Сьогодні: 06.05.2024

Значення поняття: конфронтація

986

забіяк параВідстояти своє право, слідувати своєму шляху, вибудовувати життя у відповідності зі своїми принципами - легко? Ні, у багатьох випадках це пов'язано з конфронтацією, а вона, як правило, неприємна людям, тому її намагаються уникати. Наскільки ж це правильно?

Значення слова «конфронтація» походить від латинського мови, в якому «confrontation» означало «протистояння». Конфронтація - це протистояння сил або ідей, протиборство бажань чи інтересів. Визначення конфронтації має на увазі в деяких випадках і зіткнення людини з самим собою.

теорія

Конфлікт виникає в ситуаціях протиріччя між цілями і інтересами людей. Конфронтація, зокрема, один з п'яти видів поведінки в конфлікті. Вікіпедія називає цю стратегію суперництвом, інші автори - конкуренцією.

Під конфронтаційним поведінкою розуміється жорстке відстоювання власних інтересів будь-якими засобами (серед них можуть бути примус, використання залежного положення, застосування влади). Природно, такий образ конфліктної поведінки неприйнятний в більшості випадків, і до нього варто вдаватися лише тоді, коли реалізація своїх інтересів представляється дуже важливою.

чоловік і жінкаДослідження в області психології і конфліктології говорять про найбільшої ефективності співпраці. Воно теж має на увазі наявність м'якої конфронтації, однак при співробітництві всі учасники намагаються знайти таке рішення, яке максимально врахує інтереси кожного в конфлікті.

Конфронтація є однією з стадій розвитку групи, по Коену. Ми можемо знайти в моделі Коена багато перетинів зі звичайним міжособистісним спілкуванням, яке характеризується, з одного боку, освітою міжособистісних зв'язків, а з іншого - поділом на підгрупи.

Рекомендуємо: Що таке конфлікт?

Головна особливість першої стадії - спроби викликати симпатію між членами групи, оцінка інших. Умовно кажучи, це етап, на якому більшість людей має на меті «справити хороше враження». На другий - люди розбиваються на підгрупи, починаються маневри по захопленню влади.

дівчатаТретьою цікавить нас стадією є конфронтація. По-перше, це одна з найважливіших стадій розвитку групи: якщо не пройти її, то ефективність роботи групи буде вкрай низькою. По-друге, вона дуже схожа на модель зближення людей в принципі: спочатку вони хочуть зробити один на одного гарне враження, а потім виявляються протиріччя в їх цілях, поглядах, інтересах, і в центрі уваги опиняються відмінності.

Закривати очі на виникаючі протиріччя не можна, тому що конфлікт сам собою ніяк не вирішиться. Конфронтація дозволяє «промацати» інших, зрозуміти, якими будуть їхні реакції, і заспокоїтися, знаючи, чого можна очікувати. З'являється впевненість, що подальші протиріччя вирішаться задовільно. Страх висловити свою думку гальмує розвиток міжособистісних відносин і знижує ефективність групової роботи.

Конфронтація дозволяє групі звільнитися від факторів, які чинять негативний вплив на її учасників. У якийсь момент ескалація конфлікту втрачає сенс, і тоді починається інтеграція, тобто люди починають домовлятися між собою на тих умовах, які влаштовують обидві сторони.

Страхи і чесність

роботаКоли неминуче жорстке протиборство? Які критерії, розв'язують нам руки? Перше, що спадає на думку, - цицероновской пропозицію про розцінювання насильства як справедливого, якщо воно здійснюється по відношенню до ворога, яке ввійшло на нашу територію.

Рекомендуємо: Деструктивна поведінка - це

І Арістотель виправдовує вступ в конфронтацію, якщо це відбувається в належних обставин, по відношенню до належного предмету, заради належної мети і правильним способом. Чому ж люди відкрито не висловлюють свою позицію? Все через декілька страхів, люди бояться:

  • Посваритися з людиною.
  • Заподіяти біль іншому.
  • Викликати емоційне збудження і пов'язані з ним ефекти.
  • Програти.

Ці страхи мають високу поширеність, і замість їх розбору краще відразу звернути увагу на кілька факторів, які дозволять легко вирішувати конфлікти. Чесність дозволяє іншим людям дізнатися ваші думки і інтереси, врахувати їх, змінити свою поведінку і тактику спілкування. Корисні установки:

  • Розгляд конфлікту з позиції «виграш - виграш». Завдяки відкриттю точок напруги можна стати згуртованою командою, кожен учасник якої задовольняє свої інтереси, не зачіпаючи інших.
  • Люди, з якими ви спілкуєтеся, - дорослі, вони зможуть впоратися з вашим невдоволенням, якщо воно правильно виражено.
  • Кожна людина має право відстоювати свої інтереси. Відхід від конфронтації має масу побічних ефектів (пасивна агресія, розлади харчової поведінки, наркотичні залежності).

Правильна подача інформації полягає в використанні тверджень щодо себе, в уникненні агресії по відношенню до іншого, в використанні припущень і пропозицій замість гучних фраз і звинувачень. Наприклад: «Здається, я забирався вже разів п'ять на цьому місяці, не заберешся в цей раз?» Непогано «підсолоджувати» неприємні повідомлення: якщо вам не подобається те, які фільми прагне подивитися з вами друг, краще похвалити щось в його виборі і запропонувати розширити діапазон, виступити ініціатором м'якого зміни ситуації.

Конфронтація має велике значення в житті людини. Часом тільки вступ у відкрите протистояння забезпечує захист інтересів, а жорстке зіткнення дозволяє дізнатися справжні цілі учасників конфлікту. Автор: Катерина Волкова