Сьогодні: 18.05.2024

Все про поняття «антропоморфізм»

509

дівчина і кітНерідко трапляється так, що люди дають імена неживих предметів - наприклад, своєї улюбленої машини. Часто розмовляють з кімнатними квітами, поливаючи їх. Ми знаємо, що людям властиво наділяти тварин і неживі предмети людськими рисами. Дане явище в науці отримало поняття антропоморфізм.

Поняття антропоморфізм походить від грецького anthropos - людина і morphe - вид форма. Це перенесення людських властивостей на тварин, предмети, явища і сили природи, а також перенесення образу і властивостей людини на абстрактні поняття, міфічних істот, бачення божеств в образі і вигляді людини. Досліджувані об'єкти здатні відчувати емоції, переживати і співчувати, приймати рішення і здійснювати дії, властиві тільки людині.

Всі ми рано чи пізно приписуємо емоції і почуття тваринам. У різних ситуаціях ми можемо сказати, що пес «радий» поверненню господаря або кішка «любить» спати на м'якому, хоча вона зовсім не відчуває подібних почуттів. Просто людині зручно так висловлюватися. Зручно пояснювати поведінку тварин через свої емоції.

З чого все почалося

Антропоморфізм властивий раннім релігій, а також характерний для міфів усіх часів і народів. Він був основним принципом людей в пізнанні цього світу, таким чином вони пояснювали все явища природи, яких не могли зрозуміти. Наприклад, коли небо змінювало свій колір з яскравого на більш темний, говорили, що небо «насупилося».

сонцеУ релігіях фізичні якості людини переносилися на неживі предмети (сонце, воду, камінь), тварин і птахів (орел, кішка), міфічних істот (будинкові). Всіх їх олюднювали і поклонялися їм, зводили в ранг богів, створювали зі звичайних тварин священних.

У язичницької віри поклоняються духам природи. Наприклад, просять допомогти виростити урожай у дощу чи сонця (Дажбог і Ярило). Ще не розуміючи сил і законів природи, люди намагалися задобрити духів (наприклад, води) і просили їх дати родючість землі.

У Єгипті велика рогата худоба символізував родючість землі і достаток природи. Биков почали обожнювати. Через деякий час така віра переросла в підношення тотемам (фігурки тварин, яким поклонялися), а потім - в уявлення богів в антропоморфної вигляді. Так в єгипетській міфології з'явилися божества, яких зображали з головою тварини і тілом людини (Осіріс, Хатхор).

У християнстві Бога зображають на іконах в людській подобі, хоча божество - дух. В Біблії часто можна зустріти антропоморфні образи.

янголЗа часів Ч. Дарвіна вчені вважали, що, якщо людина походить від тварини за своєю природою, отже, тварини повинні бути схожі на людей. Вони повинні мислити по-людськи і вести себе відповідно. Вчені намагалися пояснити психологічний поведінку звірів за аналогією з вчинками людини.

З розвитком науки антропоморфізм замінюється науковими поняттями. У сучасному суспільстві ми можемо сказати: «Комп'ютер думає, запам'ятовує». Це базується на подібності дій людини і комп'ютера.

Сучасний світ

зайчикаВ даний час антропоморфізм щільно увійшов в наше життя. І застосування його зовсім не зважає психологічним відхиленням. Багато розмовляють з технікою будинку (згадайте персонажа програми Наша Russia Сергія Юрійовича Белякова, який любить розмовляти з телевізором), ласкаво звертаються до машин «ластівка».

Рекомендуємо: Значення поняття альтруїзм

Дана тенденція активно використовується в рекламі, і глядачі із задоволенням сприймають такі речі. Танцюючі ведмежата з коробок пластівців, що змагаються кукурудза і зелений горошок. Все це дозволяє людині легше сприймати і купувати предмети, що розповідають самі про себе.

Мишкаклишоногий по лісі йде, шишки збирає, пісеньки співає

Поняття антропоморфізму характерно для ранніх стадій розвитку дітей. Малюки у віці до семи років можуть пояснювати всякі взаємини в навколишньому їхньому середовищі і в природі в цілому за подібністю з тими відносинами, які вони бачать у дорослих і у себе. Наприклад: «Сонце зайшло за горизонт, тому що воно пішло спати».

крокодилЗвичайно, це дуже часто зустрічається у дітей і є нормою, а у дорослої людини це може бути проявом психіатричного відхилення. Наприклад, деякі люди припускають, що тварини можуть бути злі, добродушні, їх може мучити совість, і вони в змозі відчувати такі ж почуття, що і люди.

Йдеться про тих людей, які страждають синдромом Альцгеймера або аутистів. Вони просто не здатні адекватно сприймати реальність, і з повною впевненістю приписують тваринам і техніці людські емоції.

Рекомендуємо: Хто такий амбідекстр?

Це свідчить про те, що більшість людей не зовсім розуміють, чим вони відрізняються від тварин. Антропоморфічне пояснення манери тварин поводитися як людина, здійснювати людські вчинки і відчувати людські емоції позначає, що грань між тваринами і людьми стерта, і це призводить до зникнення особливостей психіки людини.

Приклади антропоморфізму в літературі:

  • Три медведі. Кажуть і поводяться як люди, нічим від них не відрізняючись. Тільки зовнішній вигляд нагадує, що перед нами звірі.
  • Колобок. Не тільки сам головний герой антропоморфний, а й більшість персонажів казки.
  • Кіт у чоботях. Друг і помічник в особі пухнастого улюбленця. Мало того, що кота наділили людськими якостями, так ще й одягли його, тобто і образ людини перенесено на тварину.
  • Казка про рибака та рибку. Рибка, як людина, розмовляє зі старим і як міфічна істота або навіть божество виконує бажання і примхи старої.
  • Мойдодир. Людським характером наділяється умивальник - неживий предмет. У своєму творі К.І. Чуковський замінив хлопчикові суворого наглядача предметом.

Дітям так легше пояснювати і розуміти навколишній світ. Реальність навколо них стає живою, схожою на них самих. І для дорослих це один з найбільш популярних способів опису навколишнього світу. Реальність олюднюється, зберігаючись в свідомості людей, проривається в культуру, мистецтво і мас-медіа. Автор: Тетяна Малініна