Сьогодні: 07.05.2024

Життєва позиція: активна і пасивна

573

дівчинаСаме слово «позиція» багатозначне. Це і певна поза; і розташування живого або неживого предмета; місце, підготовлене для ведення бою; нарешті, так називають точку зору, думка, від якого залежить поведінка людини.

До останнього визначення дуже близько часто використовується в психології поєднання «життєва позиція». Життєва позиція особистості - це розуміння нею сенсу життя, ставлення до обставин і реалій, що закладає основу поведінки і визначає мотиви діяльності. Вона знаходить вираз у різних формах: переконаннях, цінностях, ідеалах, принципах ...

Життєва позиція починає формуватися ще в дитинстві і залежить від цілого ряду чинників: спадковості, виховання, сімейних традицій, пережитих подій, які панують в даному суспільстві норм ... Це не застиглий освіту: свою життєву позицію можна коригувати і змінювати в будь-якому віці, було б бажання.

Активність чи пасивність

Всі безліч життєвих позицій прийнято зводити до двох протилежних видів: активна і пасивна. Що таке активна життєва позиція? Це прагнення змінити соціальну ситуацію, в якій знаходиться людина, домогтися кращого положення в житті. Пасивна (або конформістська, що означає «пристосовницька») позиція передбачає невтручання в хід подій, згода з існуючим, навіть не дуже влаштовує станом справ.

дівчинаАктивна життєва позиція властива людям енергійним і діяльним, здатним повести за собою інших. Але не завжди їх діяльність спрямована на благо. Розрізняють два види активного ставлення до світу.

1. Негативний - енергія спрямовується на негативні з точки зору загальноприйнятих норм вчинки, людина перебуває в конфлікті з суспільством, підриває її підвалини своєї діяльністю. Прикладом людини з такою позицією може служити лідер банди злочинців.

Рекомендуємо: Значення поняття конгруентність

2. Позитивний вид має на увазі ініціативу в згладжуванні соціальних протиріч, орієнтацію на зміцнення моральних норм; людей, що ведуть такий спосіб життя, як правило, відрізняє цілеспрямованість, відповідальність, свідомість, готовність невідкладно діяти навіть в складних умовах. Вважається, що саме до такої поведінки слід прагнути в міру сил і можливостей.

Прояв конформістської позиції також неоднорідне. Воно може включати чотири форми поведінки:

  • Покірність - суворе дотримання запропонованим нормам без критичного ставлення до них.
  • Абсолютна бездіяльність - назва говорить сама за себе: кращий спосіб вирішити проблему - почекати, поки саме пройде.
  • Руйнівна стратегія - все накопичене невдоволення людей перенаправляє на третіх осіб, роблячи їх винними, замість того щоб проаналізувати ситуацію і намітити шляхи її зміни.
  • Порушення - інтенсивна, але вкрай неконструктивна, хаотична діяльність, що заміщає спроби пошуку вирішення проблеми.

Рекомендуємо: Об'єктивність - це

Хоча тільки перші два види можна назвати пасивними в буквальному сенсі слова, активність, яку проявляє людина в третій і четвертій формі - в силу неправильної спрямованості, - також не призводить ні до яких змін в рішенні проблемної ситуації. Автор: Євгенія Безсонова