Емоції надають на наше життя величезний вплив. Вони можуть змусити нас приймати недостатньо гарні рішення, приводити до проблем і нерозуміння, значення емоцій важко переоцінити.
Що таке емоції і почуття, якщо не королі в царстві внутрішнього світу? Не можна знайти області життя, жодного куточка існування, яке не було б тим чи іншим чином сплетено з емоціями і почуттями в людині. Ми можемо стверджувати слідом за Фрейдом і Біон: «Розум - раб емоцій і існує для того, щоб раціоналізувати емоційні переживання».
Емоції в житті людини виявляються на фізіологічному, поведінковому і суб'єктивному рівнях. Емоції в психології розглядаються як психологічні стани, що впливають на мислення і діяльність людини.
Властивості емоцій включають універсальність, пластичність, адаптивність, перенесення на інші об'єкти, заразливість. Психологія визначає найпростіші базові емоції як задоволення, в сенсі наслідки задоволення потреб, і невдоволення, їх фрустрації. Загальна характеристика емоцій включає всі емоційні стани:
- Афекти.
- Настрої.
- Почуття.
- Пристрасті.
Точки зору
Основні теорії емоцій відносять їх джерело або до фізіологічних реакцій на подразники в середовищі, або до реакції мозку на те, що відбувається з тілом, або до інтерпретації - осмислення ситуацій породжує емоції. Еволюціоністська теорія говорить, що наші емоції мають адаптивні функції.
За цією теорією, роль емоцій в житті людини - регуляція активності для забезпечення безпеки. Страх допомагає боротися або бігти, симпатія і прихильності - гуртуватися і розмножуватися. Правильна інтерпретація чужих емоційних станів дозволяє вчасно вжити заходів: рятуватися або допомагати, протидіяти або пояснювати.
Таким чином, по еволюціоністської теорії, функції емоцій і почуттів - це безпека, виживання, розмноження. Вони спонукають швидко реагувати і досягати своїх цілей.
Оригінальна теорія, що носить ім'я відразу двох видатних психологів Джеймса і Ланге, під емоціями розуміє людські реакції на стану організму. Коротенько її можна описати так: людина потрапляє в якусь ситуацію, тіло реагує певним чином, наприклад тремтить, серцевий ритм прискорюється, організм інтерпретує цей стан і робить висновок: я наляканий. Так що ми не тремтимо, бо налякані, а налякані, тому що тремтимо.
Інша теорія опонує попередньої, акцентуючи увагу на тому, що ці стани дуже швидко виникають, часто випереджаючи фізіологічні реакції. Кеннон і Бард вважають, що фізичне і психічне збудження відбувається одночасно, а не викликає одне інше.
Шехтер і Зінгер об'єднують погляди. Емоція для них стає інтерпретацією подій. Коли відбувається емоційне збудження, то народження самоїемоції залежить від того, як людина інтерпретував ситуацію, через співвіднесення причини і внутрішнього стану. Так, пітливість рук може бути як при тривозі на іспиті, так і при порушенні або любовному хвилюванні.
Щастя і горе
Дати відповідь на те, які бувають емоції, намагалися не один раз. Так, часто виділяються види емоцій:
- Позитивні (роблять нас впевненими в собі, радісними і здатними).
- Негативні (підсилюють страхи, перешкоджають здійсненню цілей).
- Нейтральні емоції (амбівалентні реакції).
Для позбавлення від негативних переживань Рінпоче радить концентруватися на них інтелектуально, тоді вони втратять свою силу. «Страх зовсім не такий великий і сильний. Насправді нешкідливий. Просто букет минущих відчуттів, вони з'являються, трохи затримуються і зникають », - так він коментує власний досвід зіткнення з тривогою.
Рекомендуємо: Що таке ейфорія?
За Екманом, універсальні емоції такі: страх, відраза, гнів, здивування щастя і печаль. Плутчик типи представив у вигляді колеса - завдяки цьому можна об'єднувати, компонувати їх, немов художник, що змішує кольори. Класифікація емоцій та почуттів Плутчика заслужила велику популярність, в його інтерпретації позитивні і негативні емоції знаходяться як би навпроти один одного. Емоції-протилежності, основний список:
- Щастя - печаль.
- Гнів - страх.
- Довіра - відраза.
- Подив - передбачення.
Як би там не було, але емоції людини суб'єктивні. Наприклад, людина повідомляє, що радісний. Але наскільки? Він готовий стрибати від щастя або у нього легка радість від чогось приємного, а може бути, він радий, що наближається події або того, що закінчив важку роботу? У більшості випадків ми не відчуваємо «чисті емоції», всі наші стану - переплетення настроїв, передчуттів, осаду досвіду і переживання сьогодення, кожне з яких несе свою емоційне навантаження.
Фізіологічні основи емоцій криються в симпатичної нервової системи - відділі вегетативної. Пітливість, прискорення пульсу, прискорене дихання - мимовільні реакції. Вегетативна нервова система регулює діяльність кровоносних судин, залоз, внутрішніх органів.
На певному етапі основна маса досліджень присвячувалася реакції стресу. Зараз акцент зміщується на вивчення ролі мозку. Частини мозку, значимо впливають на емоційну сферу:
- Мигдалина (страх) - пошкоджена мигдалина призводить іноді до посилення страху, а також до агресивної або апатичному станом.
- Вуздечка мозку (також частина лімбічної системи) - до неї віднесені страх, тривога, депресія, стрес, при цьому активність префронтальної кори знижує активність вуздечки, а відсутність активності в префронтальної корі - навпаки.
Вплив емоцій на здоров'я людини пояснюється якраз зв'язком з вегетативною системою. Коли з емоціями пов'язана система, яка контролює життєдіяльність організму, то, природно, емоційні порушення позначаються на роботі органів. Та й, в принципі, емоційні реакції можуть бути настільки сильними, що викликають проблеми з серцево-судинною системою. Тому так важливо навчитися контролювати свої емоції.
Як вони працюють
Емоції і почуття в психології займають центральне місце через їх визначального впливу на життя людей. Аналіз і робота з емоційною сферою приносять в життя людини гармонію і можливість відкрити нові сторони своєї особистості. Роль емоцій у житті людини:
1. Мотивація. Завдяки емоціям ми можемо нарешті зайнятися прибиранням за дві години до приходу гостей або сісти за підручники, коли до іспиту залишився тиждень, і підготуватися грунтовніше. Вони спонукають до дії і активності, дають нам сенс здійснювати щось.
2. Боротьба за щастя. Якщо хтось ставить палки в колеса, ми повинні вказати кривдникові його місце, але що спонукає це зробити, як не емоції? Якщо людина випробував сильну симпатію до іншого або якусь подію піднесло його до вершин блаженства, він постарається збільшити кількість позитивних переживань і буде налагоджувати зв'язок з іншим або повторить умови для виникнення події. Позитивні емоції подвигнут на наполеглива праця заради підвищення шансів жити щасливо і повноцінно, а негативні емоції підкажуть, коли треба позбутися деструктивного фактора.
3. Прийняття рішень. Завдяки дослідженням зараз стає ясно, що відсутність емоцій при пошкодженнях головного мозку може призводити до прийняття неправильних рішень. Емоції людини ніколи не пропадають, навіть коли він думає, що керується лише чистою логікою і раціональністю, це блеф. І чим більше людина впевнена, що може відкинути емоційний, тим сильніше він помиляється.
Рекомендуємо: Алекситимия - це
4. Зв'язки з оточуючими людьми. Вербальне або невербальне вираження свого емоційного стану людьми дозволяє їм швидше знаходити контакт. Вони розуміють один одного краще, а значить, і взаємодіє ефективніше. Коли ми прислухаємося до переживань інших людей, вдивляємося в них, намагаємося їх зрозуміти, нам стає легше допомогти друзям і родичам, простіше задовольнити їх бажання і висловити свої прохання.
Хто тут головний
Як контролювати свої емоції? Як злитися на потрібну людину в тій мірі, яка необхідна, і саме в той момент, коли це потрібно, з метою домогтися необхідного? Аристотель зумів поставити проблему, а ми займемося пошуком її вирішення.
Психологія досі розширює свої знання про емоційний інтелект і його ключової ролі в досягненні успіху. Ми повинні емоційно вирости для того, щоб взаємодіяти з людьми максимально корисно для нас і для них.
Як впоратися з емоціями і зробити їх своїми друзями, помічниками в кожній справі? Управління емоціями дасться легко, якщо дотримуватися наступних правил.
Рекомендуємо: Що означає амбівалентність?
1. Звертати увагу на те, що ми відчуваємо. Високий рівень самосвідомості необхідний для того, щоб люди навчилися розуміти своє «я» і оточуючих людей. Як керувати емоціями, якщо їх не знаєш навіть? Постарайтеся відстежувати, які настрої, почуття, переживання займають вас, наповнюють.
Крім того, сюди включено і усвідомлення того, як наша емоційна сфера впливає на оточуючих людей, на тих, з ким ми взаємодіємо. Здатність відслідковувати, розуміти, завжди усвідомлювати, що ми відчуваємо, - основа високого емоційного інтелекту.
2. Звертати увагу на те, що відчувають інші. Емпатія дозволяє нам розуміти інших людей. Коли ми розуміємо інших по-справжньому, нам не знадобиться контролювати гнів або страх, тому що вони просто не виникнуть.
Наші реакції багато в чому пов'язані з тим, що роблять інші. Насправді важливіше, що вони відчувають, тому що саме з цим ми можемо працювати. Ми можемо змінити обстановку, щоб інша людина стала більш доброзичливий до нас. А можемо розповісти щось, щоб став більше довіряти, його вчинки зміняться і наші почуття теж.
3. Думка або пристрасть? Справляйтеся з внутрішніми переживаннями хоча б на час міркування. Роздуми має бути завжди перш дії. А дії повинні бути в гармонії з думками.
4. Прагнення і цілі. Мотиви - це те, що дозволяє нам зберігати холодний розум навіть в самій стресовій обстановці, тому що співвідношення нашої мети і ситуативної плутанини дозволяє нам залишатися стійкими і спокійними.
Мета - як маяк, який освітлює шлях, вона захищає від безглуздих тривог. Крім того, не можна боятися змін, так як багато випадковості обертаються можливостями, саме можливості потрібно шукати в кожному моменті життя, що і роблять люди з високим емоційним інтелектом.
5. Практикуйтеся в уместном вираженні почуттів. Гнів, ненависть, образа - що такі емоції і почуття не завжди прийнятні, ми знаємо, але не завжди контролюємо їх. Кожне почуття можна висловити різними способами. Наприклад, гнів часто виливається в сварки, але його силу можна направити на заняття спортом. Визначайте свої переживання, висловлюйте їх, але так, щоб це приносило вам користь, шукайте можливості.
Рекомендуємо: Види і стадії шоку
6. Аналітика. У багатьох випадках ми неправильно визначаємо джерело негативу, тому виливаємо його зовсім не туди, куди слід було б, і відчуваємо не те, що могли б, і діємо не так, як потрібно. Визначення джерела негативних або позитивних переживань дуже важливо.
Те, що викликає негатив, має по можливості усуватися з життя або пом'якшуватися. Кількість того, що викликає позитив, має збільшуватися в життя. Якщо не вміти визначати ці речі, то можна кричати на дітей за розкидані іграшки просто через те, що роздратування з'явилося через давніх постійних непорозумінь з напарником, чи не краще було поговорити з начальником про перехід в іншу команду?
А як управляти своїми емоціями посмішкою? Деякі зміни в напрузі м'язів можуть викликати емоції, а не бути їх наслідком. Наприклад, посмішка може справити позитивний вплив на емоційний стан. Так що посміхайтеся, коли небо в хмарах, і спробуйте давати раду емоціями, щоб вони не керували вами. Автор: Катерина Волкова