Сьогодні: 08.05.2024

Причини і способи боротьби з безсонням

630

дівчина біля вікнаБезсоння при вагітності або навіть в звичайному стані - велика проблема сьогоднішнього людства. Швидкий темп життя, нервове напруження, кілометрові пробки - все це призводить до виснаження нервової системи, і в результаті люди часто довго не можуть заснути.

Отже, якщо ви страждаєте від безсоння, що робити? Не обов'язково звертатися до фахівців - лікарів або психологів. Подолати цю проблему можна і самостійно.

Основні ознаки та причини виникнення

Що таке безсоння? Під цим найменуванням прийнято розуміти стан людини, коли він протягом тривалого часу погано засинає і не може повноцінно відпочити, в результаті чого відчуває себе розбитим, інколи буває дратівливим і має ще безліч інших проблем.

Такий діагноз можуть поставити тій людині, яка не менше трьох разів на тиждень протягом місяця довго не може заснути. Існує 2 стадії розглянутих нами порушень:

  • Легка - коли люди не можуть повноцінно спати періодично.
  • Хронічна - якщо мучить безсоння постійно, практично щодня.

Наслідки безсоння можуть бути вельми серйозними, особливо якщо говорити про такий вид, як хронічне безсоння. Кожна людина повинна знати основні ознаки порушень сну, щоб зрозуміти, чи є вони у нього, і розібратися, як лікувати безсоння.

дівчина біля вікнаОтже, основні ознаки - це неможливість ночами зануритися в нормальний сон, часте пробудження навіть без видимих ​​на те причин, відчуття втоми і недосипання, а також інші проблеми зі сном. Перераховані вище симптоми безсоння є прямими, але є ще й непрямі - неправильна робота серця: наприклад, тахікардія, дисбаланс гормонів в організмі та ін.

Чому мучить безсоння? Які її основні причини? Чому виникають инсомнии? Щоб відповісти на це питання, потрібно спочатку розібратися в тому, що відбувається з людиною під час сну. Отже, сон - це такий стан організму, яке відрізняється низькою мозковою активністю і зниженою реакцією на зовнішні подразники.

При цьому деякі функції організму працюють в стандартному режимі - дихання, робота серця та інших життєво важливих органів. А ось психологічний зв'язок з зовнішніми факторами відсутня, в результаті чого організм може розслабитися і відпочити.

Норма і відхилення

У нормальному стані перш ніж заснути, люди починають відчувати внутрішнє гальмування в організмі за рахунок того, що діяльність клітин головного мозку стає менш активною. Через якийсь проміжок часу близько 98% клітин загальмовують свою роботу, потім людина починає дрімати, а після цього настає стадія глибокого сну.

спляча дівчинаАле засипають не всі клітини головного мозку, залишається кілька так званих «сторожів». Чим їх більше, тим більш поверхневим буде сон. Коли починається гальмування роботи клітин мозку, люди відчувають бажання відпочити, позіхають, їх м'язи розслаблюються, а серцевий ритм стає уповільненим.

Що допомагає людині заснути? В його організмі існує спеціальний гормон, який називається мелатонін. Він не тільки відповідає за засинання, а й регулює температуру тіла під час сну.

Рекомендуємо: Астенія - що це таке?

Трапляється так, що процеси гальмування клітин головного мозку порушуються, в результаті чого може сформуватися нічне безсоння. У такого порушення може бути ряд причин. Наприклад, робота в нічну зміну або у вечірні години. У підлітка безсоння може бути результатом гормональних змін в організмі.

Безсоння у дітей часто стає результатом занадто активних рухливих ігор, а безсоння у підлітків - часто це підсумок великих навантажень в школі. У більш старшому віці асомнія може бути викликана надмірно насиченим життям вечорами - відвідуванням нічних клубів, слуханням гучного або агресивної музики, серйозними емоційними переживаннями, причому не тільки негативними, але і позитивними. Причини безсоння у чоловіків часто пов'язані зі стресами, розладами статевої функції або проблемами на службі.

жінка з немовлямПричини безсоння у жінок дуже різноманітні. У матерів, особливо коли у них маленькі діти, порушення сну часто викликаються поганим сном дитини. Нерідко буває безсоння у вагітних. Це цілком нормальне явище, тому що майбутня мати не тільки відчуває фізіологічні зміни в своєму організмі, але і хвилюється про здоров'я малюка, якого носить під серцем.

Безсоння після пологів, зокрема безсоння у годуючої мами, зв'язується з режимом харчування її малюка. Для жінок, які виховують маленьких дітлахів, поганий сон - вкрай неприємне явище, оскільки цілодобово мама несе відповідальність за малюка. Для того щоб позбутися від післяпологової безсоння, буде добре, якщо жінці хтось буде допомагати з дитиною, щоб вона могла побільше відпочивати.

Рекомендуємо: Заспокійлива музика для сну

Про те, що на ніч не потрібно пити каву, чай та інші тонізуючі напої, знають багато, адже вони бадьорять організм і тримають клітини головного мозку в стані активності. А ось про те, що світло, навіть ледве видний, тьмяний і приглушений, порушує вироблення мелатоніну, знають далеко не всі. При цьому лікарі і психологи рекомендують спати в повній темряві, а ще краще - в світлонепроникної масці.

Патологія сну може бути викликана також поганим мікрокліматом в спальні, негативними звичками - комп'ютерними іграми, курінням посеред ночі. Обдумування проблем також призводить до того, що людина не може довго заснути. Буває ще й так, що поганий сон стає результатом хвороб, незручною пози уві сні, надмірної втоми протягом дня або навіть поганий подушки ...

Засоби і способи боротьби

Лікування безсоння - це досить складний процес. Як боротися з безсонням в домашніх умовах? Чи можливо це чи обов'язково потрібно йти до лікаря? Як позбутися від безсоння в домашніх умовах? Щоб відповісти на ці питання, для початку потрібно зрозуміти, що для повноцінного відпочинку людині просто необхідно, щоб ефективно протікали три основних етапи засипання - заспокоєння, розслаблення і гальмування.

спляча дівчинаЯк позбутися від безсоння без ліків? Це цілком можливо, тому що існують різноманітні народні засоби від безсоння. Наприклад, заспокійливі трави: вони допомагають зняти м'язову і психологічне напруження, потім розслаблюють тіло і гальмують активність клітин мозку.

Отже, якщо людей часто мучать приступи безсоння, що робити? Можна використовувати трав'яні чаї, оскільки це дуже ефективний засіб від безсоння, якого, до речі, не заперечує не тільки народна, а й цілком традиційна медицина.

В аптеках продаються спеціальні «сонні» збори, але приготувати їх можна і самим, головне - знати, які можна застосовувати трави від безсоння. Перш за все це собача кропива, валеріана, ромашка і звіробій. До речі, вони допомагають не тільки подолати порушення сну, але і прибрати інші проблеми в роботі організму: кишкові кольки, головні болі, запалення і т.п.

Рекомендуємо: Йога перед сном

Як боротися з безсонням без ліків, за допомогою трав? Найголовніше - пити їх потрібно на ніч і в невеликій кількості. Максимальна доза, яку можна приймати, - 200 мілілітрів. Якщо випити більше, то у боротьби з безсонням з'явиться зворотна сторона: часті позиви в туалет, що знову ж таки викличе порушення сну.

Правильно працюємо - добре спимо

Як позбутися від безсоння вночі? Є ще кілька способів. Запорукою гарного сну може бути нормальний мікроклімат в спальні. Якщо безсоння стала вашим постійним супутником, задумайтеся не тільки і не стільки про те, як перемогти безсоння, а й про те, де і як ви спите.

Занадто задушливе, спекотне або, навпаки, холодне приміщення може призвести до того, що люди не можуть заснути. Оптимальна температура, яка необхідна в спальні - 20 градусів вище нуля. При цьому повітря не дожжен бути занадто сухим, тому що це може викликати дискомфорт у дихальних шляхах і привести до частих пробуджень.

дівчина біля вікнаЯк можна справлятися з безсонням самостійно? Іноді буває досить завісити вікна щільними шторами, щоб людину не відволікав денне світло або занадто яскравий ліхтар. До речі, досить непогано, якщо в квартирі зроблена шумоізоляція - так ви зможете не відволікатися ні на сусідів, ні на проїжджаючі біля будинку автомобілі.

Добре, якщо спальня виходить вікнами у двір, а не на гучну автомагістраль. Мабуть, тому багато людей прагнуть купувати собі житло в так званих «спальних районах» - далеко від трамвайних колій або шуму заводських і фабричних труб.

Рекомендуємо: Медитація перед сном

Людина, ставить запитання, як впоратися з безсонням, повинен розуміти, що йому необхідний правильний режим дня. У безсоння часто бувають психосоматичні причини - глибинні переживання, які люди можуть відчувати в результаті психологічного або фізіологічного напруги.

дівчина з книгоюПсихосоматичні причини можна усунути не тільки за допомогою психоаналітика, але і простий регуляцією повсякденному житті. Постарайтеся розподілити свої навантаження рівномірно протягом усього дня. Зокрема, приймати їжу, засинати і прокидатися необхідно в один і той же час. Цілком можливо, що тоді питання, як вилікувати безсоння, відпаде сам собою і ви більше ніколи не відчуєте на собі наслідки безсоння.

Добре впливають на сон, та й в принципі на все життя людей, прогулянки на свіжому повітрі і заняття спортом. Намагайтеся виконувати посильні фізичні вправи. Можна зайнятися, наприклад, скандинавської ходьбою або ввести в режим свого дня щоденні пробіжки по лісу чи парку.

Цілком логічний той факт, що питанням «Як подолати безсоння?» Частіше задаються сови - люди, які пізно лягають і люблять прокидатися до обіду, ніж жайворонки, які звикли вставати о 6-7 ранку без будильника. До речі, люди часто стаківаются з безсонням в літньому віці. Зазвичай люди похилого віку пізно лягають і рано встають, це обумовлено фізіологічними і психологічними процесами літніх людей.

котикЄ ще один дуже корисну пораду. При безсонні не рекомендується переїдати на ніч, тому що це призводить до того, що шлунково-кишковий тракт практично не відпочиває і людина може вночі прокидатися від почуття голоду і відчувати інші неприємності при безсонні. Як з нею боротися? Їсти за кілька годин до сну і не пити міцні тонізуючі напої.

Отже, у безсоння причини і лікування можуть бути різними. Найголовніше, що потрібно запам'ятати - правильно харчуйтеся, розподіляйте навантаження рівномірно протягом дня, уникайте стресів і нервового перенапруження. Автор: Олена Рагозіна