, як же встигнути? Кращий друг останнім часом точно чужий, раптом відносини давно вичерпали себе? Що робити, якщо тривога довго не проходить, виникає все частіше і частіше і стає серйозною перешкодою до нормального життя? Як позбутися страху і тривоги в цьому випадку?

Весь спектр почуттів

Що таке тривога, пояснити зможе кожен. Хоча, зрозуміло, в психології є точне визначення цього явища. Так називається емоційний стан (зазвичай описується як хвилювання, занепокоєння), яке людина відчуває при невизначеною небезпеки.

чоловікАле хіба передає це коротке тлумачення все ті відчуття, які виникають, коли поселяється тривога на душі? Напруга, невпевненість, передчуття загрози, страх ...

Стоп. Строго кажучи, тривога і страх - це різні почуття. Вважається, що тільки безпричинна тривога і існує, а якщо мова йде про реакцію на цілком конкретну небезпеку, то правильніше говорити про страх.

Крім того, відчуття тривоги і страху деякі дослідники розрізняють ще по параметру джерела страху. Так, думки про те, як позбутися від тривоги, частіше з'являються напередодні потенційно небезпечних соціальних ситуацій, а ось справлятися зі страхом людям доводиться у випадках, коли існує небезпека для життя.

Щоб уникнути термінологічної плутанини потрібно прояснити ще один момент. Як пов'язані тривога і тривожність? У психологічній літературі зустрічаються випадки, коли ці поняття використовуються як синоніми, але частіше за все дослідники все-таки проводять між ними кордон.

дівчина в червономуПід тривогою розуміють, як ми вже сказали, стан, який з'являється і зникає, а ось тривожністю називають відносно незмінна властивість, яке притаманне людині завжди. Як відзначають деякі автори, тривалий або навіть постійне відчуття тривоги може перетворитися в властивість особистості і стати тривожністю.

Але все це теорія. На практиці ж ми навряд чи станемо аналізувати, що саме зараз відчуваємо і чому, головне питання буде іншим: як прибрати ці неприємні відчуття, бажано якомога швидше. А до речі, що саме за відчуття? Які основні «симптоми» тривоги?

  • Дихання стає частіше.
  • Зростає кров'яний тиск.
  • Збільшується серцевий ритм.
  • Знижується поріг чутливості.

Це лише приблизний список найзагальніших проявів, у кого-то можуть додаватися нудота, запаморочення, шлункові спазми і інші хворобливі реакції - все залежить від того, наскільки сильну владу мають тривога і неспокій над людиною.

Іноді ця влада переходить в розряд патології. Якщо почуття тривоги без причини і приводу поселяється у вас всередині і ніяк не бажає йти, можливо, це привід звернутися до лікаря. Адже якщо ми маємо справу з тривожним розладом особистості, то лише фахівець зможе сказати, як позбутися від постійної тривоги раз і назавжди.

тривожна особистість

Ризик розвитку тривожного розладу найбільш великий у спочатку розташованих до цього людей, так званих тривожно-недовірливих особистостей (ще їх називають психастеніків). У структурі особистості таких людей домінуючим якістю стає тривожність.

дівчина біля вікнаПсихастенік зростає боязким і сором'язливим дитиною, фізично не таким спритним і сильним, як ровесники. Любить розмірковувати й дивує дорослих серйозними і не по-дитячому зваженими судженнями. У підлітковому періоді психастенические риси проступають особливо яскраво: нерішучість, болісні коливання при необхідності зробити вибір, постійні сумніви і побоювання. Разом з тим до асоціальної поведінки тривожні підлітки, як правило, не схильні.

У зрілому віці людина гранично обережний, ретельно зважує кожен крок, прагне все тримати під контролем і ніколи не ризикує. Всі його зусилля, навпаки, спрямовані на те, щоб максимально підстрахуватися, уберегти себе і близьких від потенційної загрози.

Рекомендуємо: Як позбутися від нерішучості?

А вона бачиться йому всюди! І з усіх можливих пояснень кожен більш-менш нестандартної ситуації йому, звичайно ж, приходить в голову найгірше. Спізнюється один - потрапив в біду. Викликає керівництво - зроблять догану. Дружина хоче поговорити - розлюбила.

Звичайно, всі ми іноді думаємо про можливі неприємності, всім знайома невиразна, неусвідомлена, то яскраво виражена, близька до паніки тривога. Ключове слово тут - «іноді», якщо ж подібні роздуми терзають людини постійно, ймовірно, він і є той самий тривожний тип.

ніжна дівчинаТривожність як рису характеру не варто сприймати виключно з негативного боку. Занепокоєння і бажання «підстелити соломку» може бути і на руку. Психастенік врахує всі потенційні ризики і придумає способи з ними впоратися, пропрацює план до найдрібніших деталей - з ним ніщо не застане зненацька.

Рекомендуємо: Психосоматичні захворювання - це

Інша справа, якщо стан тривоги стає на заваді. Бути пильними слід, якщо до нього часто домішуються виражені соматичні (тілесні) прояви. Припливи крові до обличчя, відчуття клубка в горлі, пітливість, задишка, напруга в м'язах ... Щоб зняти ці симптоми, доведеться вдатися до допомоги фахівців.

Що робити і чого не робити

Як спілкуватися з тривожним людиною? Як позбутися від тривоги самому?

Крістоф Андре, французький психолог, який займається дослідженням страхів і тривожних станів, ділиться рекомендаціями, які допоможуть вибудувати правильні відносини з тривожними особистостями.

  • Не варто робити їх тривоги приводом для жартів або спеціально діяти наперекір їх попередженням.
  • Потрібно створити собі репутацію надійного людини. Це не так складно: не спізнюватися на зустрічі, проявляти передбачливість, ретельно готуватися до заходів.
  • Розіграші та сюрпризи не найкраща ідея. Тривожний людина повинна знати, що його чекає, а несподіванки (навіть приємні) виб'ють його з колії і розбудують.
  • Не слід підживлювати його тривогу: розповідати про власні побоюваннях і проблемах, ділитися історіями, які тільки посилять занепокоєння психастеника.
  • А ось заспокоювати і відволікати від хвилювань, навпаки, можна і потрібно. Енергію, яку забирають тривоги і хвилювання, краще переключити на корисні і потрібні дії. Наприклад, якщо психастенік турбується про запізнення, можна попросити його попередити про затримку, вибрати інший маршрут в об'їзд пробок і так далі.

Позбавлятися від тривоги не доведеться, якщо зайнятися профілактикою цього стану. Є два перевірених способи: фізична активність і розслаблення. Можливо, ці заходи можуть здатися банальністю, проте їх ефективності це не скасовує. Почуття тривоги і занепокоєння набагато частіше відвідує тих, хто веде сидячий спосіб життя.

Важлива регулярність: інтенсивні, але рідкісні тренування будуть менш корисні, ніж, наприклад, щоденна вечірня прогулянка після роботи. Розслаблення теж має бути правильним. Найкраще допоможе медитація або медитативні заняття: вишивання, малювання, ліплення - все, що вимагає зосередженості на процесі і тому відганяє непотрібні думки.

дівчина в полеЯк позбутися від почуття тривоги, якщо воно все-таки з'явилося? Можна спробувати кілька психологічних прийомів, які застосовуються на сеансах психотерапії. Один з них - записати все, що дійсно турбує.

Важливо бути гранично щирим з самим собою, сфокусуватися на утриманні, не звертаючи уваги на стиль, орфографію або пунктуацією. Це своєрідна заміна довірчої бесіди з психотерапевтом.

Рекомендуємо: Що таке гуманістична психологія?

Допомагає музика. Звучить надто просто, але прослуховування улюблених композицій і правда покращує стан психіки. Досить важко без допомоги фахівця, але можливо навчитися по-справжньому переживати позитивні емоції.

Замість того щоб у фарбах уявляти, що може піти не так, потрібно знайти те, що вийшло (нехай навіть це буде щось невелике), і в повній мірі насолодитися успіхом. А ще добре знайти приклад для наслідування. Нехай вас надихає сильний, упевнений в собі людина, причому чим більше він схожий на вас (за віком, статтю, зовнішності), тим сильніше буде ефект. Автор: Євгенія Безсонова