Для визначення соціального об'єднання, яке конкретний індивід усвідомлено сприймає як еталонний стандарт для формування своїх особистісних якостей, моделей поведінки і ціннісних орієнтацій, прийнято застосовувати термін «референтна група». Це може бути реально існуюча або вигадана група осіб, яка використовується людиною для проведення оцінки та аналізу самого себе, а також тих, що оточують його людей.
Такі згруповані об'єднання можуть виконувати найрізноманітніші функції, впливаючи на вживані індивідом рішення, вчинки, поведінку і ставлення до подій навколо. Що таке «референтна група», що саме мають на увазі під цим поняттям і наскільки значимою в житті конкретної людини вона може бути, ми більш детально розповімо далі.
Основні терміни і цікаві факти
Говорячи про те, що означає поняття «референтна група», слід привести всі існуючі визначення цього терміна. Наприклад, в що вивчає становлення і розвиток суспільства соціології під даним словосполученням розуміють об'єднання людей, яке індивід сприймає як «точку відліку» для прийняття рішень і оцінки навколишнього оточення. Також це може бути група звичайних людей, які сприймаються людиною або групою осіб за взірець для наслідування.
У маркетингу під тим же терміном ховається позначення певного соціального кола, який може впливати (безпосередньо чи опосередковано) на особистість таким чином, що вона буде змінювати свою модель поведінки або ставлення до чого-небудь. Детально вивчається в соціології поняття референтних груп повільно, але впевнено перейшло в маркетинг і інші сфери діяльності сучасної людини.
Цікаво дізнатися, що в психології є таке визначення для таких формувань. Якщо вірити цьому науковому напрямку, референтної вважають групу, до якої хотів би належати людина, так як він схвалює ті цінності і орієнтири, яким слід вказане співтовариство.
Якщо опустити наукову термінологію і говорити простою мовою, то референтна група - це група людей, від думки яких залежить самооцінка людини, його поведінка, форма мислення і переконання. Так, прикладами подібних соціальних кіл можуть бути об'єднання багатих людей для бідняків, розумних - для менш обізнаних і освічених і т.д.
Кожній людині властиво проводити самооцінку, порівнюючи себе з групою осіб, що є для нього «еталонним стандартом». Оцінюючи таке співвідношення, він буде вибирати модель поведінки, характерну для даної соціальної групи.
Однак якщо врахувати той факт, що одна людина може складатися відразу в декількох унікальних спільнотах, орієнтири для подальшої його діяльності і ставлення до оточуючих можуть істотно відрізнятися. Індивід може бути учасником референтної групи або не мати до неї ніякого відношення. При цьому зв'язок референта з нею не можна назвати стійкою, навіть якщо мова йде про членської групі, групі взаємодії, до якої особа має безпосереднє відношення (це сім'я і найближче оточення).
Як раніше вже зазначалося, референтна група цілком може бути реальною. До подібних об'єднань можна віднести родинне коло, спортивну команду, а також соціальні спільноти, яким сама людина дозволив оцінювати себе. До уявним співтовариствам може ставитися богема, еліта суспільства. На даний момент вплив уявної референтної групи на поведінку, ставлення і самооцінку індивіда значно перевищує значимість реально існуючої.
Рекомендуємо: Самовизначення - це
Людина протягом свого життя, в залежності від ситуації, що склалася, може вибирати кожен раз різний референтний зразок для прийняття рішення і формування життєвого орієнтира.
Існуючі класифікації груп, характеристики спільнот
Існує кілька типів громадських об'єднань, в основі яких лежать класифікації за зовнішніми ознаками, структурним відмінностей і взаємодії референта з конкретним колом осіб.
Так, референтна група може бути первинною чи вторинною залежно від того, наскільки масштабною вона є і як в ній взаємодіють учасники.
- Первинна - це невелика спільнота, в якому всі беруть участь особи взаємодіють повсюдно і постійно.
- Вторинна - група, яка може бути різною за чисельністю учасників, але характеризується періодичними контактами учасників.
Якщо брати за основу структуру еталонних формувань, то можна виділити референтні групи:
1. Неформальні - це ті, в яких немає певної структури, але є загальні інтереси, що становлять основу об'єднань. Подібні соціальні формування здатні значною мірою впливати на індивіда в ранній період його розвитку і в старості.
2. Формальні - це об'єднання, структура яких чітко регламентована і прописана у відповідних документах. Прикладом таких спільнот є політичні партії і робочий колектив.
Рекомендуємо: Що значить: ототожнення особистості?
Також референтна група може бути:
- Позитивною, коли людина добровільно прагне перейняти манери, стиль і правила спільноти, ототожнюючи себе з складаються в даному співтоваристві особами.
- Негативною, коли суб'єктом не схвалюються ціннісні орієнтири спільноти, на тлі чого він відкидає зв'язок з групою.
Кожна референтна група побудована таким чином, що в ній завжди присутній влада, що володіє привілеями перед іншими учасниками. Таким чином, вона здатна схиляти складаються в співтоваристві осіб до певної моделі поведінки. Є кілька різновидів подібного впливу на референтів:
- Влада примусу. Суб'єкт підпадає під вплив за допомогою покарання і скасування винагороди (наприклад, догана на роботі, який може неабияк зіпсувати трудову книжку співробітника).
- Влада винагороди (заохочення). Влада домагається потрібного поведінки від учасників, мотивуючи їх винагородою (обіцянки керівництва підвищити зарплату).
- Влада самоідентифікації. Прийом, який передбачає вплив на суб'єкта і його спосіб життя через його побажання належати до товариства.
- Влада легітимна. Вплив на думку і поведінку суб'єктів проводиться через отримання їх згоди на те, що на висунуте вимога або прохання влада має законні підстави.
У кожної людини може бути далеко не одна референтна група, до якої він може мати безпосереднє або опосередковане відношення. Це може бути коло сім'ї або друзів, музичний гурт, спортивна команда і т.д. У більшості випадків соціальне об'єднання може навіть не підозрювати про те, наскільки значущим воно є для того чи іншого суб'єкта, в той час як він вибудовує можливе думку спільноти щодо самого себе.
Бувають також ситуації, коли для одного і того ж суб'єкта еталонні об'єднання представляють протилежні ціннісні орієнтири. У подібних випадках таке референтное вплив може стати причиною розвитку внутрішньоособистісних конфліктів. Від них вдається позбутися за допомогою залучення професіоналів, здатних тактовно вирішити проблему. Автор: Олена Суворова