У повсякденному житті нам трапляється чути безліч слів, значення яких нам незрозуміло. Одним з таких складних запозичених слів є прийшла з латині «ингибиция». Що ж означає це рідкісне слово, яке підкреслює, бо не знає, навіть текстовий редактор?
Значення терміна «ингибиция»
Дане слово походить від латинського «inhibere», що означає «стримувати, зупиняти, придушувати». Отже, ингибицией, згідно з тлумачним словником, називається уповільнення і / або остаточне припинення будь-якої трудової або творчої діяльності під впливом певних факторів. Найчастіше подібним стоп-фактором є ... поява глядачів.
Відоміший за все таке явище, як соціальна інгібіція (хоча цей термін може застосовуватися і в медицині, наприклад в ембріології).
Інгібіцію можна назвати серйозною психологічною проблемою у дорослих і у дітей.
Спостерігається дане явище в ті моменти, коли, наприклад, дитині складно зосередитися в присутності сторонніх. Або недосвідчений танцюрист, у якого все чудово виходило на індивідуальному занятті або в складі маленької групи, забуває все руху, виходячи на сцену. На жаль, ефект соціальної інгібіції часто пов'язаний з психологічною травмою в ранньому дитинстві або дитинстві.
Для такої людини «навколишні» можуть бути як справжніми - глядачі, учитель, батьки, так і уявними. Людині досить подумати, що на нього хтось дивиться, і його розум відразу ж відмовляється думати над вирішенням, а ноги і руки стають ватяними ... Подібна психосоматика здатна серйозно ускладнити життя людині і зробити його непридатним для будь-якої діяльності.
Рекомендуємо: Які бувають фобії?
Зрозуміло, з цим явищем можна і потрібно боротися. Щоб допомогти своїй дитині, батьки можуть зробити деякі кроки. наприклад:
- Підвищувати самооцінку дитини, в тому числі частіше хвалити його.
- Чи не лаяти за помилки, це калічить дитячу психіку.
- Категорично заборонено карати дитину фізично або кричати на нього. Батьки, пам'ятайте: всім властиво помилятися (і вам в тому числі).
В особливо складному випадку можна звернутися до дитячого психолога. Кваліфікований фахівець здатний значно поліпшити стан вашого чада, а також допомогти дитині краще адаптуватися в навколишньому його соціальному середовищі.
Складніше дорослій людині, яка страждає інгібіторної явищами. Проте в наш час і цей випадок не безнадійний.
Таким сором'язливим, недовірливим надміру людям треба порадити бути більш впевненою в собі, а також, бажано, більш усвідомленими. Тоді багато психологічних проблем - не відразу, зрозуміло - поступово зійдуть нанівець.
Протилежне соціальної інгібіції явище - це соціальна фасилітації (людині життєво необхідне схвалення і присутність оточуючих, щоб продовжувати добре функціонувати і якісно виконувати завдання).
Ингибиция - складне поняття, і одночасно непростий, що не зникає відразу явище в людській душі. Його можна пригнічувати або працювати з ним. У будь-якому випадку - завжди вірте в себе, в кінці кінців, сміливість міста бере! Автор: Ірина Шумилова