Сьогодні: 30.04.2024

Волюнтаризм: значення поняття

387

дівчинаУ психології (науці про людську психіку) є багато неоднозначних і пов'язаних з іншими дисциплінами моментів. Дуже часто вона тісно переплітається з філософією, політологією, економікою. Подібна взаємозв'язок простежується і у відповіді на питання, що таке волюнтаризм.

Що головне - воля індивіда або закони життя

З давніх часів людина задавався питанням, чи є свобода волі або всім правлять якісь невидимі закони життя (доля). В результаті людство підійшло до такого поняття, як волюнтаризм.

Для початку подивимося, яке визначення дає Вікіпедія. В першу чергу це прагнення до реалізації бажаних цілей, коли не враховуються ніякі об'єктивні обставини і наслідки прийнятих рішень. На відміну від нього фаталізм має на увазі, що усе визначено заздалегідь, а особиста воля всього лише міф.

Даний термін був введений соціологом Ф. Тенісом в 1883 році. Voluntas перекладається з латинської мови як «воля, свобода». Тому, якщо говорити простими словами, волюнтаристический людина визнає тільки свободу волі (людини або Бога), які є головним рушійним елементом у розвитку природи, особистості і суспільства. Яке це має значення в сучасному суспільстві? І що це таке?

Спочатку слід зазначити, що в різних сферах життя і діяльності людини цей термін трактується по-своєму:

  • У психології акцент робиться в першу чергу на індивідуальність, особистість, на її рішення і бажання.
  • Філософи говорять про те, що воля (Бога або людини) є первинною, а закони світобудови вторинні.
  • В економіці під цим терміном розуміють нехтування рекомендаціями експертів, законами, за якими функціонує суспільство.
  • Політологія і соціологія використовують цей термін для вказівки на те, що особисті цілі слід реалізовувати, навіть незважаючи на наслідки. Крім того, це і свобода слова, думки і вибору.

чоловікПрикладом можуть послужити такі дії, як спорудження станцій, які викликають всілякі кліматичні аномалії, або зміна річкових русел в інтересах окремих людей. Це все результат волюнтаристських рішень.

Якщо говорити про позитивні аспекти цього явища, але в першу чергу на думку спадають поняття, властиві західному світогляду: свобода слова, думки і вибору. У такому випадку цей термін, що позначає прогрес сучасної цивілізації, дозволив людям піти далеко від рабської ідеології минулого. Позитивні і негативні аспекти волюнтаристичного руху будуть описані далі.

Позитивні і негативні наслідки свободи волі

Слово «волюнтаризм» трактується різними людьми по-різному. Хтось може згадати Хрущова - стиль його керівництва є прямим втіленням даного поняття.

дівчинаХрущов вирішував найскладніші питання економіки, покладаючись тільки на власну суб'єктивну думку і на свої сили, абсолютно нехтуючи рекомендаціями фахівців і вчених. Його дії були випадковими і часом позбавленими логіки. Господарські питання вирішувалися політичними або адміністративними методами, що в підсумку призвело до повної невдачі і в подальшому - до відставки.

Все це говорить про те, що ігнорування об'єктивних законів, за якими розвивається суспільство, а сюди відносяться природні, економічні, соціальні, політичні та духовні тенденції, призводить до ряду небажаних і непередбачуваних наслідків.

Рекомендуємо: Локус контролю: значення поняття

Людина бореться за свої устремління. Просуваючись до особистої мети, він часто йде «по головах», не помічаючи нікого і нічого навколо себе. Коли відсутній найменший повагу до інших людей, свобода перетворюється в анархію.

Описаний вище стиль керівництва є негативним проявом слова «волюнтаризм». А тепер поговоримо про позитивні аспекти, які несе в суспільство це слово.

В першу чергу згадаємо про те, що людина - істота свідоме, і тільки йому (на відміну від тварин і рослин) дана можливість приймати усвідомлені рішення і цілеспрямовано досягати особистих цілей. Тому сучасне трактування терміна «волюнтаризм» в західних країнах як свободи дій, думки і вибору, вказує на позитивний аспект поняття.

чоловікАле справжній прояв волі людини можливо лише при повазі інших людей і дотриманні законів, за якими функціонує суспільство. Воля - це сила, але сама по собі вона безцільна і може привести як до творення, так і до руйнування.

Розум - це головне, що управляє вольовим аспектом людини. Без оного дана сила перетворюється в руйнівний феномен. Це головне, що слід знати кожній людині.

Як то кажуть, істина завжди десь посередині, і це означає відсутність в реальному житті таких понять, як волюнтаризм і фаталізм, в чистому вигляді. Так, є об'єктивні закони життя (як у природі, так і в суспільстві), але ефективне і розумне взаємодія між людьми, а також між людиною і світом можливо тільки при наявності вольових рішень. Але, роблячи особистий вибір, не слід забувати про причинно-наслідкові зв'язки - тільки так можливо встановлення гармонії і рівноваги у всіх сферах життя. Автор: Наталія Зоріна