Принцип заміщення - одне з головних понять, які вивчаються в сучасній психології.
Термін «заміщення» в психології зроблено у доволі давно, але, незважаючи на це, він продовжує вивчатися безліччю сучасних психологів. Під ним прийнято розуміти спосіб захисту людської психіки від неприємної ситуації. Це відбувається за допомогою перенесення реакції з недоступного об'єкта на той, який є доступним, або може проявлятися як зміна неприйнятного вчинку прийнятним.
основа поняття
Найбільш серйозний внесок у вивчення заміщення вніс відомий вчений-психоаналітик З. Фрейд. Він і його послідовники вивчали це явище в рамках такої науки, як психологія, в психології і тепер цей термін широко використовується.
Фрейд вважав, що заміщення є процесом, який створила природа для того, щоб захистити психіку людини від небажаних впливів. Причому це явище часто буває неусвідомленим, тому що людина його не розуміє, і воно може у нього викликати подив. Елементи розглянутого нами терміна, як вважав австрійський психолог, можуть проявлятися уві сні.
Інший вчений, Н.Б. Березанський, розглядав заміщення як механізм, який має два різновиди:
- Заміщення потреби.
- Заміщення об'єкта.
Заміщення потреби має дещо інший принцип. Мабуть, найбільш наочним його прикладом виступає любов чоловіків до своїх автомобілів. Вони часто ретельно стежать за ними, доглядають, дають їм ім'я і спілкуються більше, ніж зі своєю дружиною.
Друга ж форма трапляється тоді, коли людина не може впоратися зі своїми почуттями і зриває злість на чимось, що для нього не представляє ніякої особливої значущості. Наприклад, чоловік може злитися на свою дружину і вдарити кулаком в стіну, щоб зігнати свою агресію. Або учні, образившись на вчителя, який поставив їм погану оцінку, рвуть зошит або щоденник. При цьому така поведінка варто сприймати саме як заміщення, а не як агресію. Так стверджують психологи.
різновиди
На сьогоднішній день в психології найбільш вивчені чотири види заміщення. Перший - це зміна одного вчинку іншим, часом абсолютно протилежним. Наприклад, деякі автори замість того, щоб доопрацювати свій роман, спалювали його рукопис.
Другий вид - заміна слів діями. Припустимо, хтось хоче сказати іншому «здрастуй», а замість цього киває або тисне руку. Третій вид - навпаки, коли замість справи проявляється слово. Наприклад, щоб не вдарити іншого, людина з ним лається.
І четверта різновид заміщення - сублімація. Це поняття є більш складним, ніж всі попередні. Воно являє собою заміщення енергії лібідо іншими діями. Тобто людина, яка відчуває сексуальний потяг або потребу, реалізовує її через інші дії - творчість, спорт, роботу і т.п.
Рекомендуємо: Що таке раціоналізація?
Виходить, що протягом усього життя у людини працює психологічний захист у вигляді заміщення. Цим пояснюється те, що люди сваряться не на роботі, а вдома, відриваючись нема на начальника, а на своїх близьких, і багато іншого. Коли у людини є потреба, а бажаний шлях для її реалізації закритий, ця потреба починає шукати інші виходи.
Багато психологів вважають, що розглянутий нами процес тісно пов'язаний з рухом. І дійсно, заміщення найчастіше виражається в якихось діях. Наприклад, люди щоб позбутися від тривожності або підвищену агресивність, вишивають, в'яжуть, роблять орігамі.
Примітно, що чим більше у індивіда розвинена здатність до заміщення, тим більший рівень рухової активності для нього характерний. Зазвичай у таких індивідів дуже яскравий темперамент і запальний характер. Такі люди майже постійно знаходяться в русі і не можуть сидіти на місці.
Рекомендуємо: Придушення в психології
Принцип заміщення, як стверджують деякі психологи, може розвиватися як наслідок способу життя. Багато людей, щоб досягти душевного благополуччя, займаються спортом або просто якийсь фізичною діяльністю. Інші ж, хто не має до цього схильність, часто намагаються займати активну життєву позицію - вони користуються авторитетом у навколишніх і можуть щось вирішувати на благо собі і суспільству.
У підсумку слід сказати, що заміщення у звичайної людини є одним з головних способів захисту, і воно притаманне всім соціально зрілим людям. Автор: Олена Рагозіна