Сьогодні: 06.05.2024

Визначення терміна: маніпуляція

390

дівчинаМаніпуляція завжди поруч з нами. Кожен день ми спілкуємося, а значить, кожен день стикаємося з цим явищем.

Хтось вважає за краще відгороджуватися від думок про неї, а хтось, навпаки, скуповує літературу по міжособистісному спілкуванню, сподіваючись знайти в книгах всілякі засоби, стратегії і види маніпуляцій і навчитися розпізнавати їх в реальному спілкуванні.

При цьому одні мріють дізнатися, чи існує стовідсоткова захист від маніпуляцій, а інші - існують такі ж надійні і перевірені способи маніпулювання людьми. Так чи інакше, ми виразно відчуваємо, що маніпуляція - це не просто термін, який використовується в психології, а реалія нашого повсякденного життя. А значить, інформація про це явище ніколи не буде зайвою.

Приховуй і володарюй

Що значить «маніпулювати»? Якщо сформулювати визначення в двох словах, то найбільш підходящим відповіддю, мабуть, буде «приховано керувати». Якщо говорити більш науковою мовою, то маніпуляція - це психологічний вплив на людину, мета якого полягає в тому, щоб маніпулятор негласно отримав односторонні переваги, а такий, що піддається здавалося б, що всі рішення він прийняв самостійно. Психологія маніпулювання побудована саме на приховуванні як самого факту впливу, так і його цілі.

дівчинаСенс маніпуляції в тому, щоб вміло натиснути на хворі точки, використовувати вразливі в психологічному сенсі сторони особистості. Маніпулятор може отримати вигоду з рис характеру, звичок, прагнень і бажань - всього, що встигне спрацювати проти людини, перш ніж він зможе це проаналізувати. Є також спеціальні психологічні прийоми, які роблять партнера ще більш податливим для маніпуляції.

Маніпуляції та вміння маніпулювати можуть викликати різні почуття. Цілком природні осуд, гнів, бажання захиститися і відгородитися від людини, їх використовує, не мати з ним нічого спільного.

Потай люди можуть і захоплюватися маніпуляторами, тим, як спритно вони застосовують всілякі методи і прийоми, завдяки яким їх маніпуляції приносять їм все, що вони забажають. Однак в цьому випадку мало хто віддає собі звіт, що приховано-об'єктне відношення до партнера не може не призводити до сумних для любителя маніпулювати наслідків. І неминуче призводить.

З боку моральності маніпуляція закріплює сприйняття людей як інструменту задоволення своїх потреб, з боку мотивації - мотив односторонньої вигоди затьмарює всі інші. Змінюється бачення партнера і самого себе: воно стає фрагментарним, однобоким, егоцентричним.

чоловік Так, звичка маніпулювати вбиває здатність розгледіти цілісну багатосторонню особистість не тільки в тому, хто піддається маніпуляції, але і в тому, хто постійно її використовує. Поведінка маніпулятора стає стереотипними, мотиви (вірніше, їх заміняє один-єдиний) - помилковими, і чим далі, тим важче розгледіти справжні життєві орієнтири.

Рекомендуємо: Детальніше про гіпноз

Еверетт Шостром, американський психолог, прихильник гуманістичної психології, автор книги «Людина-маніпулятор», відзначає основні риси особистості тих, хто вибрав такий тип ставлення до інших як ведучий. Нещирість, фальшивість, апатичність, недовіра до людей взагалі, постійна напруга через необхідність тримати під контролем себе і інших - ось що приносить постійна маніпуляція.

Зло чи благо

Не існує нічого однозначно позитивного або однозначно негативного, так і маніпуляція, яким би дивним це не здавалося на перший погляд, може застосовуватися на благо. Ми не випадково вживаємо формулювання «провідний тип спілкування», «постійно користується».

дівчатаМаніпуляції в спілкуванні руйнівні тільки тоді, коли пронизують все життя людини, коли він не бачить іншого способу і сенсу контактувати з оточуючими. Але якщо ситуація йде трохи інакше, і маніпуляція виникає лише зрідка?

Рекомендуємо: Що таке авторитет?

По-перше, маніпулювання людьми властиво в тій чи іншій мірі всім нам, хоча, можливо, звіту ми собі в цьому не віддаємо. Скажімо, що, як і маніпуляція, флірт закоханих або особливі ораторські прийоми, за допомогою яких виступає заражає публіку своїми ідеями?

По-друге, в певних сферах людської взаємодії вплив на партнера давно стало неписаним законом. Це, зрозуміло, ділова комунікація, політика і владні відносини, пропаганда. Менш очевидний приклад - педагогіка. Вдумайтеся: саме маніпуляцію потрібно використовувати вчителю, щоб привернути увагу учнів, вселити їм потрібну мотивацію, в ігровій формі передати знання ...

параНарешті, багато фахівців по міжособистісному спілкуванню пропонують використовувати елементи маніпуляції, щоб навчитися легко взаємодіяти з людьми і уникати конфліктів. Яскравий приклад - всім відомий Дейл Карнегі, якого часто критикують саме за просування маніпулятивного стилю комунікації. Досить популярна також книга Ніколя Гегена «Психологія маніпуляції і підпорядкування», одна назва якої вже говорить сама за себе.

Рекомендуємо: Інтерес: визначення терміна в психології

Біда в тому, що люди, навчившись застосовувати методи маніпулювання в бізнесі або на роботі, як правило, починають використовувати маніпуляції в стосунках і особистих. І тоді близькі зв'язки руйнуються, йдуть щирість, довіра і прихильність ... Не переходити межу вкрай важко. Спробуйте встановити собі жорстке правило: маніпуляція в спілкуванні можлива тільки до певних меж, а в неофіційній комунікації повинна бути скорочена до мінімуму. І ні в якому разі не порушуйте його.

Маніпулятори бувають різними

закохана параХоча, як ми вже говорили, вправні маніпулятори спритно приховують свої спроби впливати на оточуючих, існують загальні ознаки маніпуляції. Це слова, фрази, звички, тенденції поведінки, за якими можна зрозуміти, що вами маніпулюють або намагаються це робити.

Види маніпулювання залежать від того, який тип маніпулятора перед нами. Шостром ділить маніпулятивна поведінка на вісім типів, даючи кожному яскраве, що запам'ятовується назва.

  • Диктатора можна впізнати по тому, як він любить демонструвати силу: наказувати, проявляти жорсткість, посилатися на авторитети.
  • Ганчірка - протилежність Диктатора, яка зазвичай обирає роль його жертви, але в той же час прекрасно з ним уживається. Цей тип любить підкреслювати свою слабкість, чутливість і вразливість.
  • Прилипала. Його улюблені способи маніпуляції людьми - прикинутися веденим, залежним, перебільшити свої слабкості. Таким чином прилипали вдається перекласти свою роботу на чужі плечі.
  • Обчислювач - антипод Прилипали. Прагне все контролювати, обманює, хитрує, лавірує і постійно перевіряє ще раз інших.
  • Засоби маніпуляції Судді - скептицизм і критика. Ця людина недовірливий, засуджує інших, образливий і довго пам'ятає образи.
  • Захисник, навпаки, всіляко показує готовність підтримати і пробачити помилки. Віддає перевагу піклуватися про інших, всіляко перешкоджаючи їх самостійності.
  • Хуліган загрожує, залякує, проявляє агресію. Ці нехитрі методи маніпулювання дозволяють йому легко добиватися вигоди.
  • Протистоїть Хуліганові Славний хлопець - сама турбота, сердечність і уважність. Як не піддатися впливу такого добряка!

У класифікації Шострома себе може дізнатися кожен, причому, найімовірніше, відразу в декількох типах. Дійсно, в залежності від ситуації ми можемо вибирати один або інший тип поведінки, хоча стрижневі риси все-таки будуть незмінними. Як правило, один тип з маніпулятивною пари досить легко переймає роль другого. Наприклад, чоловік на роботі виражений Диктатор, а приходячи додому, займає позицію підлеглого (Ганчірки), беззаперечно слухаючись дружину.

Як це відбувається

А ось як можуть проявлятися маніпуляції в стосунках. Якщо, переглядаючи наступний список, ви побачите знайомі слова і манери поведінки, слід придивитися до свого партнера уважніше.

  • «Це все через тебе» - прямо або побічно маніпулятор буде звинувачувати вас у всіх своїх невдачах.
  • Мовчання - дуже дієвий спосіб маніпуляції. Маніпулятор ображено мовчить, поки партнер намагається здогадатися, в чому завинив на цей раз, і вимолити прощення.
  • Показна дбайливість і люб'язність замість дій. На словах маніпулятор пообіцяє все що завгодно, а насправді посуд так і залишиться брудною, продукти - некупленной, а листи - без відповіді.
  • «Зображуючи жертву». Всі, хто його оточує, - чудовиська, і вся його життя - щоденна боротьба з ними. Після таких жалісливих розповідей маніпулятора захочеться пошкодувати і захистити від жорстокого і агресивного світу.
  • Постійна критика партнера. Це може бути на перший погляд невинне «Ой, яка кумедна зачіска» та інші подібні фрази. Якщо вони повторюються з разу в раз, не варто закривати на це очі.
  • «Всі говорять ...» Загадкові «все» вважають, що раніше маніпулятор був веселіше, активніше, красивіше - варіантів безліч. Або «все» помітили, що щось не так з партнером: «Всі говорять, що ти занадто мене контролюєш / часто радишся з батьками / відверто одягаєшся / багато часу приділяєш роботі ...» Цей спосіб маніпуляції підступний тим, що його дуже складно помітити .

Як не піддаватися на маніпуляції? В цілому відповідь така: пам'ятайте про те, що ви маєте право бути собою. Займатися улюбленою хобі, мати власну думку, висловлювати свої почуття, говорити «ні», одягатися, як подобається, любити ті чи інші речі ... Звичайно, це не означає, що свої погляди або звички потрібно ставити вище інтересів інших.

чоловік в окулярахАле якщо ви маєте справу з любителем маніпулювати, про них важливо пам'ятати. Наприклад, якщо очевидно, що маніпулятор спілкується з вами виключно для власної вигоди, дайте йому зрозуміти, то його задум розкритий. Не соромтеся ставити прямі запитання: «Ти вважаєш, що це справедливо по відношенню до мене?», «А чому твоя пропозиція вигідно для мене?», «Ти дійсно думаєш, що можеш просити мене про це?»

Якщо відчуваєте, то стали об'єктом маніпуляції, важливо давати собі час на роздуми. Помітивши тиск, скажіть, що подумаєте над питанням або пропозицією, і в спокійній обстановці проаналізуйте всі «за» і «проти».

Не соромтеся відмовляти. І женіть геть виникає при цьому почуття провини, яким так люблять користуватися маніпулятори. Автор: Євгенія Безсонова