Жодна людина не в змозі протягом усього життя утримувати в голові весь обсяг коли-небудь отриманою ним інформацією. Різні записи, розкладу поїздів, дати, деталі одягу і т.д. - пам'ять влаштована таким чином, що непотрібна інформація з неї видаляється, стирається.
Однак деякі люди володіють особливістю пам'яті: вони можуть запам'ятовувати величезні обсяги інформації і відтворювати їх в найдрібніших деталях. Така здатність іменується Гипермнезия.
Гипермнезия - медичне поняття, що характеризує значне посилення пам'яті, здатність запам'ятати інформацію в обсязі більше покладеної норми і на більш тривалий час. Зазвичай дане явище носить вроджений характер. Зустрічається воно досить рідко і поки недостатньо вивчено. Подібне явище вважається хворобливим станом і відноситься до однієї з патологій пам'яті.
Досить часто Гипермнезия порівнюють і можуть плутати з феноменальною пам'яттю. Але гипермнезия - це аномальне явище, характерне для людей з психічними відхиленнями. Спогади у таких людей спливають з легкістю і охоплюють не тільки подія цілком, але і окремі дрібні деталі, які здорова людина не зможе відтворити.
Стан гипермнезии характеризується сплутаністю свідомості і незрозумілим розумінням того, що відбувається. Інформація може відтворюватися в довільному порядку, послідовність логічного викладу фактів буває порушена. За таких симптомів і діагностується це захворювання, яке пов'язане з порушенням психоемоційної середовища людини.
У здорової людини також можливі прояви даного захворювання. Але подібний стан має шанс виникнути при гіпноз або будь-яких життєвих обставин - наприклад, воно можливе в ситуації підвищеної відповідальності або в стані афекту. Одним словом, при найсильнішому емоційному переживанні. Для таких симптомів характерно одноразова прояв, що не носить регресивного характеру.
Причини появи і симптоми
Основною причиною є психічні розлади людини, будь-які ураження мозку, а також вплив на нього лікарських препаратів. Перша причина гипермнезии є найбільш поширеною, вона з'являється:
- У разі виникнення маніакального синдрому.
- У разі гипомании.
- В результаті підняття настрою за допомогою стимуляторів.
Посилення пам'яті можливо в двох варіантах:
- Дифузне, тобто рівномірний, характерне для стадій сп'яніння - наркотичного або алкогольного, або у випадках маревного синдрому, коли пацієнт уявляє себе великою історичною особистістю (парафреніческій синдром).
- Виборче, тобто елективні, характерно при стані параної, при епілепсії, шизофренії, водянці, аутизмі Каннера, олігофренії. Виборче загострення пам'яті спостерігається при депресивних розладах, коли в свідомості пацієнта спливають тільки негативні події.
Гипермнезия характеризується загостренням механічної та емоційної пам'яті. При посиленні пам'яті пацієнт пам'ятає інформацію про дрібні деталі в спогаді, що не мають жодного значення. При цьому пацієнта переповнюють спогади, котрі відволікають його від реальних подій. Послаблюється смислове розуміння, порушується логічна послідовність подій.
Дуже часто симптоми можуть залежати від основного захворювання людини. Наприклад, якщо пацієнт хворий на олігофренію, то в його спогадах будуть присутні деталі одягу або зачіски людини, але при цьому він може не запам'ятати зовнішність і при зустрічі не впізнати. Гипермнезия супроводжується сплутаністю свідомості, маренням або галюцинаціями.
Рекомендуємо: Типи акцентуації характеру
При постановці діагнозу лікар може звернутися до відповідних розділів психології для визначення основного захворювання за допомогою психологічних тестів. Якщо після цього захворювання не вдається визначити, проводиться ряд комплексних заходів для діагностики: пацієнтові роблять МРТ головного мозку, знімають його біоелектричну активність і беруть кров на загальний аналіз. Цих результатів повинно вистачити для встановлення захворювання, визначення особливостей його перебігу, виявлення супутніх розладів. Правильний діагноз дозволить призначити пацієнтові адекватне лікування.
лікування
Гипермнезия підлягає обов'язковому лікуванню, лікар повинен правильно призначити комплекс заходів, які дозволять поліпшити стан пацієнта. Порушення пам'яті пов'язано з постійними емоціями людини, які приносять чимало незручностей, заважаючи повноцінно акцентувати увагу на актуальних деталях. До лікування слід приступити якнайскоріше.
Лікування лікар починає з направлення хворого в стаціонар, для того щоб запобігти можливості суїцидальної результату в зв'язку з пригніченим станом пацієнта. Подальше лікування залежить від основного захворювання, яке було встановлено в ході різних тестів і аналізів.
Рекомендуємо: Абстинентний синдром
Наприклад, якщо порушення пам'яті викликано алкогольною чи наркотичною залежністю, проводиться дезинтоксикация організму. У разі впливу лікарських засобів коригуються дози їх застосування або призначаються інші препарати.
Більш складного підходу до лікування вимагає гипермнезия, викликана маніакальною фазою психозу. При такому варіанті лікування здійснюється комплексно в три підходи:
- Купірування захворювання відбувається за допомогою психотропних засобів із застосуванням снодійних препаратів.
- Стабілізуюча терапія грунтується на застосуванні антидепресантів.
- Профілактика грунтується на коригуванні доз призначених препаратів.
Як правило, стан хворого поліпшується вже на першій стадії купірування захворювання. Однак варто зазначити, що повне одужання залежить від тяжкості захворювання і інтенсивності терапії. Органічні ураження мозку вимагають постійного лікування, тоді як від деяких психологічних розладів можна повністю позбутися.
Рекомендуємо: Ознаки і причини аутизму
Як і будь-яке захворювання, Гипермнезия краще запобігти, ніж лікувати. Для цього слід приймати деякі заходи для профілактики:
- Обмежити надмірне вживання алкогольних напоїв і виключити наркотики.
- Суворо дотримуватися способу застосування запропонованих препаратів.
- Уникати сильних психоемоційних реакцій.
- Уникати ушкоджень головного мозку.
При появі перших ознак проблем з пам'яттю слід негайно звернутися до фахівця, який в короткий термін правильно встановить діагноз і приступить до лікування. Автор: Катерина Соколова