Сьогодні: 22.12.2024

Все про психічні процеси

807

дівчинаПротягом життя людина вирішує якісь завдання, зберігає певні спогади, створює новий осередок суспільства і постійно розвивається. Кожна особистість індивідуальна по-своєму, але з чого складається ця індивідуальність? Відповідь на це питання може не тільки втамувати нашу допитливість, а й реально полегшити життя.

Ми здатні регулювати будь-який психічний процес, наприклад тренувати увагу або уяву. Однак подібні заняття не зможуть обійтися без зусилля волі. Саме тому набагато простіше влаштувати своє існування, грунтуючись на розумінні структури власних психічних процесів.

До психічних процесів належать:

  • Пізнавальні (впливають на пізнання людської діяльності).
  • Емоційні (є відбиток відносини особистості до власного «я» і до інших людей).
  • Вольові (навмисне управління своєю діяльністю).

Вивчення цих явищ призводить до придбання нових навичок і умінь. Основні психічні процеси взаємопов'язані, тому за одним знанням ховається інше.

Створення деяких груп є умовним, адже у цього немає практичних доказів. Вчені займаються даним питанням, але поки результатів не оприлюднюються.

Перш за все залежність один від одного полягає в нездатності існування нарізно. Наприклад, відчуття неможливі без сприйняття, мова - без пам'яті і т.п.

Пізнання і інтелект

Пізнавальні психічні процеси іноді називають інтелектуальними, що часом вводить в оману деяких людей. Насправді ці поняття тісно взаємопов'язані. Що ж стосується змісту даного явища, то воно досить велике.

гарна дівчинаДаний вид підрозділяється на:

1. Відчуття. Це психічне відображення певних особливостей і станів навколишнього світу, які впливають на наші органи чуття. Вони вважаються чимось тонким і первинним, адже спочатку вони не піддаються аналізу мислення.

Відчуття вказують на різні особливості конкретних речей, що і допомагає побачити загальну картину. До відчуттям відносять враження від кольору, запаху, розуміння погодних умов, уловлювання вібрації від якихось об'єктів і т.п.

2. Сприйняття. Це психічний процес формування уявлень про об'єкти і події навколишнього світу. На відміну від відчуттів, воно неподільне і конкретно. Сприйняттям вважають не тільки сам процес, а й кінцевий його результат.

Варто відзначити, що особливості психічних процесів індивідуальні. Наприклад, у вас і вашого співрозмовника можуть бути абсолютно різні сприйняття, що може привести до конфлікту. Відмінності можуть виникати через типу особистості або наявних у людини знань про конкретний предмет або ситуації.

дівчина3. Мислення. Даний процес зазвичай характеризують умінням знаходити вихід або вирішувати якісь завдання новими способами, коли попередні перестають працювати. Якщо пояснювати просто, мислення є процесом трансформації даних, що надходять в потоці почуттів і думок.

Що цікаво, так це те, що мислення не вважається чимось особливим і унікальним, адже їм володіють навіть комахи. До того ж переробка інформації може призводити як до цікавих думок, так і до повної нісенітниці.

Рекомендуємо: Підсвідомість людини

4. Свідомість. Це здатність розуміти, мислити, думати і формувати певне ставлення до конкретних речей. Тобто якісь почуття і відчуття визначають подальшу реакцію на щось. Основні психічні процеси можна назвати частиною свідомості.

Усвідомлені вчинки і рішення не можуть бути випадковими, адже вони є результатом обмірковування. Єдине, що слід підкреслити: психіка і воля - це ні в якому разі не синоніми, як вважають багато хто, не варто їх плутати.

5. Мова. Це вміння комунікувати з іншими завдяки словам і звукам. Вона може мати абсолютно різний характер. Іноді мова заспокоює, іноді злить, а іноді радує і надихає.

чоловікЗа допомогою цього процесу індивіди можуть знайомитися з іншими особистостями, а також заводити з ними якісь стосунки. До того ж людина має особливість підлаштовувати свою промову під співрозмовника, щоб сподобатися йому або навпаки - відлякати.

6. Увага. Даний процес являє собою зосередження зору або мозку на якомусь певному подію або об'єкті. Увага допомагає нам відсівати зайві відомості або знання, залишаючи найголовніше.

Рекомендуємо: Основи загальної психопатології

До речі, цей процес може бути довільним і мимовільним. Другий варіант відноситься до всього отвлекающему, але нецікаво. Тобто мозок людини реагує на це, але не спеціально, адже іноді просто емоційно сказані слова сторонньої людини привертають нас, нехай і на одну мить.

7. Пам'ять. Це вміння зберігати певні події, а також здатність їх витягати в потрібний час. До речі, функція забування теж відноситься до предмету пам'яті, так як є фільтром від непотрібної інформації.

дівчинаВарто зазначити, що ми можемо видозмінювати події зі своєї пам'яті неусвідомлено. У дуже багатьох особистостей деякі спогади помилкові, що абсолютно нормально. До речі, «поганої пам'яті» в принципі немає, адже у людей, що запам'ятовують абсолютно все, не така вже й ідеальна життя. Дане поняття залежить від ваших індивідуальних особливостей використання цього процесу.

8. Уява. Здатність створювати якісь події подумки, використовуючи взяті з пам'яті картинки і образи. Завдяки уяві індивід може переміщатися в часі або робити те, чого ніколи не вмів. Все це відбувається в деякому внутрішньому світі, куди немає доступу іншим особистостям.

До речі, деякі знамениті вчені користувалися уявою не тільки для відволікання від роботи, але і в процесі неї. Наприклад, Нікола Тесла експлуатував його як блокнот, де зберігав свої креслення і ескізи.

Емоції і почуття

Характеристика психічних процесів дозволяє грунтовно вивчити і зрозуміти власні здібності та вміння. Однак емоційне явище - це щось абстрактне і не піддається логіці. Класифікація емоційних психічних процесів має всього три пункти.

пара1. Емоції. Це збуджений стан, яке може передавати якісь почуття за допомогою жестів, міміки й мови. Воно зароджується всередині завдяки конкретним спогадам або відчуттів.

Емоційні психічні процеси важко пояснити наукою, адже найчастіше вони виражаються неусвідомлено. Це те, що хвилює людину всередині, але виривається назовні. Емоціями можна показати радість, злість, ворожість і багато інших почуття.

Рекомендуємо: Наука жестів - пантоміма

2. Почуття. Іноді почуття - це неусвідомлювані психічні процеси, які є щирим переживанням якоїсь ситуації. Їх важко підробити, адже вони вважаються частиною душі.

хлопецьДо речі, вони бувають зовнішніми і внутрішніми. Перші показують, наприклад, реакцію на погодні умови або чиїсь дотики, а останні відображають конкретні настрою і душевні пориви. До речі, іноді почуття плутають з відчуттями, але ж це зовсім різні речі.

3. Афект. Яскраве і зазвичай дуже запам'ятовується переживання, яке швидко з'являється і так само несподівано проходить. Зазвичай на це стан впливають нестандартні події, застали людину зненацька. У подібному настрої особистість може робити необдумані вчинки, про які пізніше буде шкодувати.

Такі види психічних процесів вважають дуже інтенсивними для психіки. Зазвичай стан афекту змушує індивіда робити єдиний вибір, який йому може бути невластивий. Найчастіше така діяльність проявляється в агресії.

Воля

Дані психічні процеси є самостійними, вони приймають якісь властивості і стану, але вибір робиться свідомо. В даному випадку індивід сам контролює свої почуття і поведінку, роблячи вибір, який не завжди йому подобається, але який буде корисний для нього або суспільства.

Класифікація вольових психічних процесів включає наступні типи:

дівчина1. Боротьба мотивів. Це відсутність одного конкретного вибору, який влаштував би людини. Такий стан ще називають внутрішньоособистісних конфліктів. Воно означає присутність абсолютно рівноправних рішень для якоїсь ситуації, яка вимагає єдиної відповіді.

Саме до вольового процесу можна віднести саме усвідомлене перевагу, так як логічно правильна або моральна альтернатива є дитиною розуму. Варто відзначити, що це розвивається з роками, тому у дітей дуже слабка сила волі.

Рекомендуємо: Що таке психічне відображення в психології?

2. Ухвалення рішення. Цей процес полягає у встановленні якоїсь визначеності. Причому іноді вибір може бути елементарним (з'їсти котлету або плов, надіти жовту футболку або зелену), а іноді дуже важким. Хоча навіть в простих ситуаціях ми часто використовуємо силу волі.

Швидке і усвідомлене прийняття рішень - це звичка успішних людей. В даному випадку можуть знадобитися не тільки розум, логіка і сенс, але часто і ті ж емоції з почуттями.

3. Постановка мети. Це чітке усвідомлення і визначення індивідуумом конкретних бажань, здійснення яких він хоче досягти. Подібний підхід значно просуває особистість до реалізації мрії, адже постановка мети є серйозним кроком.

Для більшої частини людей цей процес зароджує якусь мотивацію, яка дуже важлива для досягнення будь-яких завдань. До того ж таке прийняття рішення передбачає усвідомлений вибір, який робить сильний вплив на психіку.

Прогрес і дефекти

Розвиток психічних процесів відбувається з самого народження, і те, яким воно буде, багато в чому залежить від батьків. Вчені припускають, що ці процеси також взаємопов'язані з макрокосмосом, тому вплив погодних умов або змін на інших планетах також залишає свій слід.

молоді людиВсе ж будь-хто може сам працювати над своєю психікою, аналізуючи деякі слабкі сторони і покращуючи їх разом з сильними. Це той же самий вибір, який недосяжний без волі.

Однак іноді психічні процеси мають відхилення, які заважають всій групі явищ. Найчастіше це відбувається через таких захворювань, як інсульт, шизофренія, хвороба Альцгеймера і т.п.

В даному випадку, звичайно, можуть допомогти лише поради лікарів і спеціальні медикаменти. Варто відзначити лише те, що здаватися не можна ніколи, адже відомі випадки несподіваних видужань навіть після найсильніших недуг. Автор: Олена Мелісса