Типи мислення, втім, як і саме це визначення, а також те, як змінюється мислення, на протязі вже багатьох років вивчає наука психологія.
Поняття мислення можна звести до того, що це - пізнавальна діяльність. Нею з усіх живих істот мають тільки люди. Вони за допомогою своїх перцептивних органів можуть отримувати інформацію з навколишнього середовища, а потім за допомогою думок її аналізувати і використовувати в своїй діяльності.
властивості
Мислення як психічний процес має кілька основних властивостей.
1. Опосередкований характер - все, що люди не бачать безпосередньо, вони можуть зрозуміти побічно, через накопичений ними досвід або через ті знання, які вони вже отримали раніше. Наприклад, подивіться на будь-який автомобіль. Зовні видно тільки зовнішні риси транспортного засобу. Але якщо подумаєте, то легко можна уявити, що у машини знаходиться під капотом: двигун, акумулятор, розширювальний бачок, фільтри та інші елементи.
Або уявіть собі відому російську іграшку матрьошку. Не видно, що всередині великий фігури знаходиться середня, в ній - менша і в підсумку - найменша, але всі ми знаємо, що саме так і є. Цей процес психологія інакше називає опосередковане пізнання.
2. Узагальненість - людина пізнає навколишнє середовище за допомогою узагальнених уявлень про ті чи інші явища і об'єктах. Загальне існує в цілому, а проявляється в кожному конкретному об'єкті. Люди можуть висловлювати те, що їм відомо про ті чи інші явища або предмети, за допомогою мови. За допомогою слів можна узагальнити безліч явищ.
Наприклад, дерева, міста, материки, закони та ін. У кожній з цих категорій є безліч окремих об'єктів, але всі вони мають загальні властивості, на підставі яких люди об'єднали їх в певні групи. Уявіть собі, що людина бачить незнайоме дерево. Він не знає, як воно називається, але за певними зовнішніми ознаками точно розуміє, що це саме дерево.
Процеси мислення завжди мають якісь результати. Вони фіксуються людьми у вигляді понять, які з'являються на підставі міркувань. Якщо говорити про те, що таке поняття, потрібно відзначити, що воно є не що інше, як найвищий ступінь пізнання.
Мислення людини відображається у вигляді суджень, кожне з яких представляє собою окрему думку людини про що-небудь. Якщо уявити етапність мислення як послідовний ланцюжок, то вийде міркування. Коли воно несе практичну користь або висновок, то в такому випадку його називають умовиводом.
Роль, види і функції
Роль мислення в пізнанні навколишньої дійсності перебільшити важко, адже тільки з його допомогою можна зрозуміти світ, така природа мислення. Люди сприймають те, що знаходиться навколо них, через органи чуття: очі, вуха, ніс і ін., Адже вони - канали зв'язку людини з його оточенням, оскільки саме через них інформація потрапляє в мозок.
Якщо у людини є якісь проблеми зі здоров'ям (наприклад, сліпота або глухота), то він гірше сприймає те, що його оточує. У зв'язку з цим можна говорити про те, що у нього є проблеми і з розумовими здібностями.
Рекомендуємо: Асоціативна психологія
Розумові процеси є дуже складними, але саме вони дозволяють людині робити висновки, відкривати нові закони природи, вирішувати завдання, виробляти що-небудь і перетворювати все те, що його оточує. Подумати тільки - раніше люди жили в печерах і носили на собі шкури тварин, а тепер ми можемо будувати хмарочоси, літальні апарати, освоювати космос і т.п.
Мислення і свідомість мають тісний взаємозв'язок з тим, що ми відчуваємо. Однак варто зазначити, що перш ніж відчуття стане думкою, проходить певний проміжок часу, адже це досить складний процес. Функції мислення спрямовані на вирішення повсякденних проблем і завдань.
Загальна характеристика мислення зводиться до того, що мислення і інтелект з усіх живих істот є тільки у людей і, застосовуючи їх, люди приймають певні рішення в своєму житті. Часом це буває дуже важко, тому що потрібно зосереджено над чимось думати. Але варто відзначити, що мислення і мова більше пов'язані, ніж, припустимо, думки і відчуття, тому що кожен індивід думає словами, вимовляє те, що він думає, за допомогою мови і передає це іншій людині саме за допомогою слів.
Види мислення в психології підрозділяються на три основних типи: конкретно-образне, абстрактне і практичне. Мислення і його види є одним з центральних понять в психологічній науці. Основні форми мислення використовуються людиною постійно, протягом усього життя. Але він в певний момент використовує той чи інший тип, враховуючи, яке завдання йому потрібно вирішити в конкретний період часу.
Рекомендуємо: Що таке внутрішня мова?
Наприклад, практичне бере участь в практичній, організаторської, технічної або виробничої діяльності. У даного типу мислення є ряд особливостей: суворе увагу до деталей, оперування схемами, вміння швидко переходити від думки до дії, спостережливість і т.п.
Для конкретно-образного характерно те, що людина свої абстрактні думки перетворює в певні конкретні образи. Саме так з'являються картини, музика, вірші, пісні і т.п.
Абстрактне головною своєю метою має пошук загальних законів в людському соціумі і в природному середовищі. Його прикладами служать всілякі прислів'я і приказки, які людина розуміє, використовуючи абстракцію. Припустимо, всім відома фраза «шила в мішку не сховаєш» означає не те, що в мішку видно шило, а то, що будь-яка брехня, як би її не приховували, все одно рано чи пізно відкриється.
Основні види мислення тісно пов'язані між собою. У кожної людини присутні всі ці типи, але той чи інший може бути розвинений більше або менше. Примітно, що розвиток мислення відбувалося протягом всієї історії існування людства. Спочатку воно було тільки практичним, інші форми мислення в психології з'явилися набагато пізніше.
Наприклад, спочатку людина навчилася міряти землю, а тільки потім з'явилася спеціальна наука геометрія. Спочатку люди здогадалися про те, як дізнатися масу тіла, а потім з'явилася фізика. Спочатку людина почала вивчати будову тіла і його функції, а тільки потім з'явилися біологія, медицина і т.п. До речі, практичне мислення в примітивному вигляді є не тільки у людей, але і у деяких живих організмів.
Властивості розумової діяльності
Найбільш розвинена щабель генерування думок - це мислення асоціативне, абстрактне, або, як його ще інакше називають, творче мислення. Але його використовують аж ніяк не завжди. Наприклад, для вирішення побутових проблем застосовується мислення логічне, а для створення творів мистецтва - саме творче.
Мислення і діяльність людини між собою взаємопов'язані. Розумова діяльність за своїм змістом поділяється на наукову, творчу та практичну. Класифікація видів мислення відбувається також в залежності від його глибини. На цій підставі виділяють теоретичне і емпіричне мислення. Останній тип будується на основі досвіду, і якщо розглянути етапи розвитку мислення, він - найнижчий.
Рекомендуємо: Абстрактне мислення - що це таке?
У свою чергу логічне мислення має більш складну структуру і направлено на рішення найрізноманітніших завдань. Для нього характерні співвідношення інтелекту і волі, а також особливостей психіки людини. Практичний спосіб мислення пов'язаний з тим, як люди вміють виробляти плани, ставити цілі, а також систематизувати різні поняття.
Аналітичне мислення нерозривно пов'язано з практикою і ґрунтується на попередніх знаннях, а результатом його є створення теорій, побудова закономірностей і узагальнення досвіду.
Варто кілька слів сказати про таке поняття, як властивості мислення. Їх існує кілька: логічність, спрямованість, об'єктивність або суб'єктивність, розвиненість або нерозвиненість і т.п.
Вчимося мислити
Багато людей запитують - як розвинути мислення? І це цілком резонно. Психологи вважають, що розвивати розумову діяльність людина може протягом всього свого життя, і для цього є різні методи. Над їх розробкою постійно працюють найбільші розуми всього світу.
На сьогоднішній день відомо кілька основних методів, які дозволяють розвинути способи мислення. Це, наприклад, ігри, читання літератури або вивчення іноземної мови.
Рекомендуємо: Геніальність - це
Отже, кілька порад, за допомогою яких можна розвинути свою розумову діяльність.
- Читайте в день не менше 10 сторінок художнього тексту.
- У процесі читання літератури аналізуйте матеріали і намагайтеся систематизувати прочитане.
- Грайте в розвиваючі ігри - шахи, шашки, тетріс, слова, міста та ін. Це допомагає розвинути властивості мислення, зокрема логічність.
- Розгадуйте шаради і загадки.
- Вирішуйте спеціальні логічні задачі, а також математичні приклади.
- Вивчайте іноземні мови.
Отже, різні види і форми розумової діяльності людини співіснують одночасно, і їх можна і потрібно розвивати, використовуючи для цього різні вправи та ігри. Автор: Олена Рагозіна