Сьогодні: 11.09.2024

Значення поняття «абулія» в психології

517

силует дівчиниУ психології одним з важливих психічних процесів вважається воля. Воля дозволяє нам приймати рішення і рухатися згідно з прийнятими рішеннями. Більш того, саме за допомогою волі ми можемо регулювати свої дії свідомо, долаючи виникаючі на шляху труднощі.

І, звичайно, розлади пов'язані з дисфункцією цього процесу, можуть заподіяти масу незручностей. Абулія - ​​це розлад волі, точніше нездатність здійснювати вольові дії на тлі загальної емоційної і фізичної апатії. Коротко кажучи - це слабовілля. Це стан пов'язаний з відсутністю бажань, прагнень і зниженим емоційним фоном, а також відсутністю енергії.

Важливо розуміти, що періодична лінь або відсутність бажання що-небудь робити, і навіть періодичне безвольність, не є патологічним і притаманне кожній людині. Але абулія - ​​це стійкий стан, яке потребує лікування.

Як визначити?

У даного розладу є ряд ознак, які дозволяють зрозуміти, що у хворого абулічними синдром. Також варто звернути увагу на те, що абулія - ​​це не самостійне розлад, воно є наслідком інших, більш серйозних захворювань.

Як проявляється абулія, її основні симптоми:

1. Людина втрачає інтерес до свого зовнішнього вигляду. Якщо в звичайному житті в більшості випадків ми намагаємося виглядати добре, то при абулії хворому це стає байдуже, у нього немає сил, бажання і мотивації якимось чином підтримувати благообразний зовнішній вигляд. Людина може носити брудний одяг, не вмиватися, що не розчісуватися і абсолютно байдуже ставитися до рекомендацій оточуючих про необхідність змінити одяг.

дівчина2. Для хворих характерна повільна мова, з великими паузами, відчужений погляд; також людина не задає питань, не проявляє себе в бесіді. Відчуття складається, що у людини немає сил говорити, або він довго обмірковує кожну фразу. Насправді це пов'язано з апатією і внутрішнім відсутністю енергії навіть на розмову.

3. Виявляється втрата апетиту, інтересу до процесу куштування чого-небудь. Інтерес не спадає навіть якщо людині запропонувати його улюблене блюдо.

4. Людина повільно рухається, намагається більше перебувати без руху. Постає і переміщається тільки при гострій необхідності (наприклад, сходити до вбиральні), в решту часу може просто лежати або сидіти без руху.

5. Хворий скорочує соціальні контакти, намагається не спілкуватися з людьми, не відповідає на дзвінки і на повідомлення в соціальних мережах. Чи не проявляє інтерес до зустрічей, не підходить до дверей, якщо хтось приходить в гості.

хлопець6. Також абулія може проявлятися в порушеннях сну (зазвичай це безсоння). В силу того, що енергію людина не витрачає, він не може заснути і тривалий час знаходиться в стані неспання, але при цьому відчуває втому.

7. Виникають проблеми з мисленням, воно стає в'язким, людині важко зосередитися на чомусь тривалий час. Також страждає така функція, як пам'ять, особливо короткочасна.

Всі зазначені симптоми супроводжуються загальним песимізмом, відсутністю бажання здійснювати дії, чинити опір обставинам. Тому часто абулія призводить до залежності від людей, з якими проживає хворий.

Як говорилося вище, абулія - ​​це розлад, що супроводжує різні захворювання, в основному пов'язані з дисфункцією головного мозку. Це можуть бути як травми головного мозку (особливо лобових часток), так і наслідки інсульту, пухлин або синдрому Паркінсона. Таким чином, при появі ознак абулії важливо робити повне обстеження для з'ясування всіх причин.

Рекомендуємо: Як жити в повну силу?

Абулія - ​​синдром також часто виявляється у людей похилого віку, зазвичай на тлі старечих захворювань. Але йому можуть бути схильні люди різного віку, хоча в групу ризику в основному входять люди похилого віку та діти (молодший і підлітковий вік).

Діагностика і лікування

голубиОсновним способом діагностування абулії є спостереження, так як проявитися даний розлад може якраз в поведінці. При цьому розладі метод клінічного інтерв'ю не принесе серйозних успіхів, так як хворий відповідати буде повільно, та й не всі зможе згадати. Тому для збору достовірних даних часто проводять бесіду з рідними або близькими друзями хворого.

Також важливим є дослідження історії хвороби, так як це теж може допомогти в з'ясуванні причин. З медичних методів виділяють томографію, вона дозволяє «побачити» порушення в роботі головного мозку.

Найскладніше діагностувати дане розлад в ранньому віці, так як дитяче опір прохання батька багато хто може сприйняти як відсутність енергії. Тут важливо тривале спостереження за дитиною, звернути увагу на те, чи проявляє він інтерес до ігор, до солодощів, до того, щоб проводити час з друзями, як багато часу у нього йде на виконання тієї чи іншої дії. Всі ці дані повинні порівнюватися з типовим для даної дитини поведінкою, а не з поведінкою інших дітей.

хлопецьЯкщо говорити про лікування, то природним буде лікувати основне захворювання, наслідком якого є абулія. Це може бути як медикаментозне лікування, так і комплексна психотерапія.

З психотерапевтичних методів і прийомів більшість фахівців пропонують наступні:

1. Мотивація людини на дію, спираючись на його минулий досвід. Тут для того, щоб «згадати» минулі мотиви і потреби, використовують і ведення щоденників, і гіпнотичний стан.

Рекомендуємо: Астенія: як проявляється?

2. Поступове введення людини в активне життя. Є дві найголовніше помилки, які допускають батьки, стикаючись з симптомами абулії у своєї дитини:

  • Батьки потурають дитині, не чіпають його, дозволяють йому перебувати в апатії і нічого не робити. Така поведінка буде позитивним стимулом (дитина буде відчувати, що його апатія це щось правильне і природне) і прискорить розвиток захворювання.
  • Батьки, навпаки, різко зупиняють дитини, примушують його робити щось через силу і лають за лінь. Крім того, що у дитини буде прогресувати розлад, так ще й сформується комплекс провини.

Таким чином, м'який введення людини, дитини в життя, буде найбільш оптимальним. Також, важливо не забувати про позитивну мотивацію, похвалу і так далі.

трамвай3. В окремих випадках на ранніх етапах розвитку захворювання використовують методи «занурення», коли людину занурюють в якесь активне захід або подія. Важливо, щоб в цей момент фахівець знаходився поруч з хворим. Але даний метод не можна використовувати на початку лікування, так як він може створити зайвий опір.

Варто пам'ятати, що будь-який розлад лікується набагато простіше, швидше і ефективніше на ранніх стадіях. Тому вкрай важливо звертатися за допомогою, коли очевидним стає прояв ознак розладу. Автор: Дарія потикати