Сьогодні: 18.05.2024

Визначення поняття: лояльність

2377

дівчина в кафеНерідко нам доводиться чути слово «лояльність». Наприклад, «лояльність правителю», «лояльність фірмі» або «лояльність компанії». Яке ж значення має цей термін в російській мові?

Що означає цей термін

Слово «лояльність» прийшло до нас з французької мови (loyal - «вірний»). До цього дня дана мовна одиниця присутня в англійській і французькій мовах. Це слово позначає прихильність і вірність індивіда будь-яким ідеалам або людям / групі людей.

У російській мові у слова, що позначає це душевне якість, також є кілька значень, причому частина з них постійно на слуху, в той час як інші можна почути досить рідко.

Ось, для прикладу, деякі значення розглянутого психологічного терміна:

  • Прихильність, приналежність і добре ставлення до принципам та ідеям будь-якого соціального інституту (наприклад, «лояльність до партії»).
  • Вірність законам країни та дій влади ( «ця організація лояльна до чинного законодавства»).
  • У фірмі - шанобливе ставлення співробітника до встановлених правил і / або певним нормам поведінки в організації ( «лояльний співробітник»).
  • Просто добрий або хоча б досить терпиме ставлення до чого-небудь (наприклад, «він лояльно ставиться до гомосексуалізму»).
  • Звичка покупця до якогось бренду, торгової марки ( «споживча лояльність»).

Значення слова «лояльний» можна розкрити через його синоніми: «вірний», «надійний», «відданий».

Також існує «подвійна лояльність». У такому випадку ми маємо справу з етико-політичним терміном, який позначає одночасну відданість двом ворогуючим сторонам, найчастіше протилежних за програмними цілями і принципами.

дівчина з книгамиТака вірність можлива, наприклад, у військових лікарів, які, давши клятву Гіппократа, змушені надавати медичну допомогу солдатам обох воюючих сторін, обох армій, що б'ються. В такому випадку моральний обов'язок часто вступає в пряме протиріччя з боргом своєї Батьківщини.

Рекомендуємо: Життєві цінності людини

Часто це конфлікт між інтересами держави і загальнолюдськими цінностями. І якщо так звані дисиденти Бредлі Меннінг, академік Сахаров і Едвард Сноуден вирішили для себе цю дилему на користь загальнолюдських цінностей, то можливий і інший результат, при якому на перший план буде поставлена ​​щира лояльність державним інтересам.

У будь-якому випадку значення цього слова пов'язане з вірністю і відданістю певним ідеалам.

Плюси і мінуси

З одного боку, щира лояльність - прихильність принципам та ідеалам - чудова штука. Лояльному людині можна довіритися без страху, що він тебе зрадить. В даному випадку синонімами цього терміну будуть:

  • Відданість.
  • Надійність.
  • Довіра.
  • Прихильність.
  • Беззастережна вірність.

Лояльний не на словах, а на ділі людина надходить по совісті, чесно роблячи свою роботу.

З іншого боку, видатний ірландський письменник і драматург Джордж Бернард Шоу писав про сліпий відданості: «Лояльність - це свобода від необхідності думати». З ним важко не погодитися. Дійсно, як правило, беззастережно довіряти чиїмось або судження або кому-небудь з авторитетів, виконуючи всі накази, набагато легше і спокійніше, ніж міркувати, зіставляти факти і робити висновки, часом маловтішні.

дівчина читаєПроте від рівня лояльності співробітника до компанії або до керівника часто залежить кар'єрне зростання, рівень зарплати, а також багато інших важливі моменти.

Отже, лояльність, особливо щира лояльність, - явище досить неоднозначне. Воно може зіграти позитивну роль у долі людини, а може і грунтовно нашкодити йому.

Рекомендуємо: Що значить: чи можливий компроміс?

Саме тому необхідно критично мислити, постійно піддавати свої ідеали сумніву, щоб непомітно для себе не перетворитися в бездумного фанатика, який творить жахливі справи через власну сліпий вірності; або в похмурого виконавця, який безініціативний і відданий настільки, що не здатний запропонувати нічого скільки-небудь нового, оригінального.

До будь-яких душевними якостями, навіть самим позитивним, обов'язково повинен додаватися холодний розум, інакше - біда: як для самої особистості, так і для всіх людей, що її оточують. Автор: Ірина Шумилова