Сьогодні: 19.05.2024

Визначення поняття «асоціальність»

623

дівчинаПрикметник «асоціальний» вживається стосовно широкого кола понять: асоціальний спосіб життя, асоціальна особистість, асоціальні сім'ї ...

У всіх цих випадках мається на увазі, що певна людина (а може, і група людей) в тій чи іншій мірі не дотримується прийняті в суспільстві норми. Адже «асоціальний» - це буквально «ці заходи є засобом», який заперечує суспільство, який не зважає на потребами його членів.

Тип особистості

Психологи виділяють так званий асоціальний тип особистості (інакше він іменується соціопатіческіх типом або просто соціопатом). Характеристика такого типу зазвичай складається з наступних основних характеристик:

  • Нездатність висловити свої емоції.
  • Ігнорування гласних і негласних правил, що склалися в соціумі.
  • Легкість маніпулювання іншими, переконливе розігрування ролей, брехня у власних інтересах.
  • Агресія як універсальна відповідь на зовнішні подразники.
  • Відсутність сорому і докорів сумління, нездатність зрозуміти, що його вчинки приносять страждання людям навколо.
  • Впевненість у правильності своєї поведінки.
  • Імпульсивність, бажання задовольнити потреби негайно, тут і зараз.
  • Егоїзм. Власні потреби завжди на першому місці, вище потреб і потреб оточуючих, вище будь-яких громадських обмежень.

Взагалі, варто зауважити, що асоціальність може приймати найрізноманітніші форми, відповідно, не існує і чітко обмеженого набору особливостей, властивих характеру социопата. Проте в спробах виділити найяскравіші риси, що дозволяють з великою впевненістю говорити про асоциальном тип особистості, був складений список з чотирьох пунктів.

дівчина на стільціПо-перше, це вже зазначена імпульсивність. Асоціальна особистість живе однією секундою, не здатна довго обмірковувати рішення і зважувати всі «за» і «проти», а головне, жадає блискавичного виконання власних бажань.

По-друге, така людина не може щиро любити, не може проявляти ніжність і чуйність до партнера. Парадоксально, що при цьому асоціальні люди часто зовні привабливі і харизматичні і, як наслідок, оточені прихильниками. Однак максимум, який ці шанувальники отримають, - поверхневі відносини, нетривалі зв'язку.

По-третє, асоціальний ніяк не використовують минулий негативний досвід. Іншими словами, марно сподіватися, що соціопат згадає, скільки страждань іншим і (або) незручностей йому приніс той чи інший його вчинок, і не буде його повторювати.

Нарешті, і ця риса також вже відзначалася, асоціальний людина ніколи не стане відчувати почуття провини або мучитися докорами сумління. Він просто не в змозі зрозуміти, за що його засуджують.

Дитина-соціопат

Згадувані особливості, як правило, стають помітні досить рано. Асоціальні діти примхливі, дратівливі, часто гіперактивні, прагнуть контролювати дорослих і за всяку ціну добитися того, чого вони хочуть. Вони жорстокі з однолітками, часто ображають або принижують їх.

хлопецьАсоціальна поведінка підлітків проявляється в інтересі до забороненого, обвинуваченому в суспільстві проведення часу. Вживання алкоголю, наркотиків, ранні та безладні статеві зв'язки, членство в кримінальних угрупованнях і інші типові види асоціальної поведінки стають буденністю для таких молодих людей.

До речі, цікаве спостереження: для учасників злочинного угруповання зазвичай велике значення мають правила, що діють всередині неї, в тому числі, наприклад, правила, що забороняють видавати інших членів банди, що вимагають проявляти повагу до лідера і так далі. Ці правила вимагають приймати і враховувати потреби інших, в той час як асоціальні особистості таким чином поступати не стануть ніколи.

Рекомендуємо: Що робити, якщо дитина б'ється?

Важливо розуміти, що одноразові асоціальні вчинки не означають, що у вашого сина або дочки асоціальна розлад особистості. Але якщо всі описані явища спостерігаються регулярно, та й висновки фахівців відповідні, то швидше за все у дитини дійсно схильність до асоціальності.

З дитини, схильного до соціопат, повністю асоціальна особистість розвивається не зі стовідсотковою ймовірністю. Як взагалі виникають асоціальні нахили, чи можна з ними боротися? Інакше кажучи, вродженою чи набутою є асоціальність? Розберемося з причинами, що викликають асоціальна розлад.

Причини виникнення

Існують три взаємопов'язані групи чинників, під впливом яких формується соціопат.

дівчина ховаєтьсяДо першої групи належать біологічні фактори. Дійсно, асоціальність може передаватися у спадок, головним чином це стосується криміногенних схильностей. Крім того, її можуть викликати різні хромосомні порушення в розвитку плода, вживання матір'ю алкоголю або наркотиків під час вагітності, ускладнення при пологах.

У перелік соціальних факторів входять, наприклад, грубе або агресивне поводження з дитиною в сім'ї, байдужість до нього, брак уваги. Така руйнівна для психіки - навіть дорослого, а не тільки людини, що росте! - обстановка часто властива сім'ям, де батьки самі мають психологічні проблеми, тому можна говорити про те, що соціальні фактори часто накладаються на біологічні, а отже, зростає ймовірність розвитку і зміцнення соціопатіческіх рис особистості.

Рекомендуємо: Чому дитина не слухається?

Подібні асоціальні сім'ї потребують нагляді з боку органів опіки. У крайніх випадках необхідно розділяти дітей і батьків, щоб дитина бачила перед собою інші приклади, цінності та орієнтири. Також профілактика асоціальної поведінки може включати і інші заходи, серед яких найбільш поширеним є такі:

  • Залучення дітей з асоціальними нахилами до занять спортом, творчої або іншої позакласної роботою (щоб забезпечити необхідний виплеск енергії).
  • Пропаганда здорового способу життя та схвалюється суспільством поведінки.
  • Бесіди психолога як з батьками, так і з дітьми.

Профілактика асоціальних явищ, зрозуміло, дасть належний результат лише в тому випадку, якщо буде проводитися і в школі (або іншій установі, яке відвідує дитина), і вдома.

дівчинаАсоціальний дитина має особливий типом мислення, і це - особистісний фактор, який сприяє розвиткові соціопатіческіх нахилів. Тип мислення, про який йде мова, передбачає неадекватну оцінку соціальної ситуації.

Людина заздалегідь налаштований на те, що всі вчинки оточуючих, які йому не подобаються, відбуваються спеціально, щоб заподіяти незручності саме йому. Він очікує, що люди навколо будуть проявляти по відношенню до нього злобу і агресію, і сам має намір відповідати тим же.

Рекомендуємо: Поняття адаптації в психології

А коли ровесники або дорослі дійсно дратуються, кричать або навіть застосовують фізичне насильство, особистість, схильна до асоціальності, тільки зміцнюється в вірності своїх поглядів. Замкнуте коло, розірвати яке надзвичайно складно.

Таким чином, причини асоціальної поведінки можуть пояснюватися біологічними, соціальними та особистісними факторами, а найімовірніше, комбінацією декількох з них. Автор: Євгенія Безсонова