Сьогодні: 22.12.2024

Забобони: суть поняття

821

дівчинаЩодня ми взаємодіємо з різними людьми, даючи їм особисту оцінку. Однак ми майже ніколи не замислюємося, що це може бути не наша власна думка про людину або явище, а забобони і стереотипи, нав'язані суспільством.

Для того щоб це зрозуміти, розберемося з визначенням даного поняття. Що таке забобон? Упередження - це судження про людину або предмет, що має негативну емоційне забарвлення і, як правило, що не володіє обґрунтуванням. Визначення, сформульовані експертами, можуть відрізнятися, але кожне з них має на увазі наявність стереотипів або кліше, що обмежують здорове сприйняття дійсності.

Для більш глибокого розуміння дамо визначення поняттям: стереотип, упередження і забобон. Пояснимо цю різницю на прикладі расових відмінностей.

  • Расовий стереотип - усталене ставлення до іншої раси, сформований на базі певної системи цінностей. Він буде існувати до тих пір, поки існують расові відмінності. Він не поганий і не хороший сам по собі. Це лише спроба класифікації навколишнього світу для проведення його аналізу.
  • Упередження характеризується негативними емоціями по відношенню до іншої расової спільності, ухиленням від контактів з нею. Забобон відрізняється наростанням негативу по відношенню до іншої раси, піднесенням своєї і приниженням інших.
  • Расові забобони проявляються вже не просто в негативних емоціях, а в конкретних діях, спрямованих проти іншої раси.

Відповідно до думки деяких психологів, стереотипи необхідні для аналізу навколишнього світу. Аналізуючи суспільство, ми розділяємо його на групи, щоб зробити простішим для аналізу. Відзначається також, що люди схильні нівелювати відмінності між членами однієї групи і збільшувати їх між представниками різних груп.

параУ більшості випадків саме стереотипи стають основою забобонів. Стереотип - уявлення про що-небудь, отримане на основі минулого досвіду або досвіду інших людей. Вони можуть мати як позитивну, так і негативну оцінку. Джерелом їх є сім'я і соціальне оточення.

Рекомендуємо: Апперцепція - це

Поки дитина маленька, на його картину світу впливають батьки. Як тільки він дорослішає і починає існувати в суспільстві, воно також залишає відбиток на світогляді. Якісь із батьківських установок залишаться незмінними, інші ж піддадуться коректуванню.

види забобонів

Упередження ґрунтуються на характеристиках людини. Залежно від цього виділяються їх види:

  • Гендерні забобони (статеві, гомосексуальні) - одні з найпоширеніших. До них можна віднести твердження про те, що чоловіки успішніше жінок.
  • Етнічні забобони засновані на приналежності індивіда до певної національності або раси.
  • Релігійні - набувають широку розповсюдженість в сучасному світі. Наростання релігійних конфліктів, заснованих на узвишші однієї релігії над іншими, приводить до дестабілізації всього світу.
  • Соціальні. Належність до певної соціальної групи особливо яскраво починає проявлятися в шкільний період і зберігається протягом подальшого життя.
  • Вікові - пов'язані з поділом суспільства на групи за віковою ознакою і встановлення відмінностей між ними. Яскравим прикладом служить уявлення дітей про те, що їхні батьки відстали від життя і не розуміють сучасних віянь.

подолання забобонів

Відзначається, що людина, на вирішення якого не впливають забобони і стереотипи, відкритий світу, постійно розвивається і готовий змінити свої переконання під впливом здорових аргументів, зберігає свою індивідуальність. А індивід, що підкоряється думку більшості і нездатний приймати самостійні рішення, втрачає свою унікальність, стає частиною натовпу і дуже часто - знаряддям в чужих руках.

дівчинаЦя проблема вкрай актуальна в сучасному світі. Інформаційне управління масами людей використовується і урядами країн, і компаніями, що виробляють продукцію, і маргінальними угрупованнями (в тому числі терористичними). Людина, не здатний мислити критично, потрапляючи під вплив, засноване на стереотипах, приймає це як норму і не прагне піддавати її сумніву.

Рекомендуємо: Визначення поняття антиципация

Візьмемо, наприклад, рекламу. У ній часто експерти рекомендують нам той чи інший продукт. Але майже ніхто з нас не замислюється над тим, що інші експерти можуть рекомендувати товар конкурентів. Стереотип, заснований на компетентності експертної думки, заважає нам поставити під сумнів запропоновану інформацію.

На такому ж принципі заснована система ідеології, що застосовується керівництвом країн з тоталітарною формою правління. Створюється певна картина світу, яка нав'язується через авторитетні засоби масової інформації. Поширення суперечить їй інформації жорстко присікається.

чоловікНе тільки в давнину, але і зараз продовжують існувати расові забобони, причому в сучасному світі вони носять прихований характер. Негативне ставлення до інших рас проявляється у вигляді гіперболізації національних відмінностей, негативної реакції на іноземних робітників - тобто відбувається дискримінація, нібито не має відношення до національних відмінностей.

Нікуди не зникли і гендерні стереотипи. Проведені дослідження показують, що їх основи закладаються ще в школі: вважається, що хлопчики більш схильні до точних наук, а дівчатка - до гуманітарних. Визначення жіночої соціальної ролі як маминої помічниці, а в майбутньому матері і берегині домашнього вогнища, а чоловічий - як помічника по господарству, а в подальшому добувача і глави сім'ї, сприяє стереотипізації суспільства за статевою ознакою.

Рекомендуємо: Що таке авторитарність?

Закріплення соціальних ролей зі шкільного віку, звичайно, не можна вважати негативним явищем, адже воно позитивно впливає на систему цінностей формується людини (в тому числі щодо інституту сім'ї та шлюбу, що є основою здорового суспільства). Однак саме на цій основі в соціумі формуються гендерні забобони.

дівчинаУ суспільстві досі переважають такі стереотипи, як «жінки - погані керівники» або «все чоловіки зраджують дружинам». Ні для кого не секрет і думка керівників про те, що жінки більш схильні переривати свою кар'єру через сімейні обставини, ніж чоловіки. Дослідження також показують, що жінкам складніше знайти роботу, ніж чоловікам, а деякі професії донині вважаються чоловічими або, навпаки, жіночими.

Як можна подолати забобони? В цілому боротьба з забобонами грунтується на викоріненні причин їх появи. У суспільстві існують такі способи:

  • Створення правил, які зобов'язують однаково поводитися з членами різних груп.
  • Суспільний осуд упереджень і забобонів.
  • Роз'яснення людям нестабільності їх переконань.
  • Формування взаємин між соціальними групами.

При цьому кожна людина зокрема самостійно може знижувати ступінь впливу забобонів і стереотипів на своє мислення через:

  • Підвищення рівня освіти людей, розвиток різнобічності їх знань і умінь.
  • Відмова від категоричних суджень.
  • Формування критичного мислення.
  • Розвиток гнучкості мислення.
  • Оцінку реальності з різних точок зору.
  • Уміння знаходити позитивні моменти в негативних явищах.

На закінчення можна сказати, що стереотипи самі по собі не є негативним або позитивним явищем, але можуть стати основою для забобонів. Людина, що знаходиться в полоні забобонів, не здатний мислити тверезо і раціонально, він стає залежним від думки більшості. Боротьба із забобонами можлива як з боку суспільства, так і з боку залежного від них індивіда. Автор: Ольга Лупандіна