Віктор Франкл - найвідоміший австрійський психіатр, який вніс дуже вагомий внесок в теоретичну і практичну психологію.
Майбутній вчений народився в 1905 році у Відні в одній з середньо забезпечених єврейських сімей. Його батьки були дуже релігійними людьми і зуміли привчити до цього Віктора, а також його брата і сестру. Віра в Бога супроводжувала Франкла протягом усього життя і багато в чому сформувала його як особистість, надавши вплив на вибір його життєвої позиції - переконаного соціаліста.
Життєвий шлях
Біографія вченого досить цікава. Він вирішив стати лікарем в ранньому дитинстві. Тоді ж він почав замислюватися про те, що всі люди смертні, і міркувати про те, для чого люди живуть. У школі Віктор захоплювався психологією, політикою і філософією, брав постійну участь в дебатах на актуальні для того часу теми.
Стати саме лікарем-психіатром Франкл вирішив багато в чому завдяки теорії психоаналізу, придуманої Фрейдом, яка на початку 20 століття була на піку своєї популярності. Примітний той факт, що Віктор з 15 років практично на професійному рівні вмів вводити людей в стан гіпнозу.
Франкл про сенс життя замислювався дуже багато, особливо в кризовий для нього відрізок життєвого шляху на початку 1930-х років. На той момент він переживав переоцінку цінностей, але в той же час активно вів психологічні консультації та навіть почав видавати журнал «Людина в повсякденному житті». Молодих людей з душевними проблемами він консультував абсолютно безкоштовно, а також виступав з лекціями для молоді.
У 1930 році Франкл отримав медичну освіту, після чого пішов працювати в кризовий стаціонар однієї з австрійських психіатричних лікарень. Грунтуючись на досвіді своєї роботи, через 8-9 років практики вчений почав писати свою першу книгу.
Здавалося б, він був відомий, молодий і успішний, але йому не вистачало найголовнішого - сенсу, того, заради чого варто жити в цьому світі, тому він, можна сказати, марнотратив своє життя - багато ходив по барах і вар'єте. Як йдеться у Вікіпедії, життя вченого кардинально змінилася в 1938 році - в той час, коли Австрію захопила фашистська Німеччина.
Рекомендуємо: Біографія: Еріх Фромм
Єврейське походження Франкла кожен день піддавав його небезпеки. Щоб її уникнути, вчений хотів емігрувати в США, але довгий час не міг цього зробити. Коли ж він все-таки отримав візу, то вирішив не їхати в Америку через те, що його батькам візи не дали. У 1941 році Віктор одружився з медсестрою зі своєї лікарні.
Через рік Франкла-психолога відправили в концтабір разом з усією його родиною. Якщо коротко описати існування Віктора в ув'язненні, то це були численні муки, катування, смерть його батьків і дружини. Але найголовніше - Франкл ніколи не падав духом, і це допомогло йому вижити. Після війни, в 1945 році, покинувши табір, він повернувся на батьківщину і почав нове життя, в якій, на жаль, не стало багатьох його рідних і друзів.
Рекомендуємо: інтенція: розшифровка поняття в психології
У 1945 році Віктор був призначений на посаду головного лікаря неврологічного диспансеру та пропрацював так 25 років, поки не став пенсіонером. Для Віктора Франкла книги в цей період життя стали своєрідною віддушиною - він писав і видавав їх одну за одною. Вчений багато працював в лікарні, а крім цього читав лекції в навчальних закладах. Помер він у віці 92 років від серцевої недостатності.
Внесок в науку
Переоцінити внесок Франкла в психіатрію і психологію неможливо, він дуже вагомий. У розумінні людської істоти він спирався на вже існуючі тоді два підходи:
- Людина постійно протягом життя прагне до задоволення (Фрейд).
- Індивід - це створіння, яке прагне до влади, щоб боротися зі своїми комплексами (Адлер).
Вчений у своїх працях писав про те, що кожна особистість має свободу вибору: в поведінці, в почуттях і думках - і несе за це відповідальність. Головна ідея Франкла полягає в тому, що люди не повинні винаходити сенс свого життя, вони повинні його відкривати і усвідомлювати. Це можна зробити шляхом самодістанцірованія - вміння вийти за межі своєї свідомості і подивитися на ситуацію ззовні, а також самотрансценденции - здатності виходити зі звичного і типового стану своєї особистості і змінюватися.
Одним з головних наукових досягнень є логотерапія Віктора Франкла. У цій концепції він визначив, що особистість є 3-компонентної системою і складається з фізичного, душевного і духовного рівнів. Якщо з першими двома все зрозуміло і вони описувалися раніше іншими психологами і психіатрами, то третій ввів саме Франкл. Під ним він мав на увазі прагнення людей до пошуку сенсу, а також совість, яка багато в чому визначає людські вчинки.
Рекомендуємо: Ерік Еріксон - хто це?
Багато що сказане Віктором про духовний рівень можна описати коротко так: будь-яка людина унікальний і має набір внутрішніх характеристик, а вплив одного індивіда на іншого визначається лише ступенем того, що дозволяє останній. Духовне складається з совісті, свободи думок, гумору і т.п.
Логотерапия Франкла одним з головних, ключових моментів визначає свободу волі. Людина не завжди і не в усьому обумовлений і залежить від навколишнього світу - він має волю вибирати те, як йому жити і що робити. При цьому духовна складова в кожному особистість завжди знаходиться вище тілесної і психічної. Для Віктор Франкла логотерапия полягала в тому, що свобода в психотерапії грає важливу роль, завдяки їй люди можуть не тільки справлятися з симптомами душевних захворювань, але і повністю зцілюватися.
Свобода дана кожному не просто так. Вона є мотиваційної складової, але тільки в тому випадку, коли людина може її реалізувати. Якщо відібрати у нього можливість керуватися своєю волею, то він виявляється в стані безглуздості і порожнечі, що може викликати психічні розлади. Роль психолога (логотерапевта) полягає в тому, щоб допомогти клієнту розпізнати, що йому заважає реалізовувати свою волю.
Примітно, що логотерапия досить успішно застосовується сьогодні в психологічній і психіатричній практиці в багатьох країнах світу. Для Віктора Франкла «Людина в пошуках смислу» стала одним з основних праць. Варто також прочитати книгу Віктора Франкла «Скажи життя так». До речі, в кінці статті відзначимо, що сам Франкл зміг сказати життя «так», чи не судився навіть в найважчих життєвих обставинах, саме тому він багато в чому досяг успіху в житті і став великим психологом і психіатром. Автор: Олена Рагозіна