Сьогодні: 19.05.2024

Зовнішній і внутрішній локус контролю

322

дівчина в червономуЗовнішній локус контролю - це одне з ключових понять в сучасній психології. З його допомогою можна визначити ступінь людської активності, самостійності та незалежності, а ще він вважається однією з головних рис особистості. Існують різні види розглянутого нами терміна:

  • Інтернальний локус контролю.
  • Екстернальний.

Якщо говорити про перший вигляді, то він являє собою здатність людини відповідати за події в своєму житті і вірити в те, що результати діяльності індивіда залежать саме від нього самого, а не від зовнішніх обставин.

Інтернальний і екстернальний локус контролю розрізняються досить серйозно. Другий тип властивий тим людям, які схильні покладати відповідальність за все, що відбувається навколо не на себе, а на навколишніх людей або будь-які обставини.

В якійсь мірі це нагадує фаталізм. Виходячи з вищезазначеної типології, людини з зовнішнім локусом контролю називають екстерналій, а з внутрішнім - інтернали.

дослідження

Вивчаючи, що таке локус контролю, психологи протягом багатьох років проводили різноманітні дослідження. В результаті цього вони отримали досить «балакучі» дані.

дівчинаНаприклад, екстернали практично на всі непередбачені обставини реагують з настороженістю або навіть переляком. У той же час люди, які вважають, що життя залежить тільки від самого себе, на ті ж самі складні обставини реагують з легкістю, а часом і з гумором.

При цьому екстернали, плануючи своє життя, часто чіпляються за спогади з минулого, а інтернали - навпаки, думають про майбутнє. Втім, люди, у яких є присутнім зовнішній локус контролю, взагалі рідко щось планують, адже вони вважають, що в будь-які плани життя обов'язково внесе свої корективи. Тому, на їхню думку, немає сенсу витрачати час на те, щоб замислюватися про майбутнє, тому що буде тільки так, як повинно бути.

Такі люди відрізняються низьким рівнем відповідальності, невпевненістю в собі, тривожністю, а іноді і агресивністю. Їм притаманні ще й такі риси, як схильність до депресії, невміння відстоювати свою позицію і відсутність життєвих принципів.

Людина із зовнішнім локусом часто буває конформістом, тобто він схильний до чужої думки. Психологи, провівши дослідження, з'ясували, що люди з внутрішнім ЛК в важливих рішеннях спираються на власні відчуття, а з зовнішнім - на думку оточуючих.

дівчина біля вікнаВнутрішній локус контролю дозволяє людям нести відповідальність за власні рішення, у зв'язку з чим вони більше налаштовані на досягнення хороших результатів. Це в черговий раз підтвердить для них, що саме людина є центром власного життя, а не обставини навколо нього. Але є у таких людей і кілька вельми значущих недоліків: надмірна впевненість в собі або, наприклад, прагнення завжди і абсолютно у всіх ситуаціях відстоювати свої права.

Рекомендуємо: Абулія - ​​це

Одне з найвідоміших досліджень провів в 60-і роки минулого століття вчений Роттер. Пізніше воно отримало назву «локус контролю Роттера». Експеримент полягав у тому, що були вивчені особистості студентів коледжів, які виступають борцями за громадянські права. Виявилося, що переважна більшість студентів має внутрішній локус контролю.

Ще одне дослідження вченого полягало в тому, що на пачках сигарет розміщувалися написи, що свідчать про шкоду куріння, потім сигарети лунали людям з різним локусом контролю. Інтернали в цьому випадку в більшості своїй захотіли кинути курити, а екстернали не звернули на написи ніякої уваги, оскільки були впевнені в тому, що чому бути, того не минути. Взагалі ж в плані здоров'я представники зовнішнього локусу контролю не поспішають ні лікуватися, ні ходити по лікарях, в той час як люди з внутрішнім локусом прагнуть стежити за собою і вести здоровий спосіб життя.

Основні характеристики

Внутрішній локус контролю особистості зазвичай свідчить про те, що у його володаря є багато позитивних рис. Серед них - уважність до інформації, стійкість до психологічного тиску, прагнення самовдосконалюватися, адекватна самооцінка і т.п.

дівчина в сарафаніАле є і такі якості, які дуже заважають процесу розвитку особистості. Наприклад, такі люди можуть ставити перед собою нереальні цілі або намагатися змінити те, що неможливо змінити. До речі, методика багатьох досліджень довела, що в країнах з розвиненою економікою внутрішній локус контролю у людей більш розвинений, ніж в тих, де економіка знаходиться на низькому рівні розвитку.

Рекомендуємо: Задатки і здібності

Типи людей і локус контролю дуже пов'язані, причому справа не тільки в типології особистості або в країні в цілому, але і, наприклад, в сім'ї. Батьки, які прагнуть навчити дитину бути відповідальним і приймати самостійні рішення, швидше за все, виховають в ньому особистість із внутрішнім локусом контролю, і навпаки - чим більше вселяти дитині віру в долю, тим більше непослідовним він виросте.

До речі, в сучасній психології є методика, і навіть не одна, яка допомагає придбати внутрішній локус контролю, а разом з тим розвиватися як особистість і нарешті навчитися відповідати за свої вчинки.

висновки

Отже, можна прийти до висновку, що внутрішній локус контролю (ЛК) набагато краще і корисніше для людини, ніж зовнішній, оскільки він виступає як певний важіль розвитку особистості. Люди з внутрішнім ЛК наполегливі і послідовні в досягненні цілей, оскільки володіють упевненістю в собі.

чоловікНа відміну від них екстернали в більшості своїй невпевнені, неврівноважені і підозрілі. Це в кінцевому рахунку може привести до депресії, психопатії або навіть до маніакально-депресивного синдрому.

Часто трапляється так, що інтернали стають успішними людьми. По-перше, вони більш відверті і довіряють оточуючим, в зв'язку з чим і самі викликають довіру. По-друге, вони завжди чітко дотримуються поставленим цілям і готові захищати власні інтереси і принципи.

Рекомендуємо: Явище гіперкомпенсації

Ну, і ще - варто відзначити, що не буває локусу контролю в чистому вигляді. У кожної людини є і частка залежності від зовнішніх факторів, і частка впевненості у власних силах. Автор: Олена Рагозіна