Сьогодні: 18.05.2024

Тривожність: поняття в психології

1275

дівчинаАбсолютно кожна людина хоч раз у своєму житті відчував почуття тривоги. Воно часто супроводжує нас на будь-яких важливих заходах, іспитах і в хвилюючих ситуаціях.

Найчастіше людина сама розуміє, що немає вагомих причин хвилюватися, але все одно не може позбутися цього почуття. Давайте спробуємо розібратися, що таке тривожність, з чим вона пов'язана і чому з нею так важко впоратися.

тривожний стан

У психології під тривожністю мають на увазі одну з притаманних тільки людині психологічних характеристик індивіда. Вона може проявлятись у високій схильності особистості до таких станів, часто не мають під собою підстав, як страх, тривога і неспокій.

Також це поняття можна уподібнити тому, як ніби ви відчуваєте якийсь страх, переживання, дискомфорт або відчуття якоїсь загрози. Тривожність в психології відносять до психологічних невротичних захворювань, які характеризуються різною клінічною картиною і тим, що особистість людини не змінюється під дією тривоги.

Стан тривожності можна спостерігати у людини в будь-якому віці - як у маленької дитини, так і у літніх людей. За статистикою, в даний час найчастіше відчувають тривогу молоді дівчата і юнаки.

дівчина на схиліПогодьтеся, кожна особистість може перебувати в стані тривожності, але про тривожний розлад можна починати говорити лише тоді, коли це почуття стає надто сильним і неконтрольовано проявляється у людини. В такий момент дане почуття буде заважати людині вести звичний спосіб життя і виконувати свою професійну діяльність.

В даний час існує велика кількість захворювань, симптомами яких є тривога і тривожність. Це різного роду розлади. Сильне почуття тривоги може тримати людину в неспокійному стані досить довгий час, змушуючи його весь час переживати.

Чому розвивається це почуття

Чесно кажучи, науці ще до кінця не відомо, чому у людини виникає тривожність. Наприклад, в однієї людини тривога може з'явитися без істотних причин, а в іншого - внаслідок якої-небудь психологічної ситуації. Деякі вчені схиляються до того, що дане захворювання може передаватися генетично. Вони вважають, що в нашому організмі може перебувати певний ген, який і призводить до почуття тривоги.

чоловік з кухлемЯкщо звернутися до теорії психології, легко дізнатися, що причинами прояву тривожного стану можуть виступати умовні реакції організму. Дані реакції виникають при наявності будь-якого стимулу, хоча трапляється і так, що подібні ситуації повторюються, а виявити стимул не вдається.

Інші вчені, в свою чергу говорять про те, що тривожний стан може бути обумовлено якимись біологічними явищами. Одним із прикладів можна вважати ситуацію, при якій підвищується кількість нейронних імпульсів.

Але повернемося з небес на землю. Існують куди більш приземлені причини тривожності, які проявляються у людей. Однією з таких причин можна вважати брак фізичної активності і неправильне харчування. Кожній людині відомо, що правильне харчування і чітке дотримання розпорядку дня впливає на емоційний і психологічне здоров'я людини.

Також для підтримки здоров'я нашого організму необхідно контролювати рівень хімічних речовин, вітамінів і мінералів. При відсутності будь-якого елементу даної картини організм може піддатися негативному впливу з боку навколишнього середовища, яке в свою чергу може призвести до тривожного розладу.

птиціТакож людина може відчувати тривогу в новій, невідомій йому середовищі. Це середовище може здаватися йому небезпечною. Спираючись на свій життєвий досвід, людина може зробити висновок, що ситуація могла б бути небезпечна для нього, і це викликає у нього тривожний стан. Якщо замислюватися про те, що ще може привести до тривожного стану, можна додуматися до будь-якого психічного захворювання. Велика кількість захворювань, які пов'язані з психікою людини, мають такий симптом, як подразливість.

Рекомендуємо: Панічні атаки: симптоми і лікування

Але якщо все ж говорити про захворювання, то варто відзначити, що це не обов'язково повинні бути захворювання психіки. Також причиною тривожного стану можуть бути порушення в ендокринній системі. Найяскравіший приклад - це зміна гормонального фону у жінок під час вагітності. Багато хто, напевно, помічали, що майже всі вагітні жінки відрізняються високою тривожністю без видимих ​​на те причин.

У деяких випадках раптове почуття тривоги може бути сигналом про стан інфаркту або про різке зниження рівня цукру в крові. Варто відзначити, що тривожність є одним із симптомів таких захворювань, як шизофренія, різні неврози, також може привести до алкоголізму і так далі.

різні типи

В даний час виділяють безліч видів тривожності. Ми ж відзначимо лише деякі види тривожності:

дівчина1. Соціальна тривожність. При даному виді характерно почуття дискомфорту в той час, коли людина знаходиться в суспільстві, серед інших людей. Наприклад, в магазині, на вулиці, на масових заходах і так далі.

2. Масова тривога. Основою даної тривоги часто є невпевненість в собі, в своїх силах, здібностях. Людина боїться здатися смішним для інших, потрапити в незручну ситуацію. Відмінною рисою є те, що в разі такої тривоги людина думає не про сам завданні, яке потрібно зробити, а про різні можливі невдачі. Яскравими прикладами таких ситуацій є іспити, публічні виступи і так далі.

Рекомендуємо: Що значить: нейротизм?

3. Роздільні тривожні розлади. Коли людина залишається в якійсь незнайомій ситуації або без необхідного йому людини, він відчуває даний вид тривожності.

дівчина у води4. Особистісна тривожність. Якщо говорити простіше, то це боязнь людини перед обличчям смерті. Він боїться, що може померти в будь-яку хвилину, і це його починає турбувати.

У невеликого відсотка людей тривожність може бути особливою характеристикою особистості, якщо підвищена тривожність присутній у людини завжди, незалежно від місця і часу. Також варто відзначити, що тривожність у дітей - досить часте явище. І на відміну від дорослого, маленька дитина відчуває почуття тривоги набагато частіше. У дорослих має бути присутнім розуміння, що потрібно прибрати від дитини тривожні ситуації, і чим швидше, тим краще.

видимі симптоми

Медики виділяють досить багато симптомів, пов'язаних з тривожністю. Лікарі запевняють нас, що всі вони проявляються на різних рівнях функціонування нашого організму. Ось кілька симптомів, які можуть підказати вам, що ви перебуваєте в тривожному стані:

  • Висока активність емоційного і фізичного фону.
  • Велика частота серцебиття.
  • Швидке дихання.
  • Різкий стрибок тиску.
  • Відчуття слабкості.
  • Порушення біологічних процесів.
  • Поганий апетит.
  • І так далі.

Як вже раніше зазначалося, з психологічної точки зору підвищена тривожність є хворобою, від якої потрібно позбавлятися. Але як позбутися тривожності?

Шлях позбавлення від тривожних ситуацій

Найпершим і важливим дією при спробі знизити почуття тривожності має бути точне визначення причини тривожності. Потрібно розібратися, яка саме у вас тривога - постійна вона чи виникає час від часу.

дівчина в полеАле, розібравшись у причинах, ми тим не менш не завжди розуміємо, як впоратися з нею оптимальним чином. У такій ситуації найкращим варіантом є похід до кваліфікованого фахівця. Як показує практика, виявити і лікувати тривогу - це досить просто.

Зазвичай для того, щоб підтвердилася правильність і дієвість призначеного лікування, достатньо всього двох тижнів. Для цього лікаря-психіатра потрібно зняти як можна більше фізіологічних показників Вашого організму. При цьому виявлення тривожного розладу може не викликати складнощів, а от з визначенням його виду можуть виникнути проблеми.

Рекомендуємо: Психосоматичні захворювання - що це?

Щоб зняти розлад, лікар може виписати якісь ліки. Щоб не підштовхувати нікого до самолікування, що може привести до погіршення ситуації, ми не будемо називати приклади таких лікарських засобів. Тривожний людина повинна розуміти, що йому потрібно навчитися справлятися з цією тривогою. Знижуючи рівень тривожності, він повинен усвідомлювати, що це не так легко, як може здатися на перший погляд.

Інший варіант зменшити свою напруженість - це звернення до психологічної допомоги. Психолог завжди підкаже, як впоратися з хворобою. Пам'ятайте, ця боротьба повинна підтримуватися кимось. Це можуть бути і лікар, і друзі, і родичі.

Також зніме високий рівень тривожності самоконтроль. Спробуйте контролювати себе, свої думки. Постарайтеся зменшити кількість думок про те, що щось повинно обов'язково трапитися і що це «щось» - погане. Якщо ви не припините вселяти собі, що все буде погано, то у вас неминуче розвинеться синдром тривожності. Незважаючи на те що це теж хвороба, пов'язана з тривогою, вона лікується не так вже й легко.

дівчина у водоймиДізнавшись, як боротися з тривожними ситуаціями, не забудьте зберігати то спокійний стан душі, до якого ви прийдете. Постарайтеся якомога рідше впадати в стан тривожності.

У більшості випадків тривога піддається коригуванню. На сьогоднішній день існує велика кількість медичних препаратів та психологічних методик, які можуть допомогти у вирішенні даної проблеми. Найголовніше при лікуванні - підібрати потрібні методи, які не зашкодять вам, і зберегти стан спокою та розсудливості після лікування.

І якщо ви все ж таки зважитеся на самолікування, будь ласка, будьте обережні. Ви можете абсолютно випадково загнати себе в більш глибокий стан, з якого буде вже важче вибратися. Пам'ятайте, в цьому світі не потрібно хвилюватися через дрібниці, а якщо подумати - то все в світі є дрібницями. Автор: Ольга Морозова