Сьогодні: 04.12.2024

Відмінності життєвої і з наукового психології

2781

параНі для кого не секрет, що психологія отримала статус науки ще в далекому 1879 року, і з того моменту вона міцніла і розвивалася як наукова дисципліна. Але при цьому зовсім поруч з науковим напрямком живе і житейська розуміння психології.

У цій статті ми виділимо основні відмінності між життєвої і з наукового психологією, а також розглянемо, які плюси і які мінуси несе кожне з цих напрямків. Адже багато людей навіть не розуміють, чим відрізняються ці принципово різні підходи до розуміння людини і його психіки.

Знання про життя

Отже, важливо розуміти, що життєва психологія далека від науки, вона є певним синтезом знань людей про життя, про себе, квінтесенцією досвіду, спостережень і переживань. Звичайно, висновки, зроблені на основі суб'єктивного досвіду, навряд чи можуть бути об'єктивними і прийнятними для оточуючих.

Життєва психологія, її основні ознаки та характерні риси:

1. Конкретність і приземленість. Життєва психологія схильна міркувати про конкретних людей і ситуаціях, в які вони потрапили, вона спирається на суб'єктивні переживання конкретних людей. Зазвичай вам як приклад наводять історії, що відбулися з якоюсь людиною, який потрапив у скрутну ситуацію і зробив для себе певні висновки (природно, цей висновок буде актуальний і корисний для нього, але не факт, що дане знання може бути широко застосовується і використано іншими людьми).

2. Інтуїтивна природа знання. Особливості життєвої психології в тому, що вона спирається на інтуїцію, на суб'єктивні думки, і зазвичай ніхто не прагне перевірити свої відчуття або спробувати обдумати їх. У цьому найчастіше і є головне обмеження інтуїтивного знання - його практично неможливо пояснити іншій людині, «я просто щось усвідомив».

дівчина в капелюшку3. Недостатня глибина знань. Люди роблять висновки поверхнево, що не досліджуючи ті чи інші мотиви, емоції або поведінку інших людей. Як правило, висновок робиться швидко, без перевірки його достовірності (звідси беруться страхи, повір'я, прислів'я, забобони, коли люди намагаються дотримуватися певних правил тільки тому, що так хтось сказав, тут же мешкає слідування моді чи опора на популярні книги або статті , які ніякого наукового знання в собі не несуть).

4. Основний метод - спостереження. Більшість з нас роблять висновки про що-небудь, грунтуючись лише на періодичному, короткостроковому спостереженні, яке зовсім не відповідає його науковому аналогу. У підсумку це призводить до поверхневого сприйняття реальності, так як все перевіряється тільки на особистому досвіді, і, як відомо, такий метод виключно суб'єктивний і обмежений.

5. Життєва психологія не має загальної термінології. Життєвий досвід багатьох людей пов'язаний з різними порами, епохами, станами, тому кожен схильний описувати той чи інший стан «своїми словами», в які він вкладає свій, тільки йому до кінця зрозумілий сенс. Нерідко це призводить до нерозуміння і підміні понять.

пара і книгиТакі знання можуть подаватись вельми впевнено і відкрито, вас можуть переконувати, що даний метод або точка зору вірні, тому що так написано в журналі або тому що так роблять всі. Також вас можуть запевняти, що цей постулат перевірений на власному досвіді. Наприклад, людина зустрів новий рік у поганому настрої і весь майбутній рік у нього не задався, після чого він несе це знання своїм знайомим як догму.

Важливо розуміти, що внутрішнє чуття, прозорливість, здатність помічати деталі і генерувати життєві психологічні знання має не кожна людина. Тому завжди варто пам'ятати, що не всі чужі знання можуть бути для вас корисними, але іноді можна прислухатися і спілкуватися з різними людьми, щоб мати уявлення про якийсь явище чи дізнатися про чужий досвід, знання про який може стати в нагоді.

погляд науки

Для початку важливо зрозуміти визначення психології як такої. Отже, психологія - це наука складна, вона досліджує один з найзагадковіших і складних механізмів в природі - людську психіку. У зв'язку з цим дана наукова дисципліна вимагає уваги, глибини дослідження, а також особливих методів роботи.

книгиПротягом всього 20 століття дана наука набирала обертів, розвивалася, знаходила все нові і нові методи дослідження людини. Професійний погляд багатьох теоретиків допоміг цій науці стати однією з найвпливовіших в наш час. Теоретичний аспект в її рамках вкрай важливий, адже теорія дає загальні уявлення про світ і людину, які існують практично в кожній науці.

Рекомендуємо: Що таке герменевтика?

В процесі тривалих експериментів, збору і аналізу теоретичних і практичних даних була сформована наукова або академічна психологія, основні ознаки якої такі:

1. Узагальнення. Даний ознака говорить про те, що висновки робляться не на основі того, що пережив один конкретна людина, а на основі багатьох експериментів і спостережень. І коли якийсь факт, якась поведінкова реакція проявляється в схожих обставинах у більшого числа вибірки, можна робити якийсь висновок, заснований на детальному аналізі та узагальненні.

2. Раціоналізація. Знання наукова психологія отримує шляхом експерименту і детального обмірковування його результатів. Дані повинні раціонально пояснити, повинна простежуватися причинно-наслідковий зв'язок між явищами.

чоловік в окулярах3. Відсутність обмежень - це означає, що дані, отримані в ході наукових експериментів, застосовні для великого числа людей. Наприклад, дані про стомлюваності школярів, про те, як функціонує увагу і яку максимальну кількість об'єктів ми можемо утримувати в короткочасної пам'яті, - все це єдине для більшої частини генеральної сукупності.

Рекомендуємо: Гіпноз і гіпнотичний сон

4. Опора на різні методи. Як відомо, наукова психологія має досить великий набір різних методів - від контент-аналізу до психологічного експерименту. При використанні різних методів дослідження психіки і її механізмів дані перевіряються з метою виявлення змінних, що впливають на експеримент, і створення необхідних умов для дослідження.

  • Спостереження - тривале відстеження прояви певних ознак у спостережуваних в природних, а іноді і спеціально створених умовах.
  • Опитування - збір інформації від великої кількості людей за допомогою питань, відповіді на які обробляються і групуються.
  • Тести - метод кількісного та якісного оцінювання психічних процесів людини, його поведінкових і емоційних реакцій. За допомогою тестів можна оцінити як розумові та інтелектуальні здібності людини, так і рівень його тривожності або творчих здібностей.
  • Експеримент - даний метод спрямований на вивчення конкретних психічних явищ в певних, спеціально створених і контрольованих умовах. Практично будь-який експеримент служить для підтвердження або спростування якоїсь теорії або гіпотези.

5. Систематизація знань - це теоретичний підхід. Все, що наука отримує в ході досліджень і експериментів, систематизується, аналізується, на основі чого робляться певні висновки. І потрібно сказати, на те, щоб систематизувати якесь знання або прийти до якогось висновку, необхідно багато часу, іноді і кілька років.

дівчина6. Основні особливості наукового підходу - це наявність єдиного глосарію і використання єдиної термінології. Психологія як наука має чітку систему термінів, що описують ті чи інші стану, процеси. А це в свою чергу виключає різночитання, коли одне поняття підміняється іншим.

7. Використання методів математичної статистики для обробки даних. Вони дозволяють уникнути ненадійності, суб'єктивності і висновків «на око».

Рекомендуємо: Графологія: наука про почерк

Співвідношення життєвої і з наукового психології очевидно - одна досліджує практику і накопичує досвід, інша перевіряє всі через експеримент. Але ніколи не варто забувати, що життєві психологічні знання не є науковими, а значить, не завжди можуть бути застосовні тією або іншою людиною і бути ефективними.

Якщо згадати всі етапи становлення психології як науки, можна сказати, що дане знання багато в чому починалося з використання методу інтроспекції, коли вчений спостерігав за собою і своїми суб'єктивними переживаннями. На основі цього робилися багато висновків і умовиводи.

Практика і не тільки

книги на велосипедіВ результаті досліджень життєвої і з наукового психології з'явилася потреба в новому напрямку, що має назву як практична психологія. Основна складність наукового знання полягає в тому, що воно може бути не затребуване довгий час, адже теоретики часто вивчають те, що може бути нецікаво і неважливо в звичайному житті.

Практична ж психологія відштовхується від «соціального замовлення», вона спирається на те, що зараз цікавить людей, працівників. Ось сфера її інтересів:

  • Вона досліджує, як групи людей впливають на окремо взяту особистість. І навпаки, як деякі особи можуть вплинути на ситуацію, що групу людей.
  • Досліджує спілкування між людьми і групами людей.
  • Вона вивчає індивідуальні прояви людини, його унікальність і неповторність. Те, чим конкретно ця людина буде відрізнятися від інших.
  • Дослідження того, як можна допомогти конкретним людям з конкретними проблемами, спираючись на дослідження наукової психології.
  • Практична психологія дає розуміння того, що, незважаючи на узагальнення, кожна людина унікальна, кожен несе в собі щось неповторне. Тому досвід, застосовуваний одним практиком, не завжди може «спрацювати» у іншого.
  • В даному напрямку важлива особистість дослідника, психолога, його досвід, методи і форми взаємодії з клієнтами. У кожного практика буде свій підхід, взаємовідношення і комунікація з клієнтом.

Практичну психологію можна вважати досить новим напрямом, який об'єднує в собі різні системи знань. Тут і конкретна характеристика людини, притаманна життєвої психології, і дослідження через експеримент, як в науковій психології, але при цьому даний напрямок створює щось своє.

дівчина за читаннямСаме по собі порівняння життєвої і з наукового психології - процес безглуздий, але важливо розуміти, що жоден життєвий психолог не зможе допомогти вам розібратися у вашій проблемі. І практикуючий фахівець, який перебуває в науковому руслі, також не зможе допомогти комусь, якщо він буде відірваним від життя. Важливо, щоб існувала синергія, синтез наукових знань і життєвої психології з її мудрістю.

Важливо розуміти, що кожне з цих напрямків має свою відмінність і кожне з них несе в світ щось своє, специфічне і важливе. Головне, не концентруватися тільки на одному знанні, а давати собі можливість досліджувати різні напрямки, тоді картина світу буде найбільш повною. Життєва і наукова психологія, а також практична психологія - це база, на якій багато в чому будується сьогоднішнє розуміння психології. Автор: Дарія потикати