Арт-терапія виникла порівняно недавно, в першій третині двадцятого століття, а сьогодні стрімко і активно методи арт-терапії набирають обертів. Слово «арт» позначає творчість, так що фактично арт-терапію можна називати терапією за допомогою творчості.
Творча терапія як метод психологічної корекції з успіхом застосовується для лікування дітей, дорослих і людей похилого віку і задіє малювання, ліплення, плетіння, танці або твір в якості основних прийомів.
Що ж таке справжня арт-терапія, і навіщо вона потрібна? Заняття «лікувальним творчістю» застосовуються дуже широко і в самих різних випадках досягають позитивного ефекту. Широко застосовується арт-терапія для підлітків, дітей, для вагітних жінок. Вона використовується на психологічних консультаціях, при психотерапевтичному лікуванні, під час реабілітації після травм - як фізичних, так і психологічного характеру.
Методики арт-лікування дуже ефективні для зняття стресу, боротьби з депресією, апатією, фобіями, агресією. Різні техніки сучасної арт-терапії допомагають глибше пізнати себе, поліпшити настрій, гармонізувати душевний стан, заспокоїти розум і душу.
Для яких би цілей не застосовувалися ті чи інші види сучасної арт-терапії, вона завжди дає результат і, що характерно, не має небажаних побічних ефектів. Величезне відміну арт-техніки ще й в тому, що для лікування людина не зобов'язаний комунікувати, він проявляє своє «Я» в образах через візуальне мистецтво, а не через спілкування. А для дуже багатьох людей в стресовому стані це вкрай важливо. Таке лікування не викликає у людини ніякого опору, воно завжди добровільно і повністю безпечно.
В арт-терапевтичної цілях можуть застосовуватися найрізноманітніші види творчості. Виникає і все більше зростаючий інтерес до цієї методики розширює її межі, і якщо раніше до арт-терапевтичним вправам можна було віднести в основному образотворче мистецтво, то на сьогоднішній день «інструменти» лікувального мистецтва дуже різноманітні. Як арт-технік застосовуються такі види мистецтв:
- Малювання, живопис.
- Ліплення, скульптура.
- Плетіння, мандала.
- Скрапбукінг, коллажирование.
- Світлина.
- Моделювання.
- Шиття, в'язання, рукоділля.
- Танцювальна терапія.
- Спів (музична терапія).
- Гра на музичному інструменті.
- Акторська гра, пантоміма.
- Написання прози або віршів.
- Твір казок (казкотерапія).
Цілі арт-технік - це поліпшення психологічного та емоційного стану, самовираження, зняття напружень, позбавлення від страхів, тривожності, агресії, депресії, апатії, підняття життєвого тонусу і настрою. І це дійсно працює!
Як це працює
Психологія зазначає, що арт-терапевтичні вправи допомагають в самих різних випадках, і багато психологів навіть рекомендують ввести цю техніку в обов'язкову програму навчання, застосовуючи повсюдно арт-терапію в школах, оскільки саме для підлітків психологічні проблеми особливо актуальні.
У техніки немає ніяких протипоказань, вона проста, приємна і не викликає опору, як буває з груповою терапією або іншими психологічними методами. Опору просто не може виникнути, адже заняття творчістю завжди приносять масу задоволення, а заняття з арт-терапії - це справжня радість для дошкільнят та дітей шкільного віку!
Працює арт-терапія просто: якщо говорити коротко, вона трансформує негативну енергію страху, напруги або інших емоцій в творчу енергію. По-перше, необхідно знайти той вид мистецтва, який людині ближче, який не викличе у нього негативних емоцій, страху або збентеження. Наприклад, людині сором'язливому і затиснутому не слід нав'язувати спів або акторську гру, варто почати з малювання або ліплення.
Рекомендуємо: Що таке агорафобія?
Для підлітків з підвищеною агресивністю підходять змішані техніки - малювання заспокоїть нерви, а гра в аматорському театрі допоможе адаптуватися соціально і навчить позитивному ставленню до оточуючих. Вибирати напрямок повинен психолог, однак це можна зробити і самостійно, спостерігаючи за процесом і результатами. За основу в арт-терапії завжди береться вид творчості, з яким нескладно впоратися, в якому не потрібні якісь особливі навички і яким може зайнятися абсолютно кожен.
На першому етапі найважливіше - почати. Для початку, вибравши техніку і напрямок, слід просто приділити деякий час заняття, і все. Якщо це малювання - слід просто взяти фарби і малювати, не важливо - що і як. Людина «відключається» і малює кольорові лінії, плями, візерунки, неясні форми, а не щось конкретне. У цьому процесі дитина або дорослий розслабляється, його нервова система поступово нормалізується.
Важливо протягом першого етапу просто навчитися займатися творчістю без оцінки, без спроби досягти якогось результату, а насолоджуватися самим процесом. Найчастіше це найважчий етап, тому що з дитинства нас вчать, що творчістю можуть займатися лише обдаровані люди, а якщо ти малювати не вмієш - так і не берися.
Психологія мистецтва допомагає привернути погляд на це питання, і в арт-техніках важливий саме процес, а не результат. Приємний побічний ефект занять - це підвищення самооцінки. Людина перестає вважати себе неталановитий або бездарним, стає сміливіше і вчиться самовиражатися без страху бути незрозумілим або засудженим.
На наступному етапі починається робота з внутрішніми проблемами. Людині пропонується зобразити те, що його турбує (страх, проблему), в абстрактній або конкретній формі. Якщо це, скажімо, пісочна або глиняна арт-терапія, малювання, живопис - можна візуалізувати проблему, виліпив або намалювавши свій страх, зобразивши всю ситуацію в фарбах.
Якщо це, наприклад, арт-терапія не індивідуальна, а групова - скажімо, акторську майстерність, - то проблему можна розіграти за ролями. Це дуже важливий етап, до якого слід підходити обережно. Людина повинна як би побачити ситуацію з боку, а не занурюватися в неї з головою.
Рекомендуємо: Як навчитися цінувати себе?
Потім йде завершальний етап - вирішення проблеми. Припустимо, під час сеансу дитячої арт-терапії дитина намалювала свій страх - велику собаку, яка на нього гавкає, показуючи величезні гострі зуби. Тепер дитині пропонується «перемогти» собаку, зробити її нестрашно. Як це зробити - дитина сам придумує, але йому можна і допомогти.
Можна домалювати собаці рожеві крильця і придумати, ніби вона не гавкає, а співає пісеньку. Зробити так, щоб страх обернувся зворотною стороною і страшне стало смішним і кумедним. Важливо, щоб боротьба зі страхом (або іншою проблемою) була агресивною - не можна, щоб дитина намалювала, ніби він б'є собаку або завдає їй якоїсь шкоди, так як цей підхід не допоможе, а лише посилить проблему.
Такі методи арт-терапії в роботі з дітьми, дорослими і групами підлітків дуже ефективні, але можуть вимагати різної кількості часу. Для однієї проблеми достатньо кількох занять, для іншої може знадобитися рік і більше.
Психологія людини влаштована таким чином, що внутрішня проблема може бути вирішена, але нагадає про себе через якийсь час, так що ці методи можуть застосовуватися завжди, просто за бажанням людини. Тим більше що процес - приємний, легкий і не вимагає нічого складного!
Арт-терапія, застосовувана для дітей, підлітків і дорослих, може бути і просто у вигляді занять творчістю. Малювання кольоровими олівцями і фарбами прекрасно допомагає впоратися зі станом нервової напруги, стресу і апатії, кольоротерапія позбавляє від депресії і страхів, ліплення допоможе сконцентруватися, гармонізує стан, заспокоює і допомагає розібратися в собі. Групові арт-методики, наприклад гра в театрі, танці, прекрасно підходять для боротьби з соціопатією, агресією, закомплексованістю, невпевненістю в собі.
Найважливіша умова будь-якого напрямку арт-терапії - це творити, не замислюючись про фактор художньої цінності створюваного арт-об'єкта, і зосереджувати увагу виключно на процесі, а не на результаті.
Сублімація - основний механізм, який і допомагає впоратися з хвилюючою ситуацією. Це пов'язано з тим, що під час заняття творчістю людина перенаправляє свою енергію зі страху в самовираження, і настає терапевтичний ефект.
За допомогою творчої енергії людина трансформує страх, тривогу або агресію в інші якості, змінює своє внутрішнє ставлення до суті проблеми і змінюється сам. Відбувається це несвідомо, на глибокому психологічному рівні, але ефект - у наявності.
вправи
Є безліч прекрасних вправ з арт-терапії, які можна виконувати самостійно, прямо вдома. Ви можете провести невелике заняття для своєї дитини або зайнятися ними самі, для своєї користі. Приготуйте всі необхідні матеріали, постарайтеся створити спокійну, затишну атмосферу, вимкніть телевізор і музику, вимкніть телефон, щоб ніхто не завадив вам. І приступайте!
1. Оскільки основна функція арт-терапії - міняти внутрішній стан від поганого до позитивного, покращувати психічне здоров'я і гармонізувати внутрішній стан, то можна прямо зараз, самостійно спробувати проста вправа, яке піднімає настрій. Це заняття з арт-терапії добре для дітей і дорослих, воно допомагає поліпшити настрій і «подружитися» з собою.
Знадобиться аркуш паперу і інструменти для малювання (тільки кольорові) - олівці, фломастери або будь-які фарби. Завдання - намалювати свій власний настрій, використовуючи фантазію і асоціації. Це може бути просто набір кольорових плям або ліній, може - пейзаж, образ, тварина, предмет. Все що завгодно! Будь-які образи, які передадуть ваш настрій.
Рекомендуємо: Значення поняття амбівалентність
Після того як малюнок буде готовий, завдання - зробити настрій таким, як хочеться. Можна зробити малюнок яскравіше, поміняти в ньому що-небудь, домалювати - одним словом, поміняти в кращу сторону, змінюючи своє власне настрій!
2. Ще одна прекрасна вправа по арт-терапії, пов'язане з малюванням, - це «автопортрет». Ця вправа допоможе розібратися в собі (або в дитині), побачити з боку своє ставлення до власної персони, а також скорегувати його в більш позитивну сторону і побачити, що потрібно поміняти, над чим попрацювати.
Завдання дуже просте - намалювати автопортрет, тобто себе самого, особа або в повний зріст. А вже потім, коли малюнок буде готовий, поміняти і доповнити його - зробити таким, як хочеться. Поміняти зачіску, одяг, вираз обличчя і колір волосся - все, що завгодно. Цей прийом в арт-терапії застосовується для підлітків і дорослих, допомагає підняти самооцінку, повірити в себе, надихає на роботу над власними недосконалостями.
3. Дуже ефективний вид арт-терапії - це казкотерапія. Створення казки - метод, який може на перший погляд здатися «валянням дурня», але ефект від цього дуже серйозний. Цей вид арт-терапії підходить для літніх людей, дорослих, дітей і підлітків, він широко застосовується в психології.
Рекомендуємо: Як зрозуміти себе - що я хочу від життя?
Необхідні ручка і папір, спокійна обстановка, тиша і самота. Потрібно розслабитися, відпустити всі думки і придумати головного героя. Потім описати його: хто він, як і де живе, про що мріє. Придумати йому друзів або сім'ю, а може, він буде самотній. Потім скласти «зав'язку», тобто з чого починаються пригоди. Нехай фантазія «несе» вас, не чиніть опір і пишіть все, що спаде на думку!
Напевно придумається противник, головний лиходій, і помічники, як у будь-якій казці. За що буде боротися герой або чого шукати? Обов'язкова умова - це хороший фінал. Після того як казка буде готова, можна приступати до аналізу.
Справа в тому, що підсвідомо головний герой завжди відображає те, яким ми бачимо або хочемо бачити себе, а всі події - сценарій нашого власного життя. Підкоригує казку, зробіть образ героя більш позитивним, а фінал - чарівним. Так ви налаштовані на інший сценарій свого життя, і самі не помітите, як вона почне змінюватися наяву!
Прийоми арт-терапії для дітей прості в застосуванні, а ефекту досягти можна легше і швидше, тому що дітям не здається, що малювання або складання казок - це дурниця. А ось арт-терапія для людей дорослих іноді може бути зустрінута з недовірою, адже нам здається, що це - неробство, заняття дурницями і марна трата часу. Важливо налаштувати себе, виділити час для цього заняття і просто дозволити собі трохи відпочити, приділивши увагу свого внутрішнього світу.
Чарівний ефект від арт-терапевтичних методик полягає в тому, що ми самі не помічаємо, як змінюємося зсередини, а потім результат дає про себе знати! Найрізноманітніші напрямки сучасної арт-терапії працюють ефективно, і процес трансформації йде, коли ми зайняті вільною творчістю, не замислюючись і не помічаючи цього ефекту.
Працювати над собою - це просто, приємно і легко. Приділяйте час творчості, давайте вихід своєму натхненню, знаходите час для своєї душі - і ви здивуєтеся тому, які приголомшливі трансформації відбуватимуться! Автор: Василина Сєрова