Лідер - це «їхав попереду», головний, «криголам» в будь-якій соціальній групі, людина, що володіє авторитетом, здатний приймати рішення за всю групу.
Ознаки лідера різноманітні:
- Він вміє бути відповідальним за всіх.
- Він не боїться брати на себе ініціативу.
- Він знає підхід до кожного члена групи.
- Він є «рупором», ідеологом.
- Він зразок, і всі хочуть бути схожими на нього.
- Тільки він може коригувати встановлені групою кордону.
Функції лідерства прямо відображають перераховані ознаки: організаційна, представницька, психологічна і ідеологічна.
Лідерство асоціюється з керівною посадою. Однак лідер і керівник часто не один і той же чоловік. Крім того, керівника можуть призначити або звільнити, а людина, що володіє лідерськими якостями, завжди знайде застосування їм в якої-небудь групи.
Існує безліч прикладів того, як люди, будучи лідерами в трудовому колективі, навіть після виходу на пенсію могли проявити риси лідера в громадських організаціях або неформальних спільнотах, що створюються за інтересами.
Поняття «лідерство» і «влада» ще більш віддалені один від одного. Якщо влада - це застосування методів впливу і отримання результату від членів групи крім їх бажання, то лідерство - це досягнення результату тільки за рахунок власного авторитету без застосування силового тиску.
Таким чином, ми бачимо, що психологія лідера заснована на авторитеті і встановленні таких відносин, які дозволяють вимагати і одержувати результат без чинення тиску, використовуючи тільки особистий приклад і харизму.
психологічний аспект
1. Види лідерства:
- Традиційне лідерство - засновано на традиціях, звичаях, вірі; приклади - монарх як перша особа держави або глава конфесії як натхненник віруючих.
- Стратегічне лідерство - засновано на що склалися в суспільстві пріоритети стабільності і гарантії прав.
- Харизматичний або емоційне лідерство - проявляється на переломних етапах історії, засноване на сприйнятті людини, яка веде за собою інших, як надприродного, божественного явища.
2. Типи лідерства
Ви напевно зустрічали людей, які ніяк не проявляють себе в повсякденному житті. Але варто трапитися екстремальної ситуації - на роботі або в особистому житті когось із членів групи - і така людина негайно стає тим, хто здатний «прийняти удар», підставити плече, виступити від імені всього колективу, взяти на себе роль парламентера, капітана, психолога і навіть «матусі».
Це приклад типового ситуативного лідерства. Якщо лідерські якості приховані і не підкріплені формальним керівним становищем, то таке лідерство можна назвати неформальним. Універсальний же лідер постійно має керівну посаду або є іншим першою особою групи - наприклад, вождем.
Тобто лідер може бути:
- Формальним або неформальним.
- Ситуативним або універсальним.
При цьому можливі різні ситуації, коли в людині поєднується неформальне і універсальне лідерство - такий собі бунтар-всезнайка, до думки якого прислухаються і який може влаштувати будь-який «бунт на кораблі», але при цьому він всього лише один з водіїв в таксопарку.
Важливо і те, як реалізуються лідерські якості. Якщо людина з успіхом організує процеси, ставить завдання, веде переговори в групі, пов'язаної загальними професійними інтересами, то перед нами ділової лідер.
Коли людина вміє емоційно «включати» будь-якого з учасників групи, а при необхідності розрядити напружену атмосферу, коли він той, до кого прийдуть, щоб «вилити душу», можна не сумніватися - це емоційний лідер. Емоційне лідерство передбачає цілковиту довіру членів групи і симпатію до нього абсолютної більшості.
Рекомендуємо: Ініціатива - це
Інтелектуальне лідерство пов'язане з наявністю у лідера великих і різнобічних знань, якими він ділиться з членами групи. Це «мозок» групи, що дає поради, що обробляє інформацію, що працює за цілий аналітичний відділ. Також бувають ті, хто породжує ідеї, і ті, хто їх втілює, тобто натхненники і виконавці.
Традиційна типологія лідерів виділяє всього шість типів лідерства. Читаючи ці описи, ви напевно дізнаєтеся в них когось із ваших знайомих або друзів:
- Організатор - той, хто може все і всіх організувати.
- Ініціатор - ідеолог групи.
- Творець настрою групи - формує емоційний настрій.
- Ерудит - джерело інформації і знань.
- Еталон - зразок для наслідування, і цим все сказано.
- Майстер - професіонал у своїй справі.
Навряд чи необхідно перераховувати всі відомі науці типи лідерства. Головне - знати, що справжній лідер - це перш за все індивідуальність. Проходячи свій шлях розвитку, він розвиває і лідерські якості.
Бути чи не бути…
Ось ми і підійшли до головного питання: «Чи можна розвинути в собі лідерські якості?»
Для початку дайте собі відповідь на питання - ви дійсно цього хочете? Лідерська ноша не всім по плечу. Якщо на цьому місці опиниться людина, що не володіє необхідним набором якостей, такий стан в групі буде його обтяжувати. Тільки той, кому уготована роль «ватажка», буде отримувати задоволення від її виконання.
А чи готові ви? Американський дослідник лідерства Стівен Кові називає основні риси лідера як критерії для визначення своєї придатності до лідерської ролі:
- Готовність до безперервного самовдосконалення і контролю за собою, тобто якщо прийняв рішення, що починаєш вивчати англійську мову, то чи не кидаєш після другого заняття під приводом того, що потрібно зробити «купу справ».
- Думати не тільки про те, що хочеться тобі, а й про те, що потрібно оточуючим.
- Бути завжди «на позитиві» - випромінювати позитивні емоції і усвідомлено йти від конфліктів і будь-яких джерел негативної енергії.
- Вірити в інших, бачити цінність кожної людини, його потенціал і цінувати це.
- Уміння розподіляти час і зусилля - час, проведений на роботі, не повинно завдавати шкоди сімейним відносинам; крім того, потрібно брати участь у суспільному житті.
- Усвідомлення важливості фізичного і психологічного здоров'я, турбота про інтелектуальний і духовний розвиток. Стежити за здоров'ям, давати організму фізичне навантаження, використовувати вільний час для читання, а не для перегляду ТБ-передач, рости духовно, використовуючи такі інструменти, як молитва, медитація, роздуми про речі, здатних викликати натхнення.
Як стати лідером? Розвиток лідерства повинно бути усвідомленим. Звичайно, якщо вам притаманні хоча б деякі перераховані вище якості лідера і це ваша мета - використовуйте для розвитку лідерства практики.
Можливо, потрібно правильно оцінити рівень вашої особистої мотивації і почати його підвищувати. Не забувайте про розвиток інтелекту. Пам'ятайте, що для створення довірчих відносин з членами групи потрібно щиро цікавитися людьми і тим, що їх турбує. Поєднуйте в собі формальне і неформальне лідерство.
Рекомендуємо: Поняття особистості в психології
І, нарешті, питання, яке цікавить багатьох батьків: «Як виховати дитину лідером?»
Згідно харизматичної теорії лідерства, людина народжується лідером. Згідно з іншою теорією, людина може отримувати й посилювати такі якості з часом, тобто можна виховати справжнього лідера, якщо виявити необхідні якості, а потім розвивати їх.
При цьому немає точного переліку якостей, які є «лідерськими». Індивідуальність - ось що виділяє таких людей перш за все. Чи могли стати в наш час лідерами Жанна д'Арк або Іван Грозний? Кожен з них мав тими рисами, які були затребувані в певний момент часу в певному співтоваристві.
Просто потрібно уважніше придивитися до своєї дитини - які риси лідера у нього вже є? Чи вміє він ними користуватися в кожній з груп, де йому доводиться спілкуватися, - в сім'ї, школі, секції, гуртку? Яка роль йому більше подобається - чи хоче він бути завжди і у всьому першим? Відповіді на ці питання допоможуть батькам краще зрозуміти власну дитину і його потреби.
Рекомендуємо: Як розвинути волю?
І ще, на жаль, ми часто забуваємо, що діти - відображення батьків. Саме ми показуємо їм приклади того, яким повинен бути чоловік. А це означає, що виховувати дитину - це, перш за все, ставати краще самому.
Хочете, щоб дитина виросла лідером, - не проводьте вихідні вдома біля телевізора. Організуйте для всієї родини пікнік або прогулянку на лижах в лісі. Бути лідером може кожен, варто тільки захотіти. Автор: Руслана Капланова