Сьогодні: 06.05.2024

Види і особливості міжособистісних відносин

355

чоловік і жінкаДуже складно уявити собі людей, які весь час проводять тільки на самоті, та це й практично неможливо, тому всі ми вступаємо в міжособистісний контакт. А що таке міжособистісні відносини? Саме це і ще багато іншого ми постараємося пояснити нижче.

Більшу частину свого життя ми проводимо саме в спілкуванні, постійно вступаючи в контакт з різними людьми. Наші друзі, родина, колеги - всі ці люди оточують нас кожен день. Ми вступаємо в певний зв'язок тет-а-тет, через телефонні виклики, через соціальні мережі. І все це можна назвати міжособистісними відносинами.

Чи може людина обійтися без міжособистісних відносин? Відповідь очевидна: немає. Кожна людина має потребу в спілкуванні. Напевно, якби ми від цього відмовилися, то не могли вже в повній мірі називати себе людьми.

Визначення з боку науки

Які відносини називаються міжособистісними з точки зору науки? Вчені мають на увазі під цим терміном зв'язок, взаємодія, що виникає між людьми. Взаємодія окремих індивідів, членів суспільства може бути високоемоційний, що сприяє передачі суті внутрішніх переживань, висловом душевного стану.

Особливості міжособистісних відносин проявляються при вибудовуванні комунікації, базування зв'язку на абсолютно різних манерах спілкування. Це може здійснюватися через спілкування, через різні рухи тіла, зовнішній образ, усне мовлення, міміку і багато іншого. Поняття міжособистісних відносин включає в себе три компоненти.

подруги1. Емоційний. Цей компонент відповідає за те, які переживання відчуває людина, що вступає в контакт. Ці емоції можуть впливати на нього як в позитивну сторону, так і в негативну. Симпатія, антипатія, ненависть, задоволення своїм опонентом в спілкуванні і інші переживання можуть з'явитися в ході комунікації. Також ми можемо відгукуватися на переживання людей, які нас оточують. У своєму емоційному відгуку ми можемо проявити співчуття, підтримку або ж взяти участь в чомусь, щоб надати допомогу.

2. Поведінковий. Компонент обумовлює використання міміки, пантоміміки, жестикуляції при розмові. Ці рухи можуть виступати регулятором всієї атмосфери бесіди.

3. Когнітивний. Все, що ми відчуваємо, уявляємо, уявляємо, пам'ятаємо, про що ми думаємо, відноситься до когнітивного компоненту. Це можна вважати своєрідною ідентифікацією своєї особистості при спілкуванні. Психологія міжособистісних відносин полягає саме в цьому пункті, так як головне сприйняття нашого співрозмовника складається з цього.

Як відбувається зародження комунікативної зв'язку

Основа міжособистісних відносин полягає в тому, наскільки індивід вміє встановлювати зв'язок з іншими людьми, знаходити спільні теми для розмови. Саме в цьому випадку починають з'являтися ознаки міжособистісних відносин.

подругиСтрах перед людьми або ж страх не сподобатися - це те, що заважає міжособистісних відносин. Це може послужити причиною замкнутості і, як наслідок, втрати інтересу співрозмовника. Як це подолати? Для того щоб вміти викликати прихильність до себе людей, потрібно показувати, що ти відкритий для спілкування, налаштований не вороже, також при спілкуванні емоційний тяжіння і довіру відіграють чималу роль.

Рекомендуємо: Якості лідера

Найміцніші зв'язку ґрунтуються на цілковитій довірі один одному, моральну підтримку, а також впевненості в спілкуванні і в тому, що ніхто не зможе скористатися тією чи ж іншої особистої інформації на шкоду іншому. При тривалому спілкуванні дистанція між людьми стає все менше і менше, тому відбувається більше поглиблення зв'язків. Часом це довіра може перерости в довірливість, і тоді людини стає дуже просто обдурити.

Види контактування між людьми

Існує велика кількість класифікацій міжособистісних відносин. Вони визначаються завжди ступенем близькості людей, метою, середовищем, де відбувається це спілкування, а також рівністю або нерівністю коммуникантов.

Якщо виходити з мети спілкування, то форми міжособистісних відносин можуть бути як первинними, так і вторинними:

  • Первинні взаємини - це те, що виникає само собою. Люди зближуються не через якоїсь вигоди, а тому що їм просто цікаво один з одним.
  • Вторинні взаємини можна ще позначити, як «фіктивний» тип, тому що вони зав'язуються на основі вигоди. Дуже часто виникають через те, що комусь потрібна допомога.

святоКрім того, характеристика міжособистісних відносин включає в себе поділ на формальні і неформальні. Формальні обумовлюються тим, що вони завжди діють в рамках закону або ж будь-яких інших правил, найчастіше регулюються правовою нормою. Неформальні виникають виходячи з особистих переваг і не обмежуються законом.

Рекомендуємо: Що таке конгруентність?

Якщо розглядати міжособистісні відносини в колективі, то їх можна розділити на ділові та особисті. Люди на роботі, службі будуть вибудовувати з вами ділові зв'язки, так як це спілкування необхідно в рамках спільної діяльності, спільного виробництва. Особисті взаємини не ґрунтуються на цьому, вони спрямовані на дружбу, інтимну близькість, сім'ю, душевне довіру.

Прояв міжособистісного спілкування може бути раціональним і емоційним. Перший випадок включає в себе взаємини людей, які будуються на логіці, розумі, розрахунку і т.д. Конфлікти в міжособистісних стосунках найчастіше виникають в емоційному прояві відносин, так як люди використовують в більшій мірі емоції, прийняття іншого, необ'єктивну оцінку.

чоловік у костюміВзаємозв'язку між людьми також залежать і від статусу, який має та чи інша особистість. Існує паритетная зв'язок, що передбачає рівність між людьми, - учасники є самостійними і незалежними один від одного особистостями. А ось субординація говорить про статусному нерівності. Зазвичай така ієрархія складається у начальника з підлеглими або ж у людей, чиї фінансові можливості мають значні відмінності.

Рекомендуємо: Конформность в психології

Процес контактування людей також обумовлюється і громадської комунікацією. Громадські та міжособистісні відносини - це, звичайно ж, не одне й те саме. Між ними є значні відмінності:

  • Суспільні відносини складаються насамперед у суспільстві, це дуже широке поняття. Міжособистісні відносини охоплюють тільки декількох індивідів.
  • Громадські зв'язки об'єктивні, на відміну від міжособистісних. Це означає, що вони не будуються на емоціях, а мають куди більш міцну основу.
  • Відносини, пов'язані з суспільством, є незалежними, а той час як зв'язку між двома людьми завжди залежать від обох.

подругиМіжособистісні відносини можуть викликати у людей найрізноманітніші емоції. Деякі зв'язку змушують нас сумувати, відчувати злість, впадати в депресію. Інші ж, навпаки, дарують радість, безліч позитивних емоцій.

Весь розвиток міжособистісного спілкування залежить тільки від навичок конкретної людини: наскільки він розташований до комунікації і вміє заводити нові знайомства, бути цікавим в розмові. Зрілість на емоційному і психологічному рівні стає найголовнішим помічником. Автор: Ліна Єгорова